This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 22 Vote(s) - 2.95 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα

Citaro Offline
Honorary member



Posts: 202
Joined: 13-11-2009
#41
RE:
(01-03-2010, 01:15 AM)garvanitis Wrote: Συμφωνα με τη νομοθεσια ο καθε οδηγος επιβαλλεται να κανει στη βαρδια ενα δεκαλεπτο και ενα εικοσαλεπτο διαλειμμα. Τελος. Αρμοδιοτητα του γραφειου κινησης ειναι να υποδειξει αναμεσα σε ποια προγραμματισμενα δρομολογια θα συμβει αυτο.

Εξ όσων γνωρίζω, ο κανονισμός προσωπικού του ΟΑΣΑ προβλέπει μόνο ένα 20λεπτο κατά το δυνατόν στο μέσον της βάρδιας. Ίσως να βόλευς και το μοντέλο της Γερμανίας: Είτε εφαρμόζεις 30λεπτο σερί ή 2 χ 20 ή 3 χ 15' , η αντί αυτών μετά από κάθε δρομολόγιο 8 λεπτά, αρκεί ο συνολικός χρόνος ακινησίας να είναι τουλάχιστον το 1/6 της βάρδιας.
Ο κεντρικός σχεδιασμός του διαλείμματος γίνεται από τους δρομολογητές του ΟΑΣΑ. Το τοπικο σταθμαρχείο επεμβαίνει όταν γίνεται μπάχαλο το πρόγραμμα.
Πάντως, το να βγεί ένα λεωφορείο στις 04:30 και να κάνει διάλειμμα στις 11:00 είναι λάθος, καθώς ο οδηγός θα έχει ήδη 6,5 μισονυσταγμένες ώρες (και μάλιστα αιχμής) πάνω στο τιμόνι και θα έχει γίνει επικίνδυνος.
01-03-2010, 10:15 AM
Find Reply
amoran Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 33
Joined: 13-10-2009
#42
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Στην Ελλάδα όλα έχουν μια λογικοφανή εξήγηση. Ακόμα κι ο πιο τεμπέλης δημόσιος υπάλληλος, που παίρνει το μισθό του χωρίς να πατάει ποτέ στη δουλειά του, κι αυτός αν ερωτηθεί θα έχει έτοιμη μια δικαιολογία να σου πει.
Οι νόμοι και οι κανονισμοί όταν δεν εξυπηρετούν το δημόσιο συμφέρον πρέπει να ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ και να αντικαθίσταται από άλλους.
Κάθε κυβέρνηση ή διοίκηση που θα αποφασίσει να βάλει τέλος στις δικαιολογίες και τις εξηγήσεις των ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΩΝ και να προσαρμόσει τους κανονισμούς και τους νόμους που τους αφορούν στο δημόσιο συμφέρον, θα έχει την αμέριστη συμπαράστασή μου.

Και τώρα με συγχωρείτε, πάω να αλλάξω πλευρό μην τυχόν και δω και κανένα σοβαρό όνειρο...
01-03-2010, 12:51 PM
Find Reply
Citaro Offline
Honorary member



Posts: 202
Joined: 13-11-2009
#43
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(01-03-2010, 12:51 PM)amoran Wrote: Στην Ελλάδα όλα έχουν μια λογικοφανή εξήγηση.
Ο κανονισμός διαλειμμάτων απορρέει από κανονισμούς Ε.Ε., το ελληνικό εργατικό δίκαιο και τις διεθνώς αναγνωρισμένες εργατικές "σταθερές" (5νθήμερο, 8ωρο, διάλειμμα)

(01-03-2010, 12:51 PM)amoran Wrote: Ακόμα κι ο πιο τεμπέλης δημόσιος υπάλληλος, που παίρνει το μισθό του χωρίς να πατάει ποτέ στη δουλειά του, κι αυτός αν ερωτηθεί θα έχει έτοιμη μια δικαιολογία να σου πει.
Αυτός θα είναι κομματόσκυλο, άρα θα τον καλύψει το κόμμα του , όποιο και να' ναι.

(01-03-2010, 12:51 PM)amoran Wrote: Οι νόμοι και οι κανονισμοί όταν δεν εξυπηρετούν το δημόσιο συμφέρον πρέπει να ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ και να αντικαθίσταται από άλλους.
Κάθε κυβέρνηση ή διοίκηση που θα αποφασίσει να βάλει τέλος στις δικαιολογίες και τις εξηγήσεις των ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΩΝ και να προσαρμόσει τους κανονισμούς και τους νόμους που τους αφορούν στο δημόσιο συμφέρον, θα έχει την αμέριστη συμπαράστασή μου.

Να γίνουν δηλαδή οι βάρδιες 12ωρες (σαν τα ταξί), χωρίς διάλειμμα και να κατεβαίνει ο οδηγός μόνο για κατούρημα, αν βέβαια βρει χρόνο. Μάλιστα . . . Και δε μου λες φίλε amoran, ξύπνησες ποτέ Κυριακή πρωι στις 03:00 για να πιάσεις τιμόνι; Πρόσεξε, όχι άλλη δουλειά , αλλά τιμόνι που μεταφέρει ζωντανά! Αν ναι, τότε σε παραδέχομαι.
Α, για να μην θεωρηθεί ότι μεροληπτώ υπέρ των οδηγών, να σημειώσω ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας χωρίς στάνταρ ωράριο και χωρίς εξασφαλισμένο μισθό!
Για πάρα πολλά φταίνε οι οδηγοί (ειδικά οι παλαιότεροι και οι συνδικαλιζόμενοι) αλλά όχι να γίνονται τα εξιλαστήρια θύματα της χρόνιας ανικανότητας των διοικήσεων του ΟΑΣΑ και του Υπουργείου να προγραμματίσουν σωστά τις ανάγκες τους σε προσωπικό.
01-03-2010, 07:28 PM
Find Reply
abc Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 412
Joined: 13-10-2009
#44
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Χθες ανέβηκα με το 550 στην Κηφισία. Με το που φτάσαμε στον Πλάτανο κατεβήκαμε από το λεωφορείο, ανέβηκαν οι επιβάτες που περίμεναν και έφυγε για Δέλτα Φαλήρου! Μου έκανε πολύ εντύπωση γιατί μετά από τόσο οδήγημα μέσα στην κίνηση δεν έπρεπε τουλάχιστον να σηκωθεί ο οδηγός από την θέση του; Όταν πάω στην δουλειά με το αυτοκίνητο οδηγώ μικρότερη απόσταση από την κίνηση, χωρίς το άγχος της στάσης και πάλι κουράζομαι.
02-03-2010, 11:15 AM
Find Reply
amoran Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 33
Joined: 13-10-2009
#45
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(01-03-2010, 08:48 PM)garvanitis Wrote: Οταν εχεις ενα προβλημα αναζητας την αιτια του. Αυτο ισχυει διεθνως, οχι μονο στην Ελλαδα. Δεν ειδα ποτε και σε καμια δημοσιευση σου ουτε να κανεις καποια ερευνα στα αιτια του προβληματος ουτε φυσικα να προτεινεις λυσεις... Μονο κριτικη επι των παντων καλυμμενος απο την ανωνυμια και απο ουσια φυσικα μηδεν...
Για εξηγησε μου λιγακι, ποιος ειναι αυτος ο νομος που δεν εξυπηρετει το δημοσιο συμφερον και πρεπει να καταργηθει? Ποιοι ειναι οι ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΕΣ? Οι οδηγοι των λεωφορειων που δινουν καθε μερα αγωνα για να εξυπηρετηθεις εσυ ακομα κι οταν δεν το καταφερνουν επαρκως?

Γυρνα πλευρο και συνεχισε τον υπνο σου, αλλοι θα αποφασιζουν μια ζωη για σενα...

Κατ' αρχάς, το "καλυμμένος από την ανωνυμία" άσ'το, δεν είδα κανέναν σε αυτό το φόρουμ να υπογράφει με το ονοματεπώνυμό του. Οταν θα κάνω κάποια καταγγελία που θα αφορά επώνυμα κάποιον, τότε θα γράψω και το δικό μου όνομα.

Πάμε τώρα στους "τεμπελχανάδες": Υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ και στο παλιό εκατοντάδες καταγγελιών για: Οδηγούς που παρακάμπτουν τμήματα διαδρομών επειδή έτσι τους βολεύει, μηχανικούς που αργούν να φτιάξουν οχήματα σε συγκεκριμένα αμαξοστάσια ή κάνουν ελλιπή συντήρηση, αμαξοστάσια που παρέχουν καλύτερες υπηρεσίες από άλλα, σταθμάρχες που δεν ελέγχουν αν τα οχήματα φεύγουν στην ώρα τους, οδηγούς που πίνουν καφέ ενώ έπρεπε να έχουν φύγει από την αφετηρία, οδηγούς που δεν πηγαίνουν στις προγραμματισμένες βάρδιες τους για άγνωστους λόγους, οδηγούς αγενείς, αρμόδιους που παραγγέλνουν και παραλαμβάνουν προβληματικά οχήματα (βλ. Solaris) κι ένα κάρο ακόμα. Αν θες να σου στείλω και links, πολύ ευχαρίστως. Από αυτές τις εκατοντάδες καταγγελιών πολλές έχουν γίνει από άτομα που εργάζονται σε ΕΘΕΛ και ΟΑΣΑ και δεν αντέχουν να είναι εκείνοι τα κορόιδα και να βλέπουν μπροστά τους το κάθε λαμόγιο να παίρνει τζάμπα μισθό. Αυτοί είναι οι τεμπελχανάδες. Οσοι δουλεύετε δίπλα τους, τους ξέρετε και ονομαστικά. Εγώ δεν δουλεύω δίπλα τους και δεν μπορώ να μιλήσω με ονόματα, sorry.
(01-03-2010, 07:28 PM)Citaro Wrote: Ο κανονισμός διαλειμμάτων απορρέει από κανονισμούς Ε.Ε., το ελληνικό εργατικό δίκαιο και τις διεθνώς αναγνωρισμένες εργατικές "σταθερές" (5νθήμερο, 8ωρο, διάλειμμα)

(01-03-2010, 12:51 PM)amoran Wrote: Ακόμα κι ο πιο τεμπέλης δημόσιος υπάλληλος, που παίρνει το μισθό του χωρίς να πατάει ποτέ στη δουλειά του, κι αυτός αν ερωτηθεί θα έχει έτοιμη μια δικαιολογία να σου πει.
Αυτός θα είναι κομματόσκυλο, άρα θα τον καλύψει το κόμμα του , όποιο και να' ναι.

(01-03-2010, 12:51 PM)amoran Wrote: Οι νόμοι και οι κανονισμοί όταν δεν εξυπηρετούν το δημόσιο συμφέρον πρέπει να ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ και να αντικαθίσταται από άλλους.
Κάθε κυβέρνηση ή διοίκηση που θα αποφασίσει να βάλει τέλος στις δικαιολογίες και τις εξηγήσεις των ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΩΝ και να προσαρμόσει τους κανονισμούς και τους νόμους που τους αφορούν στο δημόσιο συμφέρον, θα έχει την αμέριστη συμπαράστασή μου.

Να γίνουν δηλαδή οι βάρδιες 12ωρες (σαν τα ταξί), χωρίς διάλειμμα και να κατεβαίνει ο οδηγός μόνο για κατούρημα, αν βέβαια βρει χρόνο. Μάλιστα . . . Και δε μου λες φίλε amoran, ξύπνησες ποτέ Κυριακή πρωι στις 03:00 για να πιάσεις τιμόνι; Πρόσεξε, όχι άλλη δουλειά , αλλά τιμόνι που μεταφέρει ζωντανά! Αν ναι, τότε σε παραδέχομαι.
Α, για να μην θεωρηθεί ότι μεροληπτώ υπέρ των οδηγών, να σημειώσω ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας χωρίς στάνταρ ωράριο και χωρίς εξασφαλισμένο μισθό!
Για πάρα πολλά φταίνε οι οδηγοί (ειδικά οι παλαιότεροι και οι συνδικαλιζόμενοι) αλλά όχι να γίνονται τα εξιλαστήρια θύματα της χρόνιας ανικανότητας των διοικήσεων του ΟΑΣΑ και του Υπουργείου να προγραμματίσουν σωστά τις ανάγκες τους σε προσωπικό.

Ουδείς πρότεινε να φύγουμε από ένα άκρο και να πάμε σε άλλο. Επίσης μιλώντας για "τεμπελχανάδες" δεν εννοώ πως αυτός ο προσδιορισμός εκφράζει μια ολόκληρη κατηγορία επαγγελματιών. Η "προσαρμογή των νόμων στο δημόσιο συμφέρον" σημαίνει, μεταξύ άλλων, και ένα μεγάλο ΟΧΙ στα κομματόσκυλα. Αλλά ΚΑΙ στη μάστιγα των ΤΕΜΠΕΛΗΔΩΝ. Αν δεν ξεφορτωθούμε αυτή την "κάστα" από τις ΔΕΚΟ, θα βολοδέρνουν μέχρι το τέλος του κόσμου.
(This post was last modified: 04-03-2010, 12:46 PM by amoran.)
04-03-2010, 12:39 PM
Find Reply
amoran Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 33
Joined: 13-10-2009
#46
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(01-03-2010, 08:48 PM)garvanitis Wrote: Οταν εχεις ενα προβλημα αναζητας την αιτια του. Αυτο ισχυει διεθνως, οχι μονο στην Ελλαδα. Δεν ειδα ποτε και σε καμια δημοσιευση σου ουτε να κανεις καποια ερευνα στα αιτια του προβληματος ουτε φυσικα να προτεινεις λυσεις... Μονο κριτικη επι των παντων καλυμμενος απο την ανωνυμια και απο ουσια φυσικα μηδεν...

Επειδή η συκοφαντία σε μένα δεν περνάει, ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη που θα κουράσω τα μέλη του φόρουμ που δε φταίνε σε τίποτα, αλλά το μήνυμα είναι δημόσιο και δημόσια θα είναι και η απάντηση.

Τα παρακάτω είναι ορισμένες από τις προτάσεις που κατά καιρούς έχω υποβάλλει στο φόρουμ για διάφορα θέματα. Αν εσένα δεν σε ικανοποιούν, συγγνώμη, δεν είμαι συγκοινωνιολόγος ή φοιτητής συγκοινωνιολογίας ή εργαζόμενος στη συγκοινωνία, είμαι επιβάτης. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες από τη σκοπιά ενός εγαζόμενου στις συγκοινωνίες, αλλά ξέρω τι θα ήθελα εγώ να δω ως επιβάτης από τις συγκοινωνίες της πόλης μου. Ούτε χομπίστας με άπειρο ελεύθερο χρόνο είμαι για να κάνω έρευνες on the spot, είμαι εργαζόμενος και με αυτούς τους περιορισμούς γράφω τα όποια μηνύματά μου. Ορίστε λοιπόν τα όσα έχω κατά καιρούς προτείνει, σε απάντηση των λεγομένων σου:

----------------------------------------------------------

Στο κάτω-κάτω, εντάξει, ας μη σταματά σε όλες τις στάσεις το express τη νύχτα. Ας καταργήσει έστω τον περιορισμό επιβίβασης/αποβίβασης προς μία κατεύθυνση. Μόνο αυτό να εφαρμοστεί (που βάσει ΟΑΣΑ ισχύει) και η κοινωνική ωφέλεια θα είναι μεγάλη. (Σχόλια πάνω στις αθηναϊκές γραμμές)

Εχω μια απορία σχετικά με το site του ΟΑΣΑ εδώ και καιρό, οπότε λέω να την εκφράσω: Εκεί πέρα υπάρχει ένα στοιχειώδες φόρουμ, που αναφέρεται ως "Βήμα" και μπορεί όποιος εγγεγραμμένος χρήστης θέλει να εκφράσει απόψεις, παράπονα, προτάσεις κ.λπ.
Σε αυτό τυγχάνει να γράφω κατά καιρούς από τότε που πρωτοϊδρύθηκε. Απάντηση από αρμόδιο μέσα στο φόρουμ δεν έχω πάρει ποτέ (1-2 φορές στην αρχή μου ήρθε ένα e-mail απαντητικό, με αριθμό πρωτοκόλλου και τέτοια). ΟΚ, ας πούμε πως έχουν τους λόγους τους να μην απαντάνε. Κατανοητόν. Το φόρουμ έχει μείνει η ίδια παλιατζούρα από τότε που φτιάχτηκε. ΟΚ, ας πούμε πως δεν προβλέπονται κονδύλια για νέο φόρουμ. Κατανοητόν. Καθαρισμός δεν γίνεται ποτέ. ΟΚ, ας πούμε πως για λόγους δημοκρατίας επέλεξαν να αφήνουν όλα τα μηνύματα μέσα διά παντός. Κατανοητόν.

Τα threads δεν σορτάρονται ημερολογιακά, αλλά αλφαβητικά. Αυτό έχει ως συνέπεια, τώρα πια που έχουν μαζευτεί πάρα πολλά, να είναι αδύνατο να ψάξει κανείς καινούργια μηνύματα ή καινούρια threads μέσα σε αυτό τον ορυμαγδό. Αυτό καθιστά το "Βήμα" παντελώς άχρηστο, αφού για να καταλάβεις τι είναι καινούργιο και τι δεν το έχεις διαβάσει, πρέπει να ψάξεις manually ένα-ένα τα threads. Φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται δα και διεθνής διαγωνισμός για να μπουν έστω τα threads σε ημερολογιακή σειρά ανάλογη με το τελευταίο μήνυμα και όχι σε αλφαβητική σειρά που δεν εξυπηρετεί πουθενά, ώστε να καταλαβαίνει κανείς πού υπάρχει καινούργιο μήνυμα. Αυτό δεν το έχει δει ούτε ένας στον ΟΑΣΑ; Ακατανόητον. Αν δεν μπορείτε να κάνετε ούτε αυτό, βρε παιδιά (φαντάζομαι πως κάποιοι από αυτό εδώ το φόρουμ θα μπορούσαν να το κάνουν πολύ εύκολα για την πλάκα τους ως "κοινωνική προσφορά" προς τον ΟΑΣΑ), κλείστε το το ρημάδι να ησυχάσετε... (Ιστότοπος ΟΑΣΑ)

Οι χρονοαποστάσεις ανάμεσα στα λεωφορεία στη Μεσογείων έχουν αυξηθεί κατά πολύ από την 1η Ιουλίου και μετά, ενώ παρατηρείται συχνά το φαινόμενο να περνάνε 4-5 express από τις στάσεις προτού διέλθει κανονικό δρομολόγιο που μας κάνει την τιμή να σταματήσει. Θα πρότεινα, λοιπόν, μια και έτσι κι αλλιώς κοντεύει η ημερομηνία λήξης των έργων του Μετρό, για το υπόλοιπο διάστημα της λειτουργίας τους τα Χ5 και Χ6 να σταματούν σε όλες τις στάσεις ώστε να επανέλθει το συγκοινωνιακό έργο στη Μεσογείων σε επαρκείς για το επιβατικό κοινό ρυθμούς. (Χρόνοι Δρομολογίων)

Καλώς τον φίλο. Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφεις. Δύο γραμμές εξπρές στο Αμυνα - Πλακεντία είναι πολλές. Τα λεωφορεία του Χ5 πιστεύω πως έπρεπε απλά να προστεθούν σε αυτά του 403.
Τα εξπρές του αεροδρομίου πρέπει επιτέλους να καταργήσουν τον ανόητο περιορισμό επιβίβασης και αποβίβασης. Ας κρατήσουν την αυξημένη τιμή εισιτηρίου αλλά ας αφήνουν ελεύθερα να μπαίνει και να βγαίνει όποιος θέλει να την πληρώσει στις λίγες στάσεις τους. Δεν μπορώ να σκεφτώ ΕΝΑΝ λόγο για να κάθομαι π.χ. στην 7η Χολαργού και να βλέπω τα Χ94 και Χ95 να κατεβαίνουν τη Μεσογείων προς Αθήνα άδεια. Ποιος κερδίζει από αυτό;
Και κάτι για τις γραμμές 300: Στα Χ5 και Χ6 πολύ σωστά αποφάσισαν να αφήνουν τον επιβάτη στην Εθνική Αμυνα χωρίς αλλαγή ρεύματος, ώστε να μην καθυστερεί να πάει στη δουλειά του, και να στρίβουν άδεια τα λεωφορεία από Κατεχάκη. Πολύ σωστά και μπράβο. Και ρωτώ τώρα: Τα λεωφορεία 3ΧΧ και 125 που δεν το κάνουν αυτό, είναι από άλλη χώρα; Απευθύνονται σε επιβάτες κατώτερου Θεού; Πόσο δύσκολο είναι να κάνουν και αυτά το ίδιο πράγμα και να μας απαλλάξουν από την αναμονή στο φανάρι που μπορεί να πάρει και 20 λεπτά με κίνηση; Χρειάζονται πολλά κεφάλια να το σκεφτούν και πολλοί καρεκλοκένταυροι να υπογράψουν; (Διακοπή Μετρό γραμμή 3)

Το βασικό με τις απεργίες είναι πως αυτό το "την τάδε ώρα πρέπει να βρίσκονται στα αμαξοστάσια" δεν εξυπηρετεί καθόλου τους επιβάτες και γίνεται αφορμή για μεγάλες ταλαιπωρίες. Κατά τη γνώμη μου, την ώρα που ανακοινώνεται στο κοινό ότι αρχίζει μια απεργία πρέπει να φεύγουν τα τελευταία λεωφορεία από αφετηρίες και τέρματα. Θέλουν να αφήνουν την καβάντζα τους και να ανακοινώνουν την απεργία για δύο ώρες πριν από την κανονική; Ας το κάνουν, αλλά να υπάρχει η εγγύηση πως αν πας ως εκείνη την ώρα στη στάση, θα περάσει τουλάχιστον ένα λεωφορείο να σε πάρει, ακόμα και στη γραμμή που κάνει την πιο μεγάλη διαδρομή. (Απεργίες)

Με την ευκαιρία να πω και μερικές σκέψεις μου για τα Χ5/Χ6 και για τις συγκοινωνίες από Εθνική Αμυνα γενικότερα:

Α. Οπως βλέπω από την εμπειρία μέχρι τώρα, το Χ6 υπερεπαρκεί ως γραμμή express Αμυνα/Πλακεντία. Θα τολμούσα λοιπόν να προτείνω, για τους 6 μήνες μη λειτουργίας του μετρό, να πάνε όλα τα Χ5 στη γραμμή 403 χωρίς να κάνουν express δρομολόγιο.

Β. Τα λεωφορεία που σταματάνε στην Εθνική Αμυνα πρέπει να χάνουν συνολικά πάνω από 1 ώρα την ημέρα προκειμένου οι οδηγοί να ενημερώσουν κάποιους επιβάτες, το πλήθος των οποίων είναι πάντα σταθερό, αν περνάνε από Πλατεία Αγ. Παρασκευής. Ας βάλουν μια ταμπέλα μπροστά που να γράφει "περνάμε από Πλ. Αγ. Παρασκευής" ή "δεν περνάμε από Πλ. Αγ. Παρασκευής" για να τελειώνει αυτή η ιστορία. (Διακοπή Μετρό γραμμή 3)

Μία περιοχή της Αθήνας που έχει εγκαταλειφθεί συγκοινωνιακά τα τελευταία χρόνια είναι αυτή της Καλλιιθέας. Αν και ιδιαίτερα πυκνοκατοικημένη, δεν συμπεριλαμβάνεται ποτέ στα συγκοινωνιακά σχέδια, μελέτες, πλάνα και δεν συμμαζεύεται, ενδεχομένως επειδή έχει δύο σταθμούς ηλεκτρικού και ίσως γι' αυτό θεωρείται "πολυτελείας" ή κάτι τέτοιο εν πάσει περιπτώσει, με συνέπεια τα πράγματα να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο. Εκτός από την κρατική αδιαφορία, η δημοτική αρχή δεν πιστεύει ούτε αυτή πως χρειάζεται ο δήμος να έχει δημοτική συγκοινωνία, κι έτσι παραμένει ο μόνος από τους μεγάλους δήμους της Αθήνας χωρίς αυτήν. Ε, δεν πειράζει, κάποιοι φαίνεται πως προτιμούν τις ψήφους των κατοίκων των Βριλησσίων, της Κηφισιάς, της Κάτω Ερημιάς ή της Ανω Ραχούλας από τις δικές μας, οπότε ας παίρνουν αυτό που τους αξίζει...
Ακόμα και έρευνες συλλόγων για τη συγκοινωνία δεν λαμβάνουν υπόψη τους την Καλλιθέα, αναφέροντάς την μόνο για να πουν πως... δεν θα ασχοληθούν με αυτή. Κι έτσι τα προβλήματα διαιωνίζονται, μερικά εκ των οποίων είναι και τα εξής:

- Τα δύο τρόλεϊ 1, 5 και το λεωφορείο 040 που κυρίως εξυπηρετούν τη σύνδεση της κεντρικής λεωφόρου της Καλλιθέας (Θησέως) με την Αθήνα έχουν πλέον ανεπαρκές πλήθος δρομολογίων για να εξυπηρετήσουν την επιβατική κίνηση
- Η σύνδεση της λεωφόρου Θησέως με τον σταθμό του ηλεκτρικού στην Καλλιθέα γίνεται με ένα λεωφορείο (911) που περνάει κατά μέσο όρο ανά... 45-50 λεπτά, και μάλιστα εκτός νυχτερινών ωρών, Σαββάτου και Κυριακής!
- Η σύνδεση του ηλεκτρικού σταθμού του Ταύρου με τον υπόλοιπο... κόσμο είναι ανύπαρκτη, παρά το γεγονός ότι διαθέτει πάρκινγκ πολλών θέσεων, όπου άνετα χωράνε αφετηρίες και δύο και τριών λεωφορειακών γραμμών, όπως άλλωστε αποδεικνύεται περίτρανα με τα προσωρινά 010/011
- Το τρόλεϊ 1, λόγω της τεράστιας διαδρομής που κάνει, μεγάλο μέρος της οποίας (Αγ. Ιωάννης Κουκακίου - Πλ. Αττικής) συμπίπτει ΑΠΟΛΥΤΑ με τη χάραξη της υπάρχουσας γραμμής 2 του μετρό και συνεπώς είναι ΑΧΡΗΣΤΗ, πανεύκολα χάνεται κάπου στην κίνηση με συνέπεια να αφήνει σε ώρες αιχμής την Καλλιθέα χωρίς συγκοινωνιακό έργο
- Κάποιοι καρεκλοκένταυροι έχουν ορίσει πως τα τρόλεϊ 1 και 5, όταν υπάρχει πορεία στο κέντρο της Αθήνας (δηλαδή τις μισές μέρες του χρόνου) δεν πρέπει να κυκλοφορούν, ούτε καν σε περιορισμένο κομμάτι της διαδρομής, με συνέπεια η Καλλιθέα να αποκόπτεται
- Δεν υπάρχει απευθείας συγκοινωνιακή σύνδεση Λεωφόρου Θησέως/σταθμού μετρό Νέου Κόσμου, παρά το γεγονός πως πρόκειται για μία ευθεία (!)
- Παραμένει συγκοινωνιακά αναξιοποίητη η Χαμοστέρνας, με συνέπεια μεταβάσεις από την Καλλιθέα σε εξωτικές περιοχές όπως Ρουφ, Πειραιώς κ.λπ. να είναι αδύνατες χωρίς να χρειαστεί να πας μέσω... Ομόνοιας

Πριν κάνω τις προτάσεις, θα αναφέρω ότι δεν θεωρώ πως τα διερχόμενα λεωφορεία και τραμ από Λ. Συγγρού και Ποσειδώνος αποτελούν κομμάτι της συγκοινωνίας της Καλλιθέας. Μπορεί να εξυπηρετούν τα όρια του Δήμου και να αποβιβάζουν επιβάτες που μετεπιβιβάζονται σε άλλα μέσα για να μπουν στην Καλλιθέα, αλλά το μήκος και το πλάτος του Δήμου είναι πολύ μεγάλο για να βάλουμε τις συγκεκριμένες οδικές αρτηρίες στο ίδιο τσουβάλι με π.χ. τη λεωφόρο Αλίμου για τον Αλιμο. Πέραν τούτου, είμαι κάθετα και ολοκληρωτικά αντίθετος στη λογική που οδηγεί σε συνεχή πύκνωση των λεωφορειακών γραμμών που διέρχονται από κεντρικές αρτηρίες σε βάρος αυτών που εξυπηρετούν τη "γειτονιά". Δυστυχώς, οδηγούμαστε, και λόγω του διπλοπαρκαρίσματος, με μεγάλη ταχύτητα σε ένα μέλλον με ολοένα και λιγότερα λεωφορεία μέσα από γειτονιές και συνοικίες, και δεν θέλω με κανένα τρόπο να συμβάλλω σε αυτό (και λέω, φυσικά, ένα ΜΕΓΑΛΟ ΝΑΙ στη διατήρηση γραμμών όπως το 060 που συζητάτε τελευταία). Συνδυάζοντας τα προηγούμενα με την κατά το δυνατόν ρεαλιστική αντιμετώπιση της πραγματικότητας, προτείνω τα εξής:

1. Τζιτζιφιές - Στ. Μετρό Νέου Κόσμου
Δρομολόγιο που ξεκινά από Τζιτζιφιές, ανεβαίνει τη Θησέως, συνεχίζει Λαγουμιτζή, φτάνει στο σταθμό Νέου Κόσμου και επιστρέφει (με προοπτική να γίνει γραμμή τραμ στο μέλλον που θα συνδέει το σταθμό του τραμ "Καλλιθέα" με αυτόν του Νέου Κόσμου). Μια απλή, λειτουργική και γρήγορη γραμμή που θα οδηγεί από την Θησέως στο μετρό, χωρίς το πήξιμο μέσα στα φορτηγά στο Κουκάκι. Θα μπορούσε να αντικαταστήσει ακόμα και ολοκληρωτικά το τρόλεϊ 1 αν είχε συχνά δρομολόγια.

2. +1 λεωφορείο για τη γραμμή 911 ώστε να διπλασταστούν τα υπάρχοντα δρομολόγια προς και από το σταθμό ΗΣΑΠ Καλλιθέας (αυτή τη στιγμή η γραμμή εξυπηρετείται με 1 όχημα), παράταση των δρομολογίων ως τα μεσάνυχτα και δρομολόγηση και Σαββατοκύριακο.

3. Τοπικό δρομολόγιο σύνδεσης του σταθμού Ταύρου με τα ενδότερα της Καλλιθέας και διαδρομή (κυκλική): Στ. Ταύρου - Αγ. Πάντων - δεξιά Θησέως - δεξιά Σιβιτανίδου - αριστερά Κρέμου - αριστερά Μεγαλουπόλεως - αριστερά Θησέως - δεξιά Περικλέους - αριστερά Δημοσθένους - αριστερά Σπάρτης - δεξιά Λυκούργου - δεξιά Σιβιτανίδου - αριστερά Θησέως - Χαροκόπου - Στ. Ταύρου

4. Δρομολόγιο Στ. Ταύρου - Χαμοστέρνας - Ρουφ - Στ. Λαρίσης (νομίζω έχει προταθεί κάτι ανάλογο, οπότε δεν επεκτείνομαι ιδιαίτερα).

5. Κατάργηση του τμήματος Αγ. Ιωάννης Κουκακίου - Πλ. Αττικής του τρόλεϊ 1, το οποίο θα εκτελεί κυκλική διαδρομή ΗΣΑΠ Μοσχάτου - Γαργαρέττα/Σταθμός Μετρό Συγγρού Φιξ, χωρίς όμως μείωση των οχημάτων, ώστε να πυκνώσουν τα δρομολόγια και να μην περνά από το κέντρο της Αθήνας. Για το υπόλοιπο κομμάτι επαρκεί το Μετρό και ο συνδυασμός του τρόλεϊ 5 και του λεωφορείου 057.

6. Επέκταση της νυχτερινής γραμμής του 040 έως την Ομόνοια ώστε να προσφέρει καλύτερη ανταπόκριση με το 500.

