This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;

AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#1
Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Ένα θέμα που δεν έχουμε αγγίξει όλον αυτόν τον καιρό, είναι το πόσο συχνά και πού βλέπετε να γίνεται έλεγχος εισιτηρίων.

Αφορμή για το θέμα ήταν μια συζήτηση που άκουσα στο μετρό ανάμεσα σε δύο επιβάτιδες που συζητούσαν για την εμφάνιση ελεγκτών σήμερα σε γραμμές των νοτίων προαστίων. Μάλιστα έλεγαν οτι είναι τελευταία πολύ συχνό το φαινόμενο.

Προσωπικά είδα σήμερα μια ελέγκτρια σε λεωφορείο που περνά το σταθμό της Αττικής.

Εσείς, πετύχατε τελευταία τους ελεγκτές με τα.. φουλάρια;
05-07-2011, 01:35 AM
Website Find Reply
Citaro Offline
Honorary member



Posts: 202
Joined: 13-11-2009
#2
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Πριν κανένα μήνα περίπου στο 051 προς ΚΤΕΛ, έλεγχος από τρία ρεμάλια. Μάγκωσαν έναν Βούλγαρο για δήθεν μη ακύρωση, ενώ το είχε ακυρώσει από την ανάποδη και δεν φαινόταν καλά.
Μπινελίκια, προσβολές του τύπου "εδώ είναι Ελλάδα ρε, αυτά στη χώρα σου ρε, που μας ήρθατε ρε και μας βρωμίσατε ρε..." Ευτυχώς ο Βούλγαρος δεν μάσαγε και στο ΚΤΕΛ έφτασε ... να τους έχει στριμωγμένους και τους τρείς στην πρώτη πόρτα, ζητώντας αυτός (!!) την αστυνομία.

Επίσης, λίγο μετά το Πάσχα πέτυχα τους "προβλεπόμενους" , πρωί στο 224 από Ευαγγελισμό προς Σόλωνος με τα φουλάρια και τις κονκάρδες και τα τοιαύτα. Τι να σου κάνουν όμως τα παιδιά, όταν πέφτουν πάνω στο κίνημα "δεν πληρώνω;" Πέσαν πέντε - δέκα "εναλλακτικοί" πάνω τους και τελικά δεν κόψανε πρόστιμο γιατί κόντευε να γίνει γής μαδιάμ το λεωφορείο.

Στο Μετρό που κάποτε ήταν τακτικοί στις εισόδους (ειδικά κάθε πρώτη του μήνα) τους έχω χάσει και ας μη μιλήσω για τον ΗΣΑΠ: Από το Νοέμβριο του 2001 μέχρι πέρυσι τέτοιον καιρο έκανα τη διαδρομή Ομόνοια/Μοναστηράκι - Φάληρο δύο φορές τη μέρα ΚΑΙ ΕΠΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΛΕΓΧΘΕΙ ΠΟΤΕ!
05-07-2011, 12:31 PM
Find Reply
Giannis Offline
Honorary member



Posts: 179
Joined: 12-10-2009
#3
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
(05-07-2011, 12:31 PM)Citaro Wrote: Πριν κανένα μήνα περίπου στο 051 προς ΚΤΕΛ, έλεγχος από τρία ρεμάλια. Μάγκωσαν έναν Βούλγαρο για δήθεν μη ακύρωση, ενώ το είχε ακυρώσει από την ανάποδη και δεν φαινόταν καλά.
Μπινελίκια, προσβολές του τύπου "εδώ είναι Ελλάδα ρε, αυτά στη χώρα σου ρε, που μας ήρθατε ρε και μας βρωμίσατε ρε..." Ευτυχώς ο Βούλγαρος δεν μάσαγε και στο ΚΤΕΛ έφτασε ... να τους έχει στριμωγμένους και τους τρείς στην πρώτη πόρτα, ζητώντας αυτός (!!) την αστυνομία.

Σίγουρα ήταν ελεγκτές του ΟΑΣΑ, είχαν τις καρτούλες τους; Δεν μου έχει τύχει ποτέ ελεγκτής με κονκάρδα που να είχε τέτοια συμπεριφορά.

Στον ΗΣΑΠ που χρησιμοποιώ συνέχεια τα τελευταία 5-6 χρόνια έχω δει ελάχιστες φορές ελεγκτές. Η τελευταία φορά ήταν όταν ο σταθμός στον Αγ. Ελευθέριο ήταν κλειστός λόγω των έργων, το καλοκαίρι του 2009, και μπήκαν σε ανερχόμενο στα Κάτω Πατήσια. Δεν έχω ξαναδει από τότε.

Στο μετρό είδα τις προάλλες στο Σύνταγμα μετά τα ακυρωτικά. Γενικά βλέπω τακτικά στο μετρό ελεγκτές. Παλιότερα έβλεπα συχνά στο τμήμα Εθνική Άμυνα-Χαλάνδρι, όταν δεν λειτουργούσαν οι ενδιάμεσοι σταθμοί. Έμπαιναν σε Rotem και σάρωναν όλο το τρένο.

Παλιότερα δεν έβλεπα καθόλου ελεγκτές στον ΗΛΠΑΠ, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα 4,5 χρόνια να πετύχω ελεγκτή ενώ ήμουν τακτικός χρήστης, δεν έχω συγκρατήσει τις χρονιές που τους είδα. Τώρα τελευταία έχουν πυκνώσει οι έλεγχοι, τελευταία φορά είδα αρχές Μαϊου στο 3.

Στα λεωφορεία συνέβαινε το ίδιο, αλλά και εκεί η κατάσταση πλέον έχει διορθωθεί αρκετά. Τον Μάρτη ή Απρίλη μία Κυριακή πέτυχα ελεγκτές στο Γ10, η αδελφή μου και η μητέρα μου που επίσης χρησιμοποιούν καθημερινά ΜΜΜ μου αναφέρουν αρκετά συχνά πλέον ελέγχους.

Αλλά έπρεπε να φτάσουμε στο αμήν για να ξεκινήσουν ελέγχους;Bash
(This post was last modified: 05-07-2011, 01:25 PM by Giannis.)
05-07-2011, 01:22 PM
Website Find Reply
mercedes elbo Offline
Contributor



Posts: 359
Joined: 05-08-2010
#4
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Τελευαταία φορά που είδα έλεγχο σε λεωφορείο ήταν στο Χ96 απ' τον οδηγό λίγο πριν το Πάσχα.

Στο μετρό είχα δει τελευταιά φορά στη Δάφνη νομίζω το Φλεβάρη.

Ο ΗΣΑΠ όπως πάντα έτσι και τώρα δεν έχει ελέγχους.

Στο τράμ έχω πετύχει ελάχιστες φορές σε όλα τα χρόνια λειτουργείας του.

Γενικά ενώ είχαν πυκνώσει σχετικά η έλεγχοι τώρα έχουν ξανα αραιώσει σ' όλα τα μέσα.Angry Ας ελπίσουμε ότι θα ξαναπυκνώσουν από Σεπτέμβριο.
05-07-2011, 02:17 PM
Find Reply
Citaro Offline
Honorary member



Posts: 202
Joined: 13-11-2009
#5
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
(05-07-2011, 01:22 PM)Giannis Wrote: Σίγουρα ήταν ελεγκτές του ΟΑΣΑ, είχαν τις καρτούλες τους; Δεν μου έχει τύχει ποτέ ελεγκτής με κονκάρδα που να είχε τέτοια συμπεριφορά.

Όχι, την ΕΘΕΛ ήταν (και αν κρίνω ότι είχαν κολλητηλίκια με τον οδηγό μάλλον από Βοτανικό μεριά οδηγοί).
05-07-2011, 03:40 PM
Find Reply
mercedes elbo Offline
Contributor



Posts: 359
Joined: 05-08-2010
#6
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Σήμερα κατά της 12 παρά το μεσημέρι ήταν 4 ελεκτές στο σταθμό της Ομόνοιας στην αποβάθρα προς Αγ. Δημήτριο.
06-07-2011, 06:04 PM
Find Reply
cmegas Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 200
Joined: 09-09-2010
#7
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Και ω, τι ευχάριστη έκπληξη!!!!!! Στον Προαστιακό!!!!!!!!!! Μεταξύ Πεντέλης και Κηφισίας, ανοίγει η πόρτα που επικοινωνεί με το πίσω βαγόνι, και βλέπω έναν τύπο να ορμάει (κυριολεκτικά) μέσα και μετά από 1'' μια ευγενέστατη φωνή "Τα εισιτήρια σας παρακαλώ"...... Το απίστευτο ήταν ότι, τουλάχιστον στο βαγόνι που ήμουν εγώ, όλοι είχαν εισιτήριο.
Υ.Γ. Απ' όσο μου έχουν πει, ελεγκτής υπάρχει συχνά στο κομμάτι εκτός της αστικής ζώνης. Οπότε, μια και το δρομολόγιο πήγαινε Κιάτο, μπορεί να ήταν αυτός ο λόγος της παρουσίας του.
114, 115, 149, 170, Ε22 (το Γ1 να 'ταν κι άλλο.........)
05-09-2011, 10:39 AM
Find Reply
ELBO O405GN Offline
Made in Greece
**



Posts: 355
Joined: 20-11-2009
#8
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Στον ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟ πέτυχα 2μελές κλιμάκιο ελεγκτών, ερχόμενος από Κόρινθο για Νεραντζιώτισσα στις 22/08/11. Στην Κινέττα άφησε απέξω κόσμο που δεν είχε εισιτήριο μεταξύ των οποίων και κάτι 17χρονα που κάνανε μαγκιές για να μην πληρώσουν.

Καιρός είναι, όποιος δεν έχει εισιτήριο να μην μπαίνει σε συγκοινωνία. Τέρμα πια, δε θα είμαστε οι υπόλοιποι νομοταγή κορόϊδα.
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση
Επαναφορά εδώ και τώρα κομμένων δρομολογίων του ΟΣΕ (ιδίως στην Πελοπόννησο).
30 Ιανουαρίου εορτάζουμε τον άγιο Ρέππα, προστάτη των ΚΤΕΛ και των αυτοκινητοδρόμων στην Πελοπόννησο.
(This post was last modified: 10-09-2011, 06:38 PM by ELBO O405GN.)
10-09-2011, 06:37 PM
Find Reply
mimika l Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 11
Joined: 06-10-2011
#9
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Στον ΗΣΑΠ ο έλεγχος απουσιάζει τα τελευταία χρόνια, αλλωστε η συνολική εικόνα του δικτύου είναι καταθλιπτική, για να μην πώ καλύτερα οτι δείχνει εικόνα εγκατάλειψης. Υπήρχε τακτικός έλεγχος για ένα διάστημα στη γραμμή 040, αλλά τον τελευταίο καιρό γενικά το σύστημα φαίνεται να έχει ατονήσει.
25-11-2011, 12:29 AM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#10
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Μιας και η τελευταία δημοσίευση για έλεγχο στα μέσα είναι από τον 11/2011, μετά από περισσότερα από 2 χρόνια το ανακινώ με αφορμή έλεγχω που έτυχε σε εμένα και μάλιστα στον ΗΣΑΠ.
Τέλη Νοέμβρη ήταν ο τελευταίος έλεγχος που πέτυχα και μάλιστα μέσα στον συρμό, ξεκινώντας από το σταθμό της Ομόνοιας προς το Μοναστηράκι.
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
11-12-2013, 10:29 AM
Find Reply
marios.ilioupoli Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 216
Joined: 21-02-2012
#11
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
(11-12-2013, 10:29 AM)nikolas86 Wrote: Μιας και η τελευταία δημοσίευση για έλεγχο στα μέσα είναι από τον 11/2011, μετά από περισσότερα από 2 χρόνια το ανακινώ με αφορμή έλεγχω που έτυχε σε εμένα και μάλιστα στον ΗΣΑΠ.
Τέλη Νοέμβρη ήταν ο τελευταίος έλεγχος που πέτυχα και μάλιστα μέσα στον συρμό, ξεκινώντας από το σταθμό της Ομόνοιας προς το Μοναστηράκι.

Πέτυχες αυτό τον καιρό έλεγχο εντός συρμού; :o
11-12-2013, 12:54 PM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#12
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
(11-12-2013, 12:54 PM)marios.ilioupoli Wrote: Πέτυχες αυτό τον καιρό έλεγχο εντός συρμού; :o

Κι όμως. Τέλη Νοέμβρη ήταν και μάλιστα μέσα στο συρμό 9.15 το πρωΐ.
Στο Μετρό είναι σύνηθες φαινόμενο (ωστόσο όχι μέσα στο συρμό).
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
11-12-2013, 07:14 PM
Find Reply
marios.ilioupoli Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 216
Joined: 21-02-2012
#13
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
(11-12-2013, 07:14 PM)nikolas86 Wrote: Κι όμως. Τέλη Νοέμβρη ήταν και μάλιστα μέσα στο συρμό 9.15 το πρωΐ.
Στο Μετρό είναι σύνηθες φαινόμενο (ωστόσο όχι μέσα στο συρμό).

Συνήθως έλεγχος γίνεται μετά την επικυρωτικά, ή στην Ομόνοια πολλές φορές έχουν "μπλόκο" στο επίπεδο που οδηγεί από τις αποβάθρες της "κόκκινης" σε αυτή της "πράσινης". Μια φορά, προ μηνών, είχα δει, ή στην Ομόνοια ή στην Αττική, να κάνουν έλεγχο εισιτηρίων στην έξοδο από την αποβάθρα.

Έλεγχο εντός συρμού έχω να δω αρκετά χρόνια. Η τελευταία φορά, μάλιστα, που είχα ζήσει κάτι τέτοιο ήταν πριν 6-7 χρόνια (ίσως και περισσότερο), όταν, μικρό παιδί ακόμη, με είχε βγάλει βόλτα ο πατέρας μου και είχε κάνει τότε το λάθος να βγάλει μειωμένο εισιτήριο για μένα, ενώ δεν υπήρχε τότε η διάταξη που δίνει το δικαίωμα σε μειωμένο για τους κάτω των 18. Ο ελεγκτής βέβαια εννοείται πως δεν έκοψε πρόστιμο.
11-12-2013, 07:36 PM
Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#14
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Πρόσληψη 200 ελεγκτών από τον ΟΑΣΑ.. Ο αριθμός είναι καλός, το ζήτημα είναι να φτάσουν στο δρόμο..

http://www.oasa.gr/news.php?id=funk676
17-12-2013, 11:29 PM
Website Find Reply
marios.ilioupoli Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 216
Joined: 21-02-2012
#15
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Και ξαφνικά κάποιοι δεν ήξεραν, δεν είδαν, δεν άκουσαν... http://etheldrivers.blogspot.gr/2013/12/...st_26.html

Όταν ακούμε μήνες τώρα τον υπουργό να λέει ότι άνεργοι θα προσληφθούν στον ΟΑΣΑ ως ελεγκτές κομίστρου, πως μπορούν τώρα να πουν ότι δεν ξέρανε;

Προφανώς και η ανακοίνωση του ΟΑΣΑ, που προκύπτει από ενημέρωση του ΟΑΕΔ, περί μη διαγραφής από τα μητρώα των ανέργων, όσων δεν αποδεχθούν τη θέση, είναι ψευδής! Ο ομιλών στο άρθρο προφανώς και γνωρίζει καλύτερα.

ΥΓ: Βέβαια αντιδράσεις από επιτυχόντες δεν έχουμε. Μόνο από τους "γνωστούς", σε γνωστά έντυπα.

P
26-12-2013, 05:01 PM
Find Reply
Paul Offline
Administrator
*******



Posts: 1.178
Joined: 12-11-2009
#16
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Κατι μάλλον δεν δουλεύει με το λινκ του Μάριου οπότε το επαναλαμβάνω

Τώρα που είδαν τους κυνηγούς κεφαλών πραγματικά απορώ. Δεν είπαμε να γίνουν Ταρζάν με την εξουσία που θα τους δοθεί αλλά να κάνουν μια δουλεία που θα ωφελήσει και τον οργανισμό αλλά και τους ίδιους εν καιρώ αφού η ύπαρξη εσόδων κάποια στιγμή οδηγεί στην αναβάθμιση της ποιότητας συγκοινωνίας και στην συνέχεια και στην πιθανή μείωση του εισητηρίου.

Πάντως ο αρθρογράφος μάλλον έμεινε εκτός Tongue
Giving is the best communication... γιατί μαζί μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα

26-12-2013, 08:20 PM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#17
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Πριν από λίγο, λόγω μεγάλης καθυστέρησης στη γραμμή 1, στην Αττική αναγκάστηκα να πάρω λεωφορείο από τη Λιοσίων για το σπίτι μου οπότε και μπήκα στο Γ12, #9084.
Ελεγκτές σε μπροστινή και πίσω πόρτα, "κατέβασμα" ακυρωτικών και σε 15-20 το πολύ άτομα που έιχε το λεωφορείο βρέθηκαν 2 παραβάτες.
Πιο τακτικός έλεγχος συνεισφέρει και στα έσοδα τοης Ο.ΣΥ. αλλά ωθεί και τον επιβάτη να κόβει εισητήριο.
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
21-01-2014, 07:36 PM
Find Reply
nikos1991 Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 195
Joined: 09-07-2011
#18
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
(21-01-2014, 07:36 PM)nikolas86 Wrote: Πριν από λίγο, λόγω μεγάλης καθυστέρησης στη γραμμή 1, στην Αττική αναγκάστηκα να πάρω λεωφορείο από τη Λιοσίων για το σπίτι μου οπότε και μπήκα στο Γ12, #9084.
Ελεγκτές σε μπροστινή και πίσω πόρτα, "κατέβασμα" ακυρωτικών και σε 15-20 το πολύ άτομα που έιχε το λεωφορείο βρέθηκαν 2 παραβάτες.
Πιο τακτικός έλεγχος συνεισφέρει και στα έσοδα τοης Ο.ΣΥ. αλλά ωθεί και τον επιβάτη να κόβει εισητήριο.

Επίσης πριν λίγα λεπτά στο 815 (20:45 από Ταύρο) έλεγχος εισιτηρίων στην Ομόνοια. Από τους 5 επιβάτες που ήμαστε βρέθηκε κοπέλα με μειωμένο εισιτήριο χωρίς πάσο, και λογικά τώρα θα τρέχει να σβήσει την κλήση.
21-01-2014, 10:59 PM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#19
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
Έλεγχος εισητηρίων σήμερα το πρωΐ στο σταθμό των Αμπελοκήπων στην κάθοδο με αρκετό κόσμο "πιασμένο στη φάκα"..
Πολύ κινητικότητα βρε παιδιά... Huh
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
28-01-2014, 11:01 AM
Find Reply
marios.ilioupoli Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 216
Joined: 21-02-2012
#20
RE: Έλεγχος εισιτηρίων - Πότε είδατε τελευταία φορά;
(28-01-2014, 11:01 AM)nikolas86 Wrote: Έλεγχος εισητηρίων σήμερα το πρωΐ στο σταθμό των Αμπελοκήπων στην κάθοδο με αρκετό κόσμο "πιασμένο στη φάκα"..
Πολύ κινητικότητα βρε παιδιά... Huh

Στην αποβάθρα δηλαδή;
28-01-2014, 07:05 PM
Find Reply



Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024