This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποδήλατα

giannis 73 Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 19
Joined: 06-01-2013
#1
Ποδήλατα
Αν και είναι ένας χρόνος κοντά που είμαι στην παρέα του φόρουμ πρόσφατα ανακάλυψα ικανοποιημένος το κομμάτι αυτό οπού μπορεί να μιλήσει ελέυθερα κάποιος για ότι θελήσει. Εγώ θα μιλήσω για ποδήλατα μιας μου με την κρίση που σκεπάζει την χώρα μας γίνεται όλο και πιό δημοφιλές και θα ξεκινήσω μιλώντας για τον δικό μου <έρωτα> Blush το specialized hardrock sport 26 το οποίο ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά. Πρώτη φορά το είδα όταν το πήρε ένας γνωστός μου , η πολυχρωμία του ο εντυπωσιακός τετραγωνισμένος σκελετός και η καλή ποιότητα κατασκευής με αρκετά καλά περιφειακά με έκαναν καί το ερωτέυτηκα. Η ευκαιρία να το αποκτήσω δεν ήρθε καί με το καλύτερο τρόπο καθώς το ποδήλατο που ήδη είχα το κλέψανε αλλοδαποί καθώς ήμουν στο σχολείο σε αργία και παίζαμε. Καθώς μου ήταν απαραίτητο το νέο απόκτημα ήρθε γρήγορα και σε λίγες βδομάδες ήμουν έτοιμος να βγω στους δρόμους. Έτσι το ποδήλατο έγινε και πάλι κομμάτι της ζωής μου έιτε για να πάω στο σχολείο και το φροντηστήριο , είτε για βόλτα και συνάντηση με τους φίλους ,είτε για ψώνια ,είτε για να πάω απλά στο κτέλ να δώ τον πατέρα μου , είτε γία να πάω μια μεγάλη βόλτα και να περάσω μια ποδηλατική μέρα. Επίσης οι δυνατότητες του ποδηλάτου επέκτειναν και τις δικές μου κάνω καλύτερες σόυζες ,πετάγματα καί drift αλλά και την διάβαση πιό απαιτητικών μονοπατιών όπως επίσης την διάνυση μεγαλύτερων αποστάσεων. Γενικά με το ποδήλατο κάποιος έχει πολλά πλεονεκτήματα καθώς προσπερνάει την κίνηση σε ώρες αιχμής, βοηθάει το περιβάλλον καθώς το ποδήλατο είναι φιλικό στο περιβάλλον, δέν χρειάζεται να πληρώνει κανείς φόρους και να έχει έξοδα γιά βενζίνη και τέλος γυμνάζει βοηθώντας την υγεία ενός ατόμου
Μη ντύνεις την αλήθεια με το φόρεμα του ψεύδους
02-01-2014, 11:26 PM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#2
RE: Ποδήλατα
Εδώ και πάνω από 16 χρόνια το ποδήλατο είναι ένα από τα αγαπημένα μου μέσα μετακίνησης. Και χαίρομαι πολύ που ανοίγεις τέτοιο θέμα. Angel

Παλιά όταν ακόμα τελείωνα το δημοτικό και πήγαινα γυμνάσιο, εμάς που κάναμε ποδήλατο μας κορόιδευαν ως γραφικούς και αλητάκια, και ξαφνικά εδω και 3 χρόνια όλοι γίνανε ποδηλατόφιλοι... Αν και καλό είναι αυτό, για τους λόγους που ήδη ανέφερες. Πόσο μάλλον για εδώ στην Αθήνα, που το κυκλοφοριακό χάος είναι καθημερινό.
Βέβαια παιδεία και σεβασμός στον ποδηλάτη βρίσκονται σε παντελή έλλειψη, όπως και οι ποδηλατόδρομοι.. Τριτοκοσμικές καταστάσεις δηλαδή, όταν η Καρδίτσα έχει ποδηλατόδρομους εδώ και 40 χρόνια.

