This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 3.36 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καβάλα: Μιά πόλη μπάχαλο..

AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#1
Καβάλα: Μιά πόλη μπάχαλο..
Απο την πρωτη στιγμη που ηρθα στην Καβαλα, καταλαβα οτι κατι «δεν παει καλα» με αυτη την πολη. Οι ανθρωποι, οι συμπεριφορες, οι συνθηκες και ο τροπος ζωης ειναι τετοια που με ξενισαν πολυ.

Εκτοτε, εχει τυχει να ασχοληθω με την ευρυτερη ζωη της, τις υπηρεσιες που εδρευουν εδω, τους ανθρωπους της.

Δεν ηθελα ουτε θελω να βαλω ταμπελες σε ανθρωπους και καταστασεις, αλλα οταν τελικα καταληγεις σε συμπερασματα που συγκλινουν εσυ και ολοι οι γυρω σου, τοτε μαλλον αυτη ειναι η πραγματικοτητα και δεν εισαι εσυ ο τρελος.

Παλιοτερα, χρειαστηκε για μια επιταγη να παρω τηλεφωνο στα κεντρικα γραφεια των ΕΛΤΑ, γιατι ηταν τοσο ανικανοι οι των εδω που δεν εβλεπαν την επιταγη μπροστα στη μυτη τους, παρ ολες τις ενοχλησεις και τους διαπλεκτισμους που ειχαν γινει. Στο τηλεφωνημα που δεχτηκα ως απαντηση απο τον εκει δ/ντη, μου ειπε χαρακτηριστικα απευθυνομενος προς τον συναδελφο του, "πρεπει να μπει μια ταξη εκει μεσα". Τα λογια περισσευουν, εκει σταματησα να σχολιαζω πλεον, γιατι τα ειχε πει ολα ο ιδιος. Απλα να εχετε υπ οψιν οτι οι τηλεφωνικες επιταγες συνηθως καταληγουν στον παραληπτη τους μεσα σε λιγοτερο απο μια-δυο ωρες και τελικα εγω την παρελαβα μια ΕΒΔΟΜΑΔΑ μετα, επειτα απο αγενεστατη ντιμετωπιση απο υπαλληλο που ηταν στο κλεισιμο και με εδιωξε απο το καταστημα κακην κακως, λεγοντας οτι με εξυπηρετησε οταν της ειπα οτι πρωτου κλεισει το καταστημα πρεπει να εξυπηρετηθει και ο τελευταιος πελατης.

Επομενη ιστορια καθημερινης τρέλας απο αυτη την πολη
Καποτε χρειαστηκε επισης να.. βγαλω διπλωμα οδηγησης. Χα! Αποσασισα, λοιπον, να ξεκινησω τα μαθηματα στην αρχη του καλοκαιριου, ωστε μετα το τελος της εξεταστικης να εχω περασει και να φυγω για διακοπες χωρις καθυστερησεις. Η εξεταστικη μου τελειωνει συνηθως αρχες Ιουλιου, γυρω στις 2-3. Ναι ναι, καλα φανταζεστε. Ολα πηγαν λαθος. Οπως οι περισσοτεροι γνωριζετε, οι εξεταστες ειναι εργαζομεοι στη νομαρχια, που παιρνουν ενα επιπλεον επιδομα για καθε εξεταση μαθητευομενου και το κανουν και εκτος ωρων εργασιας, αρα αυτο προκειται και για υπερωρια. Δεν θελω να εξετασω αυτη τη στιγμη αν αυτο ειναι σωστο η λαθος. Θα εξετασω ομως την ταλαιπωρια που περασα μεχρι να καταφερω να εξασφαλισω εξεταστη για να περασω τις πολυποθητες εξετασεις.

Το προβλημα
Περυσι το καλοκαιρι, το υπουργειο υποδομων αποφασισε να αλλαξει τον τροπο εξετασης νεων οδηγων και αποφασισε να ξεκινησει απο το νομο Καβαλας. Βεβαια, αυτο δεν σημαινει απολυτως τιποτε επισης απο μονο του.

Ο κανονικος τροπος εξετασης οπως πολλοι τον εχετε γνωρισει, ειναι ο εξης: Ο υποψηφιος οδηγος εχει περασει τα "σηματα" και καλειται να οδηγησει το αυτοκινητο σε συνθηκες πολης με τον δασκαλο οδηγησης στην θεση του συνοδηγου, για να αποτραπει ενδεχομενη συγκρουση εφ οοσν ο υποψηφιος κανει καποιο λαθος κατα την οδηγηση (φυικα σε αυτη την περιπτωση κοβεται) και στα πισω καθισματα βρισκονται οι εξεσταστες οπου σημειωνουν την πορεια του υποψηφιου και τυχον λαθη. Καλα μεχρι εδω.

Στην Καβαλα ομως ο τροπος αυτος ειχε εντελως αλλαξει πριν απο την ημερομηνια που μας ενδιαφερει αυτη τη στιγμη. Εξ αιτιας της παρουσιας κυκλοφοριακου παρκου εξω απο την πολη της Καβαλας (Στην Καρβαλη, για οσους γνωριζουν) η εξεταση γινοταν εκει. Παλι με τους εξεταστες/καθηγητη μεσα, στην αρχη ειχε ο υποψηφιος την δυνατοτητα να εξεταστει μεσα στην πιστα και αν ολα εβαιναν καλως, η εξεταση συνεχιζοταν στους δρομους της Καρβαλης. Αν επιτυχαινες, ειχες διπλωμα στα χερια σου. Επαιρνες και κουραμπιεςδες Big Grin

Ας περιγραψω λιγο και τον τροπο εξετασης που το υπουργειο ηθελε να εφαρμοσει.

1η φαση πρακτικης εξετασης: Ο υποψηφιος οδηγος θα εκανε την πρωτη μερα πορεια μεσα στην πολη της Καβαλας, απο ενα σημειο Α εως ενα σημειο Β, με την παρουσια εξεταστων σε αυτοκινητο συνοδειας και ο υποψηφιος θα ειχε ολο το αυτοκινητο δικο του.

2η φαση πρακτικης εξετασης: Ο υποψηφιος αφ οτου ειχε περασει την πρωτη φαση θα πηγαινε στο κυκλοφοριακο παρκο ("πιστα") που ειπαμε υπαρχει εξω απ την Καβαλα.

Και καπου εδω αρχιζει ουσιαστικα το προβλημα. Οι δασκαλοι οδηγησης εξεγερθηκαν και ειπαν "εμεις δεν δηλωνουμε ατομα για εξεταση αν εφαρμοστει ο νεος τροπος". Προφανως και ειχαν δικιο οι ανθρωποι, γιατι εχουμε δει πως οδηγουν ορισμενοι, οταν εχουν και μια 10ετια οδηγησης στην πλατη τους. Μια χαρα μεχρι εδω. Καπου εω εχω περασει τα "σηματα" και πρεπει να ερθει η ωρα μου στην "ουρά" να δωσω και πρακτικες εξετασεις, μεχρι στιγμης εντος του αρχικου χρονοδιαγραμματος. Οταν μου ανακοινωθηκε αυτο καταλαβα οτι θα πηγαινε μακρυα η βαλιτσα. Ομως, οι συνθηκες ηταν τετοιες που επρεπε παση θυσια να εχω επιτυχει τις εξεταεις πριν φυγω απο την Καβαλα, οποτε καπου εδω αρχιζει η υπομονη.

Δευτερη φαση και ενω ειμαστε ηδη δυο εβδομαδες εκτος προγραμματος και 4 εβδομαδες χωρις εξετασεις (τις πρωτες δυο εβδομαδες υπηρχαν κινητοποιησεις, αλλα δεν ειχα περασει τα σηματα), το υπουργειο αποφασιζει μετα απο τις κινητοποιησεις να αρει την αποφαση του για αλλαγη του τροπου εξετασης και να συνεχισουν οι εξετασεις στην πιστα και τους δρομους της Καρβαλης. Και καπου εδω παιρνω το διπλωμα. Ναι, καλα, θα θελα. Αυτη τη φορα, για τους δικους τους λογους (θυμος και πεισμα λογω του οτι για δυο εβδομαδες δεν επαιρναν επιδομα οι εξεταστες? βαρεμαρα να πηγαινουν στην πιστα της Καρβαλης μεσημεριατικα και να χανουν το φαγητο τους? καποιος αλλος πιο σοβαρος λογος?) οι εξεταστες απεχουν απο το να εξεταζουν, μιας και ειναι προαιρετικο οπως ειπα, δηλαδη κανεις δεν δηλωνει διαθεσιμοτητα για να εξετασει υποψηφιους. Γιατι? Γιατι οι εξεταστες ξινησαν και δεν θελουν καν να δουν την πιστα της Καρβαλης, πλεον. Θελουν να γυρισουν στον πολυ παλιο πλεον τροπο, οπου το συνολο των εξετασεων γινεται ΜΕΣΑ στην πολη της Καβαλας, οπως γινοταν πρωτου δημιουργηθει η πιστα.

Ετσι αρχιζει ενα γαιτανακι μεταξυ υπουργειου, εξεταστων, υποψηφιων και δεν συμμαζευεται για αλλες δυο εβδομαδες.

Τελικα το διπλωμα μου γραφει 21 Ιουλιου 2010, 20 μερες αναμονης δηλαδη, μετα το τελος της εξεταστικης μου, μετα απο πολλα νευρα, παρακαλια και χαμους.

Και φτανουμε στο σημερα
Ως φοιτητης αποφασισα τελευταια στιγμη (χθες) να ταξιδεψω σημερα για Αθηνα. Γνωριζα τις δυο πιο γνωστες παραμετρους που επρεπε να αντιμετωπισω. Η μια ηταν το οτι η μερα και η ωρα που διαλεξα ηταν η ιδανικη για να πετυχω γεματο λεωφορειο που να μην πεφτει ουτε καρφιτσα. Επισης γνωριζω την αποφαση Β 31078/2879/09 η οποια αναφερει ρητα την αλλαγη του κανονισμου περι αποδοσης της θεσης 0 σε επιβατη.

«Σε περίπτωση μη ύπαρξης συνοδού (συνοδηγού ή εισπράκτορα) η θέση αυτή δύναται να διατίθεται σε επιβάτη».

Γυρω στις 12 εκανα το πρωτο τηλεφωνημα στο ΚΤΕΛ Καβαλας, ωστε να δω αν μπορω να κλεισω θεση ή αν δεν εχει θεσεις, να μην ξεκινησω τσαμπα. Ουτε φωνη ουτε ακροαση. Το τηλεφωνο απλα χτυπουσε. Φυσικα ουτε το ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης απαντουσε, για να κλεισω κι εκει εισιτηριο, αλλα αυτο ειναι το επομενο μερος της ιστοριας. Για να μην τα πολυλογω, εφτασα σε σημειο μεχρι τις 1 παρα που εφυγα απο το σπιτι να προσπαθω να κανω τα γκισε του ΚΤΕΛ να απαντησουν στο τηλεφωνο. Χα! Καλο.

Φτανοντας στο ΚΤΕΛ, κακος χαμος. Πηγαινω στο εκδοτηριο, καλησπερα, μια θεση, αν γινεται να συννενοηθουμε με τον οδηγο για την 0 για να προλαβω την ανταποκριση.

- Δεν υπαρχουν θεσεις, στις 1400 θα φυγεις
- Μα η 0?
- Δεν υπαρχουν θεσεις, συνεχιζει.
- Εχω συνεχεια του ταξιδιου, πρεπει να φτασω νωρις, για να μπορεσω να πιασω καποια ανταποκριση.
- να ερχοσουν νωριτερα.
- συμφωνοι, αλλα εχω και μαθηματα να ερχομουν 6 το πρωι για να κοψω ενα εισιτηριο?
- ΝΑΙ, απανταει με φυσικοτητα
- ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ?
- ... (σιγη)

Γενικοτερα υπαρχει μια ελλειψη συννενοησης με μερικους ανθρωπους.

Φευγω, παω κατ ευθειαν στον οδηγο. Καλησπερα, γινεται αυτο κι αυτο? Δεν εχω καμμια θεση, μου λεει και η 0 ειναι ηδη πιασμενη απο αλλον. Κατανοητο λεω, ευχαριστω πολυ. 138 Καβαλας, ο ανθρωπος εξυπηρετικοτατος.

Δεν το βαζω κατω, λεω θα πιασω τον επομενο οδηγο των 1315. Ας παω στο εκδοτηριο να μου κοψουν μια θεση τουλαχιστον σε καποιο λεωφορειο. Εξηγουμαι στον δευτερο εκδοτη, γιατι οπως θυμαστε πρωτος ειχε συνδεσει την εξυπηρετηση με το υπερπεραν. Μου λεει πηγες εξω να δεις για την 0? Λεω, δεν υπαρχει κοιταξα. Και εδω εξυπηρετηση αψογη, μου κοβει ο ανθρωπος θεση για να μου εξασφαλισει την αναχωρηση μου στο επομενο αδειο λεωφορειο και τον χαιρετω.

Φτανει το λεωφορειο των 1315. 131 Καβαλας, Euroliner. Ειλικρινα, δεν με ενδιαφερει αν τον ειχε πρηξει η γυναικα του ή ο οποιοσδηποτε, με γειωσε κανονικα, οταν τον παρακαλεσα και γυρισε και μου ειπε το φοβερο και με υφος "γκραν μαμαω", οταν του ειπα για την 0 και το οτι η νομοθεσια τον καλυπτει, με πολυ ξινισμενο υφος "ελα σε παρακαλω εχω ενα ταξιδι να κανω".. Με λιγα λογια, φυγε και μη με πρηζεις.

Κι ετσι εφυγε με αδεια την 0, για να ικανοποιησει τον εγωισμο του.

Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι για ολες τις δουλειες και αυτες οι συμπεριφορες ειναι που βλαπτουν τα ΚΤΕΛ.

Αλλα ειλικρινα ηθελα να ηξερα, αν ημουν ξανθια διμετρη με τα βυζια και τα μπουτια εξω θα με επαιρνε στη 0 η οχι?

Cmaniac

ΥΣ. Δεν εχω φτασει ακομα Θεσσαλονικη, αρα υπαρχει σιγουρα συνεχεια. Ποντάρω στην μονιμα αψογη εξυπηρετηση του ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης..
(This post was last modified: 25-03-2011, 02:31 PM by AlexNik.)
24-03-2011, 04:56 PM
Website Find Reply
Paul Offline
Administrator
*******



Posts: 1.178
Joined: 12-11-2009
#2
RE: Μια πολη μπαχαλο
(24-03-2011, 04:56 PM)Cmaniac Wrote: Τελικα το διπλωμα μου γραφει 21 Ιουλιου 2010, 20 μερες αναμονης δηλαδη, μετα το τελος της εξεταστικης μου, μετα απο πολλα νευρα, παρακαλια και χαμους.

Μην το ψάχνεις το θέμα με το δίπλωμα... Και εγώ έδωσα στον Χολαργό και και με καθυστέρησε ο δάσκαλος γιατί ήθελε να μας πάει 10 ατομα μαζί να μην τρέχει επάνω κάθε μέρα και έδωσα 5 Αυγούστου (τελευταία μέρα πριν το κλείσουν για διακοπές...) και την άλλη μέρα έφευγα διακοπές... Φυσικά δίπλωμα ως χαρτί στα χέρια μου πήρα μέσα Σεπτέμβρη όταν γύρισαν απο τις διακοπές...