7. Γραμμή Express Σύνταγμα αφετηρία 040 - Συγγρού - Καλλιθέα που θα περνά από τη Συγγρού προς την Καλλιθέα και αντίστροφα όπως το 910 συνεχίζοντας ευθεία επί της Θησέως και θα κάνει τέρμα μαζί με το τρόλεϊ 5 με ενδιάμεσες στάσεις στο Μετρό Συγγρού - Φιξ, στη Χαροκόπου και στην Πλ. Δαβάκη. Σκοπός της να απεγκλωβίσει το 040 από το μεταφορικό έργο για τις πιο βεβαρημένες και δημοφιλείς στάσεις, προσφέροντας ταυτόχρονα ταχύτερη μετάβαση σε αυτές, αφού τα λεωφορεία δεν θα περνούν από Χαροκόπου/Αγ. Πάντων. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν λεωφορεία του 040 με ένδειξη express ώστε να μην απαιτηθούν παραπάνω οχήματα. (Αναδιάρθρωση του Δικτύου ΜΜΜ της Αθήνας ΙΙΙ)

Επειδή κατά καιρούς μου έχει τύχει να βρίσκομαι σε ένα μέρος που δεν γνωρίζω καλά και να περιμένω λεωφορείο σε στάση που έχει καταργηθεί ή να υπάρχει κάπου στάση αλλά να λείπει για κάποιο λόγο η κολώνα με την ένδειξη κ.λπ. σκέφτηκα να κάνω αυτό το τόπικ ώστε να καταγραφούν τέτοιες περιπτώσεις για να αποφεύγονται σχετικές ταλαιπωρίες.
Θυμάμαι π.χ. πως για αρκετό καιρό υπήρχε πρόβλημα με τις στάσεις των τρόλεϊ αλλά και των λεωφορείων στην περιοχή δεξιά της Πατησίων προς Λαμπρινή. Αλλού υπήρχαν στάσεις που έγραφαν πως περνάει το τρόλεϊ 5 ενώ περνούσε το 13, αλλού έλειπαν οι στάσεις του 054 κ.ο.κ. Εχω καιρό να πάω, δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί.
Στην Αραπάκη και Σκίπη, στην Καλλιθέα, υπάρχει μία στάση - φάντασμα εις διπλούν! Ανήκει στο 913, ένα από τα πλέον ηρωικά λεωφορεία - φαντάσματα που έχω δει ποτέ, στο οποίο είχαν τοποθετήσει εκεί τη στάση, το λεωφορείο δεν πέρναγε καν από το συγκεκριμένο σημείο γιατί αποφάσισαν τελικά να το πηγαίνουν από Θησέως κι όχι από Αραπάκη, χωρίς να καταδέχεται μάλιστα να κάνει στάση στη Σκρα μαζί με τα υπόλοιπα παιδάκια (1, 5, 040, 911) για εντελώς άγνωστο σε μένα λόγο, και όταν τελικά κατάργησαν το δρομολόγιο, μάζεψαν όλες τις αποκλειστικές στάσεις του εκτός από αυτή, που παρέμεινε εκεί ξεχασμένη!
Ενα ξεχασμένο σκέπαστρο λίγο μετά την αφετηρία των 046/242 κοντά στο σταθμό Κατεχάκη με ταλαιπώρησε επίσης τις προάλλες, αφού περίμενα εκεί το 140, για να διαπιστώσω όταν πέρασε και δεν σταμάτησε, ότι η στάση ήταν λίγο πιο μετά.
Εχω επίσης την εντύπωση, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, πως κάπου στη Συγγρού κοντά στου Φιξ, υπάρχει ακόμα μια στάση στο ρεύμα προς Παραλία που αναφέρει (λανθασμένα) πως περνάει από εκεί το 108.
Αυτά προς το παρόν... (Στάσεις)

Οι "κούκλα" γραμμές του σταθμού Καλλιθέας μπορεί μεν να είναι πλέον τσιμεντωμένες, αλλά θυμίζουν επίσης και μίνι χωματερή μια και από τότε που τελείωσαν τα έργα δεν έχει σκουπιστεί ποτέ ο χώρος, με συνέπεια κάτω από τις αποβάθρες να έχουν συσσωρευτεί σκουπίδια, χώμα και λάσπη και καθημερινά να αντικρύζουμε ένα θέμα που προσβάλλει τόσο την αισθητική μας όσο και την οικολογική μας συνείδηση.
Μήπως κάποιος πρέπει να πάρει μια σκούπα στο χέρι και να συμμαζέψει τα πράγματα; (Αναβάθμιση γραμμής ΗΣΑΠ – την επόμενη ημέρα από το μήνυμά μου έγινε μάζεμα των σκουπιδιών και ο χώρος ως σήμερα διατηρείται σχετικά καθαρός, αν και το χώμα και οι λάσπες παραμένουν)

Στο σταθμό της Καλλιθέας μόνο από σύμπτωση δεν έχει γίνει μέχρι τώρα (αν δεν έχει γίνει) κάποιο ατύχημα με το μπάχαλο που επικρατεί με τα Χ13.
Αντί να κάνουν την αποβίβαση των επιβατών που έρχονται με τα Χ13 μετά τη στροφή και στο σημείο όπου αρχίζει ο φαρδύς πεζόδρομος, την κάνουν ένα τετράγωνο πριν από το σταθμό, σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας και με στενά πεζοδρόμια, με συνέπεια τα αυτοκίνητα να κάνουν ελιγμούς για να κερδίσουν χρόνο, οι επιβάτες να κινούνται στα τυφλά προσπαθώντας να περάσουν απέναντι, το Χ13 από την άλλη μεριά να ξεκινά κι αυτό για να δώσει χώρο στο καινούργιο που ήρθε για να παρκάρει, οι επιβάτες από τον ηλεκτρικό να τρέχουν για να προλάβουν το Χ13 που φεύγει, όσοι κινούνται προς τον ηλεκτρικό να πέφτουν πάνω σε αυτούς που έρχονται από τον ηλεκτρικό και γενικά να γίνεται χαμός.
Κι όλα αυτά μπορούν κάλλιστα να αποφευχθούν αν το Χ13 δεν αποβιβάζει τους επιβάτες στη στάση του 218/232 προς Υμηττό, αλλά ΑΦΟΥ κάνει τη στροφή, πίσω από τον πεζόδρομο του σταθμού και στη στάση των 218/232 προς Πειραιά. Λίγη κοινή λογική θέλει... (Μισθώσεις λεωφορείων από την ΗΣΑΠ Α.Ε. λόγω έργων)
04-03-2010, 03:04 PM
Find Reply
amoran Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 33
Joined: 13-10-2009
#47
RE:
Αγαπητέ κύριε Αρβανίτη,
αντιλαμβάνομαι πως σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να φτάσω το επίπεδό σας και την πολυσχιδή και τρισμέγιστη προσφορά και έργο σας στο παρόν φόρουμ. Σας ζητώ συγγνώμη, εγώ το ταπεινό ανώνυμο και ποταπό σκουλήκι, που έγινα η αιτία Εσείς, ένας αδιαμφισβήτητος γκρανμαίτρ στις δημόσιες σχέσεις, να χάσετε δύο ώρες από τη ζωή σας, οι οποίες θα μπορούσαν να είχαν χρησιμοποιηθεί προφανώς πολλαπλά προς όφελος της ανθρωπότητας, προκειμένου να απαντήσετε στις ανούσιες και εξώφθαλμα αστείες προτάσεις μου. Δεχθείτε σας παρακαλώ, Εκλαμπρότατε, την απολογία μου αυτή καθώς και την ειλικρινή διαβεβαίωσή μου πως ουδεπώποτε δεν πρόκειται στο μέλλον να ξαναγίνω η αιτία για να ανάψετε τσιγάρο και να βλάψετε την πολύτιμη υγεία Σας.

