This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 18 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρακαλουνται οι επιβατες να προσεχουν τα προσωπικα τους αντικειμενα

AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#1
 
Ειπα να χρησιμοποιησω για αλλη μια φορα αυτο το "αγαπημενο" μεσο που χρησιμοποιουν οι Αθηναιοι για τις μετακινησεις τους... Να ενημερωσω και χθες και σημερα δεν ειχε και δεν εχει ταξι πουθενα στην Αθηνα - και οχι μονο.

Το τελευταιο δεν το θεωρω ειδηση, γι αυτο δεν ειδατε ποτε να αναφερομαι στις απεργιες των ταξι στις ειδησεις του mesametaforas.gr, το θεωρω θαυμα.. Οταν λοιπον με το καλο ανοιξουμε κατηγορια με την ονομασια "θαυματα", τοτε θα δειτε διαφορα ενδιαφεροντα πραγματα να γραφονται εκει μεσα..

Ελεγα οτι χρησιμοποιησα ΗΣΑΠ. Γενικα οι απεργιες των ΤΑΞΙ εχουν τρομερο αντικτυπο στα ΜΜΜ, συνηθως. Κατα κορον θετικο. Αλλα μονο οταν ειναι μονοημερες. Οι διημερες ειναι κατι σαν υπερβολικα παρατεταμενο σεξ.. Κουραζουν. Ε ολα εχουν κι ενα οριο βρε αδερφε..

Μην με κοροιδευετε, εχει βαση αυτο που λεω. Τι συμβαινει? Την πρωτη μερα κανεις δεν θυμαται τι εγινε στην προηγουμενη απεργια των ταξι κι ετσι οοοοολοι χρησιμοποιουν ΜΜΜ. Βεβαια οταν αντικρυζουν την κατασταση εντος των τρενων/λεωφορειων/τρολει, θυμουνται γιατι εβριζαν την ωρα και την στιγμη που επιλεξαν να μετακινηθουν με ΜΜΜ (καποιος μου τα ειπε αγελαδες, απο το παρατεταμενο "Μ".. Ετσι που σερνονται αρχιζω να πιστευω κι εγω πως ειναι το νεο παρατσουκλι τους) και βαζουν στοιχημα με τον εαυτο τους πως την επομενη φορα που δεν θα εχει ΤΑΞΙ, θα φροντισουν να δουν ειδησεις το πρωι και δεν θα κανουν το ιδιο σφαλμα να παρουν ΗΣΑΠ ή οτι αλλο. Τι θα παρουν? Μα φυσικα, ΙΧ - για Αθηναιους μιλαμε. Ε θα εχει αδειασει και η Αθηνα απο τα κιτρινα αυτοκινητα κι ετσι θα ειναι πιο ευκολες οι μετακινησεις τους.

Μια αναξιοπιστη ερευνα που διεξηγαγα καθως εμπαινα στην Αθηνα την ημερα της απεργιας των ΜΜΜ πριν καμμια βδομαδα, εδειξε οτι 1 στα 4 αυτοκινητα που προσπερνουσαν το λεωφορειο μου ηταν κιτρινο. Τι? Οχι δεν ηταν βαμμενο επιτηδες για να μου σπασει τα νευρα, ΤΑΞΙ ηταν. Καρατσεκαρισμενο.

Ετσι λοιπον εχοντας ολα αυτα στο μυαλο τους κυλαει ομορφα κι ωραια η πρωτη μερα χωρις ΤΑΞΙ. Ε λιγο πιταρισμενα ολα βεβαια αλλα τσουλανε καλυτερα σε μια ΑΔΕΙΑ Αθηνα. Το προβλημα ειναι αλλου. Αντε βαλε πες αμα η απεργια ειναι μερα παρα μερα ο Ελληνας ως κλασσικος ανθρωπος που κοιταει μακροπροθεσμα το μελλον ξεχναει οτι ειχαν απεργια την προ-προηγουμενη μερα τα ΤΑΞΙ και προφανως μαζι με αυτο ξεχναει και το παστωμα - σαρδελοποιηση - κονσερβοποιηση - SWAN(©) που υπεστη κι ετσι ξαναχρησιμοποιει σαν βοδι (με την καλη εννοια, ειπαμε υποστηριζουμε τις αγελαδες - ΜΜΜ) τα Μεσα..

Οταν ομως η απεργια ειναι διημερη (καλη ωρα) την δευτερη μερα οτι και να κανεις, καποιος θα στο θυμισει οτι χθες ειχαν απεργια τα "καναρινια" και θα κανεις την σωστη και εξυπνη (κατ εσε, ως κλασσικος Ελληνας) κινηση να τσιμπησεις αμαξακι για να κατεβεις στο κεντρο και στη δουλεια σου, για να πας "ανετος". Ομως δεν εχεις υπολογισει κατι. ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ και ΖΕΙΣ με ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. Αρα αυτη η διαχυτη εξυπναδα περναει σε ολα τα μηκη και τα πλατη της πολης που λεγεται Αθηνα. Κι ετσι ολοι - σχεδον - αποφασιζουν να κατεβουν με το ΙΧ τους στο κεντρο. Ναι, δε διαφωνω. Καλη φαση οταν διαπιστωνεις οτι εσυ και αλλο ενα εκατομμυριο ΙΧηδες αποφασισατε να κατεβειτε στο κεντρο ως οι εξυπνοτεροι ολων. Και φυσικα οχι μονο στο κεντρο. Σε ολη την Αθηνα. Για να μην μιλησω για εκεινους τους κακομοιρηδες που οικειοθελως ειπαν στο ετερον ημισυ "καλα, θα σε κατεβασω εγω και θα παω μετα στην δουλεια, ετσι κι αλλιως αδειοι θα ναι οι δρομοι". Εχει φαει κανεις δεκατιανο στο αμαξι? Ξερετε τι νοστιμο ειναι?

Τον κακομοιρη που ειχε Β5 σημερα το πρωι και μου μεταφερανε οτι επηξε μεχρι αηδιας πανω στο τιμονι λυπαμαι. Ηταν στραβο το κλιμα, το φαγε κι ο γαιδαρος... Ε, μαμα ΕΘΕΛ?

Και μ αυτα και μ αυτα η Αθηνα ερχεται ξανα στα ιδια απο αποψη κινησης (ισως και χειροτερα) ακομα και χωρις ταξι. Μα δεν ειναι καταπληκτικο? Μου θυμιζει την φραση που λεει, "δεν σας εχουμε αναγκη, μπορουμε και μονοι μας.."..

ΗΣΑΠαρισματος συνεχεια. Εχουν που εχουν ολοι την ταλαιπωρια τους, εχουν και τα λαμογια που ψαχνουν ευκαιρια να αρπαξουν οτι βρουν... Ειμαι λοιπον κι εγω οπως πολλοι αλλοι μεