This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 22 Vote(s) - 2.95 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα

marios.ilioupoli Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 216
Joined: 21-02-2012
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Σήμερα το απόγευμα, περίπου στις 18:10, επιβιβάστηκα σε λεωφορείο της γραμμής Β3 στη στάση "ΣΤΡΟΦΗ ΗΛΙΟΥΠΟΛΕΩΣ" στην κατεύθυνση προς Γλυφάδα.

Λίγο αργότερα, και ενώ το λεωφορείο βρισκόταν στο ύψος της Αλίμου, ηλικιωμένος επιβάτης άρχισε να διαμαρτύρεται για τη μη λειτουργία του κλιματισμού στο όχημα. Πρόβλημα ουσιαστικό δεν υπήρχε, καθώς μπορεί αυτές τις ημέρες η θερμοκρασία να είναι αρκετά υψηλή, αλλά η κατάσταση μέσα στο όχημα ήταν κάτι παραπάνω από ανεκτική, αφού από τα ανοιχτά παράθυρα έμπαινε αέρας που δημιουργούσε μια αίσθηση δροσιάς.

Το πρόβλημα του "κυρίου" αυτού -θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κοσμητικά επίθετα, αλλά δε θέλω να ρίξω το επίπεδο του forum- ήταν το ότι εκεί που είχε άδεια θέση για να κάτσει ενοχλούνταν από τον ήλιο!!!! (Δεν είναι δική μου επινόηση. Τον παρακολουθούσα από την πρώτη στιγμή που μπήκε στο λεωφορείο)

Ποιο ήταν, λοιπόν, το αποτέλεσμα. Ο οδηγός -ως όφειλε αφού είχε παράπονο από επιβάτη- επικοινώνησε με τα κεντρικά από όπου του είπαν να διακόψει το δρομολόγιο, όπως και έγινε και τελικά μας ζήτησε να αποβιβαστούμε από το όχημα στη στάση "3η ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΕΩΣ" και να επιβιβαστούμε στο επόμενο. (Ευτυχώς που από πίσω ερχόταν το 171)

Αλήθεια, τόσο εύκολα παίρνουν απόφαση οι αρμόδιοι στον ΟΑΣΑ ή την ΟΣΥ για να διακόπτουν τα δρομολόγια; Γιατί για 1 επιβάτη θα πρέπει να ταλαιπωρούνται άλλα 100 άτομα;

Είμαι ένα ευσυνείδητος επιβάτης και ξοδεύω κάθε μήνα 10€ για να αγοράζω κάρτα απεριορίστων. Διαπιστώνω, όμως, ότι τα χρήματα που πληρώνω -τα οποία και θα μπορούσα να τα δαπανήσω για να βγω σε μια καφετέρια ή κάποιο μπαρ, δεν έχουν αντίκρυσμα, αφού πέρα από την αραίωση των δρομολογίων, τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε και ηλίθιους κ**όγερους (συγγνώμη, αλλά δε μπορώ να συγκρατηθώ άλλο), αλλά και την ευκολία με την οποία κάποιοι αποφασίζουν τη διακοπή ενός δρομολογίου.

Θα ήθελα να ακούσω και την άποψη τη δικιά σας, των υπολοίπων μελών του forum, για το τι πρέπει εγώ να κάνω για το παραπάνω περιστατικό. Λίγη ώρα μετά το συμβάν επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο πληροφοριών του ΟΑΣΑ (185), όπου μου είπαν να επικοινωνήσω αύριο το πρωί με κάποιον αριθμό που μου έδωσαν. Από το απόγευμα έχω σκεφτεί τα πάντα, ακόμη και να προχωρήσω σε επιστολή διαμαρτυρίας προς τον Υπουργό Μεταφορών, κοινοποιούμενη και στον ΟΑΣΑ και στην ΟΣΥ και στο Σωματείο των εργαζομένων στα λεωφορεία. Τι θα προτείνατε να κάνω;
Να σημειώσω, ακόμη, πως καλύτερη ήταν η κατάσταση στο απογευματινό όχημα της Β3 που είχε ανοιχτά τα παράθυρα, παρά στο 171 που επιβιβαστήκαμε μετά ή ακόμα και στο προτελευταίο Α3 που πήρα για να επιστρέψω σπίτι μου, τα οποία είχαν σε λειτουργία τον κλιματισμό και τα παράθυρα κλειστά.
(This post was last modified: 13-06-2012, 12:14 AM by marios.ilioupoli.)
13-06-2012, 12:10 AM
Find Reply



Messages In This Thread
[No subject] - by ELBO O405GN - 09-12-2009, 10:48 PM
[No subject] - by Giannis - 30-12-2009, 11:27 AM
[No subject] - by AlexNik - 11-02-2010, 03:38 PM
[No subject] - by ELBO O405GN - 27-02-2010, 10:45 AM
RE: - by N1Ellinikou - 27-02-2010, 06:15 PM
[No subject] - by Citaro - 28-02-2010, 12:21 AM
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - by marios.ilioupoli - 13-06-2012, 12:10 AM
Ωράρια Πάσχα 2014 - by alex.ath - 07-04-2014, 09:40 PM

Forum Jump:



Users browsing this thread: 5 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024