Υμέτερος
The Useless One
08-03-2010, 01:22 PM
Find Reply
amoran Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 33
Joined: 13-10-2009
#48
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
"Καταργηση ολων των εξπρες τωρα!"
"Ας το καταργησουμε λοιπον το παρκινγκ... Να βγαλουμε ολα εκεινα τα αυτοκινητα στους δρομους της Καλλιθεας..."
"Πραγματικα δεν ξερω τι να πω, δεν μπορω να καταλαβω τι μυαλο μπορει να το προτεινει αυτο..."
"Οχι μονο... Αρθρωτα να δρομολογησουμε..."
"Να ζητησω κι εγω ενα? Χαροκοπου-Καραγιαννη για να μην κουβαλαω με τα ποδια τις σακουλες απο τον Σκλαβενιτη..."
"Κυριες και κυριοι, προηγουμενως τους καναμε κηδεια, αλλα να που τωρα αναστηθηκαν οι εξπρες... "
"Η ειρωνεια ειναι το εσχατο οπλο του ανθρωπου ο οποιος δεν εχει επιχειρηματα."

Τα είπατε όλα, Μεγαλειότατε. Ειδικά με την τελευταία σας σοφή ρήση με καλύψατε πλήρως. Μην παραλείψετε, Σας παρακαλώ, να την συμπεριλάβετε και στην Αυτοβιογραφία Σας.
(Οσο για τις σακούλες από το Σκλαβενίτη, μην ανησυχείτε... Εγώ ο ίδιος θα τις κουβαλάω κι αν δεν έχετε καρότσι θα σκύβω κιόλας για να τις τοποθετείτε στην πλάτη μου με την άνεσή Σας).
09-03-2010, 12:25 PM
Find Reply
ELBO O405GN Offline
Made in Greece
**



Posts: 355
Joined: 20-11-2009
#49
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Τον τελευταίο καιρό εξ'αιτίας και των νέων οικονομικών μέτρων, η κίνηση των ΙΧ έχει περιοριστεί μερικώς, διαπιστώνω καθημερινά ότι φτάνω γρηγορότερα στη δουλειά και επιστρέφω εξίσου γρήγορα σπίτι. Δεν έχω δεί όμως ακόμη μια αύξηση των δρομολογίων ειδικά στις τοπικές γραμμές σε μερικές εκ των οποίων οι συχνότητες αγγίζουν ή ξεπερνούν το 30λεπτο. Μήπως ήρθε ο καιρός;
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση
Επαναφορά εδώ και τώρα κομμένων δρομολογίων του ΟΣΕ (ιδίως στην Πελοπόννησο).
30 Ιανουαρίου εορτάζουμε τον άγιο Ρέππα, προστάτη των ΚΤΕΛ και των αυτοκινητοδρόμων στην Πελοπόννησο.
20-05-2010, 01:39 AM
Find Reply
ELBO O405GN Offline
Made in Greece
**



Posts: 355
Joined: 20-11-2009
#50
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Στα Μελίσσια, τις τελευταίες μέρες η μέση συχνότητα διέλευσης λεωφορείου (ανεξαρτήτως γραμμής), αγγίζει τα 12-15 λεπτά. Φυσικά παραμένει αμείωτη και η ζήτηση.
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση
Επαναφορά εδώ και τώρα κομμένων δρομολογίων του ΟΣΕ (ιδίως στην Πελοπόννησο).
30 Ιανουαρίου εορτάζουμε τον άγιο Ρέππα, προστάτη των ΚΤΕΛ και των αυτοκινητοδρόμων στην Πελοπόννησο.
07-07-2010, 01:14 AM
Find Reply
meganium Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 1.703
Joined: 18-11-2009
#51
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Σημερα μετα απο παααααααραααα πολυ καιρο πετυχα ελεγκτη στο 321 απο την σταση Σολωμου προς Λουτσα στο δρομολογιο των 9:20.
13-07-2010, 11:33 AM
Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#52
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Πρεπει αυτη η βδομαδα να ειναι οροσημο για τους ελεγκτικους μηχανισμους της ΕΘΕΛ/ΟΑΣΑ..

Οπου και να γυρισω βλεπω αναφορες για ελεγκτες..

Μηπως προσληφθηκαν και βγηκαν στους δρομους οι "ιδιωτικοι" ελεγκτες που ανεφεραν παλιοτερα?
13-07-2010, 11:43 AM
Website Find Reply
abc Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 412
Joined: 13-10-2009
#53
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Άκουσα στις ειδήσεις του Αντέννα ότι για μείωση κόστους και λόγω χαμηλής επιβατικής κίνησης σταματούν οι 242, 250, Ε90 και Ε15 μέχρι τον Σεπτέμβριο. Μου κάνει εντύπωση ο τρόπος παρουσίασης της είδησης καθώς τα τελευταία χρόνια αυτές οι γραμμές πάντοτε σταματούν στις 15 Ιουλίου ενώ όχι τόσο παλαιότερα σταματούσαν με την αρχή του θερινού προγράμματος. Εάν θυμάμαι καλά είχε γίνει συζήτηση στο παλιό φόρουμ για αυτή την επέκταση.
18-07-2010, 08:44 PM
Find Reply
N1Ellinikou Offline
Mercedes-Benz O405N
*



Posts: 98
Joined: 10-10-2009
#54
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(22-08-2010, 01:02 PM)Vasilis21 Wrote: Καλησπερα σας.Μενω στον δημο Ζωγραφου και χρησιμοποιω τακτικα την γραμμη 230 που συνδεει το νεκρ.Ζωγραφου με την Ακροπολη.Στη γραμμη χρησιμοποιουνται Solaris midi 8.6.Σε αυτην την γραμμη παρατηρειται εντονα το φαινομενο σαρδελοποιησης καθως η γραμμη εξυπηρετει μεγαλο αριθμο επιβατων και επισης τα δρομολογια σε αιχμη ειναι 15λεπτα.Δεν θα μπορουσαν οι κυριοι του ΟΑΣΑ να βαλουν ενα 12 μετρο να μην ταλαιπωρουμαστε ολοι εμεις οι επιβατες?

Κατ' αρχας καλως ηρθες στο φορουμ! Smile

Πρωτον: εχεις σκεφτει τι θα γινοταν αμα η γραμμη επαιρνε 12μετρο λεωφορειο? Δεν θα χωραγε να περασει απ' τα στενα του Ζωγραφου και ειδικα απ' τα στενακια της Ακροπολης οπου τερματιζει.

Δευτερον: στην αιχμη γινεται ανα 15λεπτο γιατι τωρα ισχυει το Προγραμμα Αυγουστου (Θερινο ΙΙ). Απο Οκτωβρη που θα ισχυσει το Χειμερινο προγραμμα θα ειναι πιο συχνο.

Ευκολο ειναι να μιλαμε χωρις να εχουμε σκεφτει πρωτα Smile
(This post was last modified: 22-08-2010, 02:01 PM by N1Ellinikou.)
22-08-2010, 01:48 PM
Find Reply
abc Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 412
Joined: 13-10-2009
#55
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(22-08-2010, 01:48 PM)N1Ellinikou Wrote: Δευτερον: στην αιχμη γινεται ανα 15λεπτο γιατι τωρα ισχυει το Προγραμμα Αυγουστου (Θερινο ΙΙ). Απο Οκτωβρη που θα ισχυσει το Χειμερινο προγραμμα θα ειναι πιο συχνο.

Το χειμερινό ξεκινά από τον Σεπτέμβριο (με εξαίρεση τις γραμμές του Αεροδρομίου), Κάποιες χρονίες οι θερινές γραμμές (πχ Γ1) παρατείνονται μέχρι τα μέσα Σεπτεμβρίου.
22-08-2010, 03:16 PM
Find Reply
N1Ellinikou Offline
Mercedes-Benz O405N
*



Posts: 98
Joined: 10-10-2009
#56
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(22-08-2010, 03:16 PM)abc Wrote: Το χειμερινό ξεκινά από τον Σεπτέμβριο (με εξαίρεση τις γραμμές του Αεροδρομίου), Κάποιες χρονίες οι θερινές γραμμές (πχ Γ1) παρατείνονται μέχρι τα μέσα Σεπτεμβρίου.

Τον μηνα Σεπτεμβριο εφαρμοζεται το Θερινο Ι
22-08-2010, 03:36 PM
Find Reply
abc Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 412
Joined: 13-10-2009
#57
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(22-08-2010, 03:36 PM)N1Ellinikou Wrote: Τον μηνα Σεπτεμβριο εφαρμοζεται το Θερινο Ι

Δεν το έχω ξανακούσει. Από πότε ισχύει αυτό;
22-08-2010, 06:04 PM
Find Reply
abc Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 412
Joined: 13-10-2009
#58
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(23-08-2010, 01:35 AM)lanciahf Wrote: Από Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν οι περικοπές γραμμών και βαρδιών θα ψάχνετε λεωφορείο με το κυάλι μάλλον.
Από 1500 λεωφορεία που βγαίνουν καθημερινά θα μειωθούν στα 1200!!!!
και θα κοπούν περίπου 600 βάρδιες.
Αποτέλεσμα??? Να ανοίξουν δραματικά οι συχνότητες δρομολογίων.
Το θερινό 1 μπαίνει από 1η Σεπτέμβρη και είναι μέχρι τις 15 του μήνα.
Έχεις ακούσει για συγκεκριμένες καταργήσεις/συγχονεύσεις γραμμών πέρα από τα γενικά που διαβάζουμε και στον τύπο;
23-08-2010, 10:28 AM
Find Reply
B10M-SB756 Offline
VOLVO
*



Posts: 49
Joined: 17-11-2009
#59
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
(23-08-2010, 01:35 AM)lanciahf Wrote: Από Σεπτέμβρη που θα αρχίσουν οι περικοπές γραμμών και βαρδιών θα ψάχνετε λεωφορείο με το κυάλι μάλλον.
Από 1500 λεωφορεία που βγαίνουν καθημερινά θα μειωθούν στα 1200!!!!
και θα κοπούν περίπου 600 βάρδιες.
Αποτέλεσμα???

Συναδελφε, αν κοψουν 600 βαρδιες τοτε παμε 1000% για καταργηση κατσαρης αφου δεν θα μπορουν με τιποτα να γινονται οι αλλαγες των βαρδιων και ειδικα τα απογευματα. Βεβαια τα πολλα τα γελια θα ειναι μετα τις 4 το απογευμα που θα περναει λεωφορειο καθε μιση ωρα στους κορμους!!! Καλα για τις αλλες τις απλες......Big GrinBig GrinBig Grin

(23-08-2010, 11:37 PM)kostas260 Wrote: Είναι πάρα πολύ μεγάλο το έλλειμα και τα χρέη που έχουν οι συγκοινωνίες και προσπαθούν απεγνωσμένα να βρουν λύση.

Καλα απο απογνωση αλλο τιποτα.... αφου να σκεφτεις τους λυπαμαι τοσο πολυ, που κοντευω να ξεχασω τα περιπου 4000ευρω που θα χασω σε ενα χρονο και τα βρισιδια του (δικαιολογημενα) αγανακτησμενου κοσμουBig Grin .....δυστηχως ειναι τυχεροι που κυβερνανε σημερα γιατι αν τα εκαναν αυτα πριν περιπου 17 χρονια δεν θα ηξεραν απο πια πορτα και τι ωρα να φυγουν, οπως εφυγε και ο Δρακουμέλ..... αυτα και χωρις πολιτικες αναλυσειςBig Grin (τι να αναλυσης αλλωστε αφου ειναι ολοι τους ενα σκουπιδι)

sorry για το off topic
Diesel for ever Big Grin
(This post was last modified: 24-08-2010, 03:32 AM by B10M-SB756.)
24-08-2010, 02:47 AM
Find Reply
abc Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 412
Joined: 13-10-2009
#60
RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της ΕΘΕΛ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα
Εάν γραμμές όπως το 910 γίνουν ανά 60' και κορμοί μετά τις 4 ανά 30' ουσιαστικά σημαίνει ότι θα διώξουν τον κόσμο από το λεωφορείο.
24-08-2010, 07:17 AM
Find Reply



Forum Jump:



Users browsing this thread: 3 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024