(24-03-2011, 04:56 PM)Cmaniac Wrote: Και φτανουμε στο σημερα
Γυρω στις 12 εκανα το πρωτο τηλεφωνημα στο ΚΤΕΛ Καβαλας, ωστε να δω αν μπορω να κλεισω θεση ή αν δεν εχει θεσεις, να μην ξεκινησω τσαμπα. Ουτε φωνη ουτε ακροαση. Το τηλεφωνο απλα χτυπουσε. Φυσικα ουτε το ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης απαντουσε, για να κλεισω κι εκει εισιτηριο, αλλα αυτο ειναι το επομενο μερος της ιστοριας. Για να μην τα πολυλογω, εφτασα σε σημειο μεχρι τις 1 παρα που εφυγα απο το σπιτι να προσπαθω να κανω τα γκισε του ΚΤΕΛ να απαντησουν στο τηλεφωνο. Χα! Καλο.

Απαράδεκτο... Άλλες φορές απαντάνε ή δεν έχεις δοκιμάσει? Γιατί αν έχει γίνει και άλλη φορά επρεπε να είσαι προετοιμασμένος...

(24-03-2011, 04:56 PM)Cmaniac Wrote: Φτανοντας στο ΚΤΕΛ, κακος χαμος. Πηγαινω στο εκδοτηριο, καλησπερα, μια θεση, αν γινεται να συννενοηθουμε με τον οδηγο για την 0 για να προλαβω την ανταποκριση.

- Δεν υπαρχουν θεσεις, στις 1400 θα φυγεις
- Μα η 0?
- Δεν υπαρχουν θεσεις, συνεχιζει.
- Εχω συνεχεια του ταξιδιου, πρεπει να φτασω νωρις, για να μπορεσω να πιασω καποια ανταποκριση.
- να ερχοσουν νωριτερα.
- συμφωνοι, αλλα εχω και μαθηματα να ερχομουν 6 το πρωι για να κοψω ενα εισιτηριο?
- ΝΑΙ, απανταει με φυσικοτητα
- ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ?
- ... (σιγη)

Ναι. Χέστηκε αν εσύ πρέπει να σηκωθείς χαράματα.... Αν τον ρωτούσες βέβαια "Εσείς θα το κάνατε?" η απάντηση θα ήταν όχι... Για τα τηλέφωνα φυσικά δεν μπορούσε να πει τίποτα μιας και την έχει κάνει την μαλακία.



(24-03-2011, 04:56 PM)Cmaniac Wrote: Γενικοτερα υπαρχει μια ελλειψη συννενοησης με μερικους ανθρωπους.

Δεν το βαζω κατω, λεω θα πιασω τον επομενο οδηγο των 1315. Ας παω στο εκδοτηριο να μου κοψουν μια θεση τουλαχιστον σε καποιο λεωφορειο. Εξηγουμαι στον δευτερο εκδοτη, γιατι οπως θυμαστε πρωτος ειχε συνδεσει την εξυπηρετηση με το υπερπεραν. Μου λεει πηγες εξω να δεις για την 0? Λεω, δεν υπαρχει κοιταξα. Και εδω εξυπηρετηση αψογη, μου κοβει ο ανθρωπος θεση για να μου εξασφαλισει την αναχωρηση μου στο επομενο αδειο λεωφορειο και τον χαιρετω.
Ο μόνος μη πόντιος της ιστορίας που κάνει την δουλειά του.

