This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.45 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[DigitalCrete.gr] Ένταση στο Μετρό ανάμεσα στους Δεν και τους Πληρώνω

AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#1
[DigitalCrete.gr] Ένταση στο Μετρό ανάμεσα στους Δεν και τους Πληρώνω
Ένταση επικράτησε στο Μετρό του Συντάγματος ανάμεσα σε μέλη της κίνησης Δεν Πληρώνω και σε επιβάτες που θέλησαν να ακυρώσουν το εισιτήριο τους.

Μάλιστα, μια γυναίκα τράβηξε το αυτοκόλλητο από ένα ακυρωτικό μηχάνημα ενώ μια άλλη την έσπρωξε. Στη συνέχεια ακολούθησε διαπληκτισμός μεταξύ τους.

Ωστόσο και άλλοι επιβάτες θέλησαν να ακυρώσουν το εισιτήριό τους προκαλώντας των εκνευρισμό των μελών του Δεν Πληρώνω.

Τα πνεύματα προσπάθησε να ηρεμήσει ένας εργαζόμενος του Μετρό ο οποίος ζήτησε να μείνει ανοιχτό ένα ακυρωτικό μηχάνημα ώστε να εξυπηρετούνται όσοι θέλουν να "κόψουν" το εισιτήριό τους.
(This post was last modified: 19-03-2011, 10:48 PM by AlexNik.)
19-03-2011, 10:48 PM
Website Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#2
RE: [DigitalCrete.gr] Ένταση στο Μετρό ανάμεσα στους Δεν και τους Πληρώνω
http://www.dailymotion.com/video/xhppwz_...irono_news
19-03-2011, 11:39 PM
Website Find Reply
Konstantinos Offline
The public transport from Greece&World.
****



Posts: 2.484
Joined: 12-09-2010
#3
RE: [DigitalCrete.gr] Ένταση στο Μετρό ανάμεσα στους Δεν και τους Πληρώνω
Το κινημα ''Δεν πληρωνω'' κανει μια διαμαρτυρια για τις αυξησεις των κομιστρων που ειναι κατι ορθο και δημοκρατικο αλλα δεν μπορει να επιβαλει την γνωμη του και στους επιβατες που θελουν να πληρωνουν εισιτηριο.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Image: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
20-03-2011, 12:30 AM
Website Find Reply
amoran Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 33
Joined: 13-10-2009
#4
RE: [DigitalCrete.gr] Ένταση στο Μετρό ανάμεσα στους Δεν και τους Πληρώνω
Αυτόν τον υπάλληλο παρακαλώ θερμά να τον "μετατάξουν" σε ταμείο σούπερ μάρκετ και να στείλουν εκεί τα μέλη του κινήματος για να κάνουν τη διαμαρτυρία τους.
Επ αυτου και εντελως εκτος θεματος, φιλακια.
23-03-2011, 03:40 AM
Find Reply
Paul Offline
Administrator
*******



Posts: 1.178
Joined: 12-11-2009
#5
RE: [DigitalCrete.gr] Ένταση στο Μετρό ανάμεσα στους Δεν και τους Πληρώνω
3 ευρώ για ένα προορισμό.... Και το λέει και με υφάκι... Παρε κάρτα κυρά μου! Εως ποτε νομίζουν μερικοί ανθρωποι ότι το δημόσιο θα μπαίνει εγγυητής για δάνεια σε ΔΕΚΟ και θα καλύπτει τις τρύπες τους? Πραγματικά πιστεύω οτι δεν είναι ότι δεν μπορούν να πληρώσουν αλλά βλέποντας ότι κάποιοι που πράγματι δεν μπορούν αντιδρούν αποφασίζουν να προβάλουν την ελληνική "μαγκιά" τους και να κάνουν το κομμάτι τους "μη θέλοντας" να πληρώσουν... Μ' άλλα λόγια βρίσκουν δικαιολογίες να στηρίξουν το τζαμπατζιλίκι...

Το παίζουν και αριστεροί και αγωνιστές... Θα τρίζουν τα κόκκαλα των πραγματικών αριστερών με αυτά που λέγονται... Φτάσαμε σε σημείο να λέμε την "λαμογιά" επανάσταση...!

Μερικές φορές αναρωτιέμαι επειδή έχω μιλήσει με τέτοια άτομα αν έχουν καμια επικοινωνία με τον κόσμο γύρω τους... Στο εξωτερικό το μετρό έχει και πιο φθηνά εισητήρια απο τα δικά μας αλλά εκεί δεν ισχύει το ενιαίο. Οπότε όλοι κινούνται με κάρτες... Οπως ακόμα πρέπει να αξιολογούμε την προσφερόμενη υπηρεσία σε σχέση με την τιμή. Είναι διαφορετικό να διαμαρτύρομαι επειδη ο Χ επειχηρηματίας επειδη με βρήκε "μα..κα" μου ζητάει 40 ευρώ μηνιαία κάρτα για 10 γραμμές λεωφορείων που περνάνε κάθε μισάωρο και είναι διαφορετικό (και γελοίο πιστεύω) να διαμαρτύρομαι για το ίδιο ποσό στην Αθήνα που έχω την δυνατότητα επιλογής τόσων λεωφορείων τρόλλευ τραμ και μετρό και μετακινούμαι ικανοποιητικότατα αν ξέρω να τα συνδυάζω...
Giving is the best communication... γιατί μαζί μπορούμε να κάνουμε πολύ περισσότερα

23-03-2011, 05:51 AM
Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#6
RE: [DigitalCrete.gr] Ένταση στο Μετρό ανάμεσα στους Δεν και τους Πληρώνω
Προσωπικα ειμαι αντιθετος στην κινηση δεν πληρωνω. Και ειναι και η επισημη θεση της σελιδας. Για πολλους λογους.

Ενας εξ αυτων ειναι το ενω ολοι πληρωναν, ξαφνικα αποφασισαν να επαναστατησουν. Και τοσοι τσαμπατζηδες, τοσα χρονια, τι εγιναν? Ποσες φορες μου εχει τυχει να πω "αχ και να μουν ελεγκτης". Ξαφνικα ολοι αυτοι οι τζαμπατζηδες ή καλυτερα κλεφτες, γιατι αν εγω πληρωνω κι αυτος δεν πληρωνει, τοτε δεν ειναι τιποτε αλλο απο κλεφτης της τσεπης μου, που - εχω δεν εχω - εξασφαλιζω τη νομιμη εισοδο μου στα ΜΜΜ με το εισιτηριο, εξαφανιστηκαν και εμφανιστηκαν αλλοι στη θεση τους, αντιρρησιες συνειδησης? Οχι. Αλλαξε ο Μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως, απλα.

Εχει και καποιους που απο αναγκη πραττουν ετσι, συμφωνοι, αλλα ειναι λιγοι. Πολυ λιγοι.

Σημερα μου ετυχε να μπω στο λεωφορειο και αφηρημενος δεν προσεξα που εβαλα το εισιτηριο, γιατι επρεπε να ασχοληθω με ενα μαθημα. Μπηκε ελεγκτης, δεν το βρηκα κι αναγκαστηκα να κοψω αλλο. Κερδοσκοπια? Οχι. Μου προσφερουν υπηρεσια, ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω και να το αποδειξω.

Ας δουμε λιγο αν ελεγα δεν πληρωνω τι θα γινοταν:
Κατ αρχην δεν θα ανεβαινα στο λεωφορειο. Τελος. Ξεκομμενο, ξεγραμμενο και οριστικο.

Μαλιστα με καλο γνωστο απο το αστικο ΚΤΕΛ, εμαθα οτι τις προαλλες σε δρομολογιο μεσα στο μπουγιο μια κοπελα δεν εκοψε εισιτηριο, λεγοντας οτι δεν εβρισκε και για να μην παρεμποδισει θα γυρνουσε μετα να χτυπησει.

Δεν χτυπησε ποτε. Απο μονη της. Της χτυπησε ο ελεγκτης που ετυχε να ανεβει στο λεωφορειο μετα απο 3-4 στασεις, μαλιστα πηγε και συστημενος. Απλα και ομορφα.

Ενας αλλος λογος ειναι η παραπληροφορηση σε συνδυασμο με την "και καλα" συνειδητοπιημενη αντιδραση. "Παπακια"! Τα παντα ολα συγκρινονται με τα εισιτηρια στην πιο ακριβη τους μορφη σε σχεση με αυτο που αποδιδουν ή στη μορφη που βολευει για να "πουλησει" (συνηθως με αυτο των 1.20 που ειναι μιας διαδρομης και εκτος των ΜΣΤ) οτι ειναι ακριβο..

Πηγαινε στο Μετρο του Λονδινου κυριε εσυ που λες οτι ειναι πανακριβα, να δεις ποσα θα πληρωσεις αν παρεις εισιτηριο σε ωρα αιχμης στο μετρο, μεσα στο ψυχοπλακωμα και την υγρασια. Αντε, ας πουμε ειναι αλλο δικτυο, εχει άλλα εξοδα. Αλλά εχει και μεγαλυτερη επιβατικη κινηση, αρα κατι λεει αυτο.

Ας λαικισω κι εγω και το συγκρινω με το πιο ακριβο. 1.40 στην Ελλαδα. 12.30 λιρες (14.14 Ευρώ) στην Αγγλια. Zones 1-9 + Watford Junction. Πόσες φορες βγαζει το 14.14/1.40 ειπαμε? Α. ξεχασα. Δεν εχουμε ζωνες.

Μην το κουραζουμε, την κεντρικη ιδεα θελω να ελπιζω την εχουμε αντιληφθει. Κατα τα αλλα αριστεριστες της πλακας δεν θα με κανουν να μην χτυπησω εισιτηριο. Εκτος αν οι ιδιοι θα πανε μετα να οδηγησουν συρμο του μετρο, λεωφορειο ή τραμ ΤΖΑΜΠΑ.
(This post was last modified: 23-03-2011, 05:52 PM by AlexNik.)
23-03-2011, 05:43 PM
Website Find Reply
cmegas Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 200
Joined: 09-09-2010
#7
RE: [DigitalCrete.gr] Ένταση στο Μετρό ανάμεσα στους Δεν και τους Πληρώνω
Η μοναδική μου δεύτερη σκέψη είναι σε καταστάσεις που δεν πέφτει καρφίτσα μέσα στο λεωφορείο... εκεί εκ των πραγμάτων ο ελεγκτής δεν μπορεί να ελέγξει τους πάντες!!!

Και σας ρωτάω: γιατί στις GN έβγαλαν το ακυρωτικό που υπήρχε στην τελευταία πόρτα;;; Η σε μερικές περιπτώσεις και το ακυρωτικό μεταξύ πρώτης και δεύτερης;;;; Δηλαδή, θα μπορώ εγώ, που θα μπω π.χ. στο 550 ώρα αιχμής από την τελευταία πόρτα, να περάσω μέσα από 50 άτομα να φτάσω στην 3η πόρτα να χτυπήσω το εισιτήριο;;
114, 115, 149, 170, Ε22 (το Γ1 να 'ταν κι άλλο.........)
23-03-2011, 06:18 PM
Find Reply



Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  [NewsKosmos] Επτά στους δέκα επιβάτες του Μετρό δίνουν το εισιτήριο τους στον επόμενο Konstantinos 0 1.160 24-09-2012, 10:12 PM
Last Post: Konstantinos

Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024