Μπρορείς να μας δείξεις καμια φωτογραφία από τον έρωτά σου, το specialized hardrock sport 26;;;
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
(This post was last modified: 03-01-2014, 10:27 AM by Nikolas A..)
02-01-2014, 11:47 PM
Find Reply
Paul Offline
Administrator
*******



Posts: 1.178
Joined: 12-11-2009
#3
RE: Ποδήλατα
To δικό μου ποδήλατο το αγόρασα κάπου στο 2000 (4η δημοτικού). Ναι το έχω ακόμα Tongue Θυμάμαι τότε είχαμε πάει στο Praktiker με τον πατέρα μου και διαλέξαμε ενα Mountain Bike Everest 26" με μπρος πισω αμορτισερ που για την εποχή ήταν ακριβό.

Αρχικά το είχα στο εξοχικό και κάθε καλοκαίρι το έλιωνα κανοντας βόλτες μέσα στην αυλή και στα χώματα γυρω γύρω κ αργότερα έβγαινα κ παραέξω. Πάντα το φρόντιζα. Ήδη απο τα προηγούμενα ποδήλατα με είχε μάθει ο πατέρας μου και να τα συντηρώ αλλα και μόνος μου ήθελα πάντα να το χω καθαρό . Θυμάμαι χαρακτηριστικά στην Β' λυκείου που είχα μαζέψει κοντά 50 ευρώ χαρτζιλίκι και έγινε λάστιχα Michelin Smile

Το 2010 αφου είχα μια πρωτη εικόνα για την πόλη των σπουδών μου το έβαλα στο πλοίο και το κατέβασα στην Κρήτη. Ειδικά το καλοκαίρι η παραλιακή ζώνη του Ηρακλείου είναι παράδεισος για ποδήλατο με λίγη προσοχή αλλά και το κέντρο μιας και σε μεγάλο βαθμό είναι πεζοδρομημένο. Φυσικά δεν ξεχνώ τον λιμενοβραχίωνα μήκους 2,5 χλμ ή αλλιώς "λεωφόρος by-pass" για τους κατοίκους που είναι μια εξαίρετη βόλτα!

Μάλλον σας εχω κουράσει αλλά δεν τελειώνει εδώ... Το καλοκαίρι του 2012 κ έχοντας αφήσει το ποδήλατο δεμένο στο εσωτερικό του ισογείου της πολυκατοικίας μου κάποιος καλοθελητής λόγω της άριστης κατάστασης μάλλον το έκλεψε αντί να πάρει το δίπλα που ήταν πιο νέο αλλά με εμφανή δείγματα σκουριάς. Καπως έτσι ανακάλυψα ότι με κάτω απο 300 ευρώ πλέον σοβαρό ποδήλατο δεν παίρνεις κ έμεινα με την ιδέα...

Λίγες μέρες μετά και πηγαίνοντας με φίλους στην λεωφόρο by-pass :p ξαφνικά βλέπω εναν σκελετό ολόιδιο με τον δικό μου να προσπερνά. (Θα καταλάβετε απο το χρώμα γιατί μου τράβηξε αστραπιαία την προσοχή). Συνεχίσαμε λοιπόν μιας και το ποδήλατο πήγαινε προς τον φάρο και εγω ήμουν έτοιμος να σταματήσω το παιδί όπως και έγινε... Μετά τις απαραίτητες εξηγήσεις και συννενοήσεις και αποδείξεις, παρότι είχε βιαστεί σε σχέση με το πως ήταν, το πήρα πίσω. Ψυχολογικά δεν γινόταν αφου το βρήκα να το αφήσω...