(24-03-2011, 04:56 PM)Cmaniac Wrote: Φτανει το λεωφορειο των 1315. 131 Καβαλας, Euroliner. Ειλικρινα, δεν με ενδιαφερει αν τον ειχε πρηξει η γυναικα του ή ο οποιοσδηποτε, με γειωσε κανονικα, οταν τον παρακαλεσα και γυρισε και μου ειπε το φοβερο και με υφος "γκραν μαμαω", οταν του ειπα για την 0 και το οτι η νομοθεσια τον καλυπτει, με πολυ ξινισμενο υφος "ελα σε παρακαλω εχω ενα ταξιδι να κανω".. Με λιγα λογια, φυγε και μη με πρηζεις.
Κι ετσι εφυγε με αδεια την 0, για να ικανοποιησει τον εγωισμο του.

Μεγάλος π@πάρας... Έπρεπε να του απαντήσεις για τον νόμο για να βλέπαμε με ποιο τρόπο θα σε αφηνε έξω μιας και το οτι θα σε άφηνε με οποιο επιχείρημα είναι σίγουρο...

(24-03-2011, 04:56 PM)Cmaniac Wrote: Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι για ολες τις δουλειες και αυτες οι συμπεριφορες ειναι που βλαπτουν τα ΚΤΕΛ.

Αλλα ειλικρινα ηθελα να ηξερα, αν ημουν ξανθια διμετρη με τα βυζια και τα μπουτια εξω θα με επαιρνε στη 0 η οχι?

Οχι μόνο θα σε έβαζε στην 0 αλλά δεν θα έβαζε και γλώσσα μέσα σε όλη την διαδρομή. Μέλι θα έσταζε.

(24-03-2011, 04:56 PM)Cmaniac Wrote: ΥΣ. Δεν εχω φτασει ακομα Θεσσαλονικη, αρα υπαρχει σιγουρα συνεχεια. Ποντάρω στην μονιμα αψογη εξυπηρετηση του ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης..

Καλή δύναμη... Μάλλον ποντάρεις σωστά εκτος και αν σήμερα είναι η μέρα της καταστροφής και καταλήξεις ξημερώματα αθήνα...

Υ.Γ. Ρε όλο αυτό το έγραψες απο το σταθμό του ΚΤΕΛ Καβάλας? Με τέτοια νεύρα αφού είχες την δύναμη μπράβο...!
Giving is the best communication... γιατί μαζί μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα

24-03-2011, 05:58 PM
Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#3
RE: Μια πολη μπαχαλο
Για την ακριβεια, την ωρα που postαρα ημουν στο #92 του ΚΤΕΛ Καβαλας, οπως τωρα ειμαι στο #7 του ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης (Travego και Beulas Aura αντιστοιχα).

Για να σας δωσω την βαρετη συνεχεια, τα πραγματα ηρθαν οπως τα περιμενα, η αναμονη εξ αιτιας του ΚΤΕΛ Θεσσαλονικης ηταν μικρη, η εξυπηρετηση αψογη, ακομα κι οταν ζητησα αλλαγη εισιτηριου, επειδη δεν συννενοηθηκαμε σωστα και δεν εκοψε μετ επιστροφης (δεν ειδα την γνωστη φατσα που εχουν γενικοτερα οι πωλητες, αν τους πεις κατι οτι δεν σου αρεσει και θες κατι αλλο), ο οδηγος αψογος, με την στολη του (συμπεριλαμβανομενης της γραβατας) (οι περισσοτεροι - αν οχι ολοι - εχουν την ιδια εμφανιση στα ταξιδια), οπως πρεπει και γενικα ολα μεχρι στιγμης βαινουν καλως.

Γεια χαρα, λιγο μετα τα Τεμπη, με ομορφο ηλιοβασιλεμα και το ΦΕΚ. Διελεγετε ποιο θα ανοιξετε Cool


Attached Files Thumbnail(s)
   

.pdf   et_ktel_ioul_2009.pdf (Size: 111,94 KB / Downloads: 25)
24-03-2011, 07:50 PM
Website Find Reply



Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024