Το είχα μέρες σπίτι και περνούσε επισκευή μέχρι να έρθουν τα διάφορα πακετάκια απο το ebay μιας και ο έξυπνος που το πήρε προκειμένου να το πουλησει εβγαλε τα δικα μου πραγματα και εβαλε αλλα, ίσως για να πουλήσει ακριβότερα αλλον σκελετό... Αφου του έβαψα τις σκουριες, έντυσα το σκελετο για να μην τον γδερνει η αλυσίδα, άλλαξα σέλα, πετάλια, ξαναρύθμισα τις τσακισμένες ταχύτητες, νεα φωτάκια κλπ ήταν έτοιμο κ πάλι. Πλέον μόνο στο μπαλκόνι μου ή ακόμα και μέσα στο σπίτι.

Αν μπορούσα θα το περνα και στις ολιγοήμερες επισκέψεις μου στην Αθήνα αλλά η πλάτη δεν σηκώνει τις αποσκευές. Ειναι πάντως ένας γρήγορος και βολικός τρόπος και αμα μιλάμε για ίσιους δρόμους ανταγωνίζεται το μηχανάκι αλλά χωρίς να ρυπαίνει και σε γυμνάζει ταυτόχρονα.

Και μια φωτό για να κλείσω τον συγγραφικό μου μαραθώνιο :p
[Image: 11718628283_b5225eafd8_z.jpg]
Giving is the best communication... γιατί μαζί μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα

03-01-2014, 02:19 AM
Find Reply
giannis 73 Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 19
Joined: 06-01-2013
#4
RE: Ποδήλατα
Δυο φώτο για τους φίλους nikolas86 και Paul https://www.dropbox.com/s/o3l6q8wgc2r9zd5/P1010003.JPG απο την πρόσφατη ποδηλατοβόλτα στον Φουρνέ.... https://www.dropbox.com/s/v9jni0ilv9d4sen/PB110079.JPG και στην τάξη
Μη ντύνεις την αλήθεια με το φόρεμα του ψεύδους
(This post was last modified: 03-01-2014, 12:24 PM by giannis 73.)
03-01-2014, 12:21 PM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#5
RE: Ποδήλατα
Αφού δείξατε και τα δικά σας, ας δείξω κι εγώ το ταπεινό Rotax..

[Image: thumb_P6081175c.jpg] [Image: thumb_P6081197c1.jpg]

Είναι αρκετά παλίο, αφού το πήρα εποχή Λυκείου (αρχές) οπότε δεν έχει και κανένα σπουδαίο τεχνολογικο-μηχανικό επίτευγμα, αλλά έχει φωτογένεια... Tongue
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
03-01-2014, 09:14 PM
Find Reply
Paul Offline
Administrator
*******



Posts: 1.178
Joined: 12-11-2009
#6
RE: Ποδήλατα
[Image: Facebook-Like-Button.jpg]

Και για τους 2! Το specialized το χω δει και σε ανθρακι και σε μπλε και ειναι ερωτας!
Giving is the best communication... γιατί μαζί μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα

04-01-2014, 02:23 AM
Find Reply
nikos1991 Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 195
Joined: 09-07-2011
#7
RE: Ποδήλατα
(03-01-2014, 09:14 PM)nikolas86 Wrote: Αφού δείξατε και τα δικά σας, ας δείξω κι εγώ το ταπεινό Rotax..
[Image: thumb_P6081197c1.jpg]

Είναι αρκετά παλίο, αφού το πήρα εποχή Λυκείου (αρχές) οπότε δεν έχει και κανένα σπουδαίο τεχνολογικο-μηχανικό επίτευγμα, αλλά έχει φωτογένεια... Tongue

Ποιο Blue Star είναι αυτό από πίσω; Tongue
04-01-2014, 02:37 AM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#8
RE: Ποδήλατα
(04-01-2014, 02:37 AM)nikos1991 Wrote: Ποιο Blue Star είναι αυτό από πίσω; Tongue

Η αγάπη μου, το Blue Star Patmos..! Heart
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
04-01-2014, 12:57 PM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#9
RE: Ποδήλατα
Στο πένθος έχει βυθιστεί ο Πύργος Ηλείας μετά τον άδικο χαμό της 19χρονης Αναστασίας Μπέλλου. Η κοπέλα έχασε τη ζωή της όταν παρασύρθηκε από μπετονιέρα και βρέθηκε κάτω από τις ρόδες του οχήματος. Το δυστύχημα συνέβη λίγο πριν από τις 12.00 το μεσημέρι του Σαββάτου στην διασταύρωση Αγ. Γεωργίου της Ε.Ο. Πατρών - Πύργου. Η κοπέλα οδηγώντας ποδήλατο παρασύρθηκε και τραυματίστηκε πολύ σοβαρά από φορτηγό - μπετονιέρα στο φανάρι απο Αγ. Γεώργιο προς Πύργο.

Με ασθενοφόρο μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο Πύργου, όπου οι γιατροί έδωσαν μάχη για να κρατηθεί στη ζωή, όμως υπέκυψε άμεσα στα τραύματά της, σχεδόν αμέσως.

Πηγή: ilialive


Τέτοια τραγικά περιστατικά δείχνουν ότι ακόμα οι ποδηλάτες δεν τυγχάνουν του πρέποντος σεβασμού (χωρίς να γνωρίζουμε βέβαια τις ακριβείς συνθήκες του δυστυχήματος).
Μακάρι να είναι το τελευταίο.
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
19-01-2014, 01:26 PM
Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#10
RE: Ποδήλατα
Τα βαριά οχήματα είναι ο μεγαλύτερος φόβος των ποδηλάτων/μηχανών.

Πριν χρόνια είχε γίνει χαμός στο Λονδίνο, με τα "bendy buses", πρακτικά τα Citaro G, τα οποία έκλειναν τους ποδηλάτες με άσχημες συνέπειες. Το θέμα εξακολουθεί να υφίσταται μάλιστα, μέχρι σήμερα.
19-01-2014, 03:09 PM
Website Find Reply
Paul Offline
Administrator
*******



Posts: 1.178
Joined: 12-11-2009
#11
RE: Ποδήλατα
Λόγος πρακτικά για τον οποίο ο καθένας μας ακόμα και στο σχολείο θα έπρεπε να έχει διδαχθεί βασικούς κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής, σηματοδότησης και συμπεριφοράς προς τα άλλα οχήματα και πεζούς.

Ναι το ποδήλατο είναι το αδύναμο και οφείλουμε σεβασμό αλλά και κάποιοι ποδηλάτες ειναι απαράδεκτοι με όλη την σημασία!!! Κινούνται ανάποδα σε δρόμους κ πεζοδρόμους και ακόμα χειρότερα σε στενά πεζοδρόμια, "καίνε" κόκκινα φανάρια και στοπ όποτε γουστάρουν, χώνονται σε αυτοκίνητα επιθετικά σαν να έχουν μηχανάκι και φυσικό και κυριότερο που με έχει ενοχλήσει πολλές φορές: δεν οδηγούν προοδευτικά.

Με αυτό εννοώ αυτό που μας μαθαίνουν σε οποιοδήποτε δίπλωμα οδήγησης, ότι αν οι συνθήκες περιλαμβάνουν έντονη κίνηση και σκοπεύεις να στρίψεις αριστερά πχ ενω βρίσκεσαι δεξιά πρέπει πριν φτάσεις στην στροφή σιγά σιγα να έχεις βρεθεί αριστερά. Μου έχουν τύχει πολλοί ποδηλατες που όποτε θυμούνται, σηκώνουν ενα χέρι και διασχίζουν 2-3 λωρίδες κατα το δοκούν... Λες και η κοινή λογική να φτάσεις στην διάβαση και να διασχίσεις με το πράσινο των πεζών είναι επιστήμη...
Giving is the best communication... γιατί μαζί μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα

19-01-2014, 04:33 PM
Find Reply
fotakias Offline
Premium User
**



Posts: 3
Joined: 09-09-2012
#12
RE: Ποδήλατα
άσχημα τα τελευτία posts σε αυτό το thread... θέλει πάρα πολύ προσοχή στο δρόμο ειδικά στις δικές μας περιοχές που δεν είμαστε ούτε Άμστερνταμ ούτε Λονδίνο.

Οδηγώ ποδήλατο (ξανά) τα τελευταία 5 χρόνια μετά τα παιδικά μου χρόνια. Σχεδόν καθημερινά ανεβοκατεβαίνω στη δουλειά με αυτό και ο χρόνος που εξοικονομείς αλλά και η αίσθηση είναι πολύ σημαντικά. Η διαδρομή Κερατσίνι - Πειραιάς που κάνω είναι μόλις 3,5 + 3,5 χιλιόμετρα οπότε είναι βατό για καθημερινά. Στον Πειραιά μεγάλη ανακούφιση το οτι μπαίνω στο λιμάνι από την Ε3 (στον Αγ.Διονύση) και βγαίνω στην Ε9 (Ακτή Μιαούλη) γλιτώνοντας την κίνηση του Ηλεκτρικού και της Αγ.Τριάδας.

Οδηγώ στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά ενα specialized sirrus του 2012.
Διαχειριστής, σχεδιαστής, προγραμματιστής, φωτογράφος του ...[Image: vonlinegr_fb_icon_long.png]
23-01-2014, 03:33 PM
Find Reply
Nikolas A. Offline
Super Moderator
******



Posts: 2.207
Joined: 18-06-2011
#13
RE: Ποδήλατα
O υπ. Ναυτιλίας ενέκρινε ποδηλατόδρομο μεταξύ λιμένα Πατρών και της πόλης

Την απόφαση για έγκριση και αδειοδότηση του έργου για την κατασκευή ποδηλατικής διαδρομής που θα συνδέει το Νέο Λιμένα Πατρών με το Κέντρο της Πόλης, υπέγραψε ο Υπουργός Ναυτιλίας και Αιγαίου, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης.

Η απόφαση εντάσσεται στον ευρύτερο σχεδιασμό του Υπουργείου Ναυτιλίας για την αξιοποίηση και ανάδειξη των λιμανιών της χώρας ως πόλων ανάπτυξης για την εθνική οικονομία και τις τοπικές κοινωνίες.

Ειδικότερα το σχεδιαζόμενο έργο προβλέπει την κατασκευή ποδηλατοδρόμου από την Ελ. Βενιζέλου έως το Χώρο Στάθμευσης Φορτηγών, από το Χώρο στάθμευσης Φορτηγών έως την οδό Παπαφλέσσα, καθώς και τη δημιουργία αρκετών άλλων υποδομών που απαιτούνται για τη δημιουργία ενός σύγχρονου και ασφαλούς ποδηλατοδρόμου.
Πηγή: Metaforespress.gr

Άντε και στον Πειραιά...
Να δίνεις στους ανθρώπους μια δεύτερη ευκαιρία. Αλλά ποτέ μια τρίτη.

Ουδέν κρυπτόν!
26-01-2014, 12:38 AM
Find Reply
giannis 73 Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 19
Joined: 06-01-2013
#14
RE: Ποδήλατα
http://www.youtube.com/watch?v=uia8VyI_do4
Μη ντύνεις την αλήθεια με το φόρεμα του ψεύδους
06-04-2014, 03:24 PM
Find Reply
giannis 73 Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 19
Joined: 06-01-2013
#15
RE: Ποδήλατα
Το ποδήλατο του μέλλοντος.... http://centralnews.gr/plus/technologia/p...n-samsung/
Μη ντύνεις την αλήθεια με το φόρεμα του ψεύδους
17-06-2014, 04:50 PM
Find Reply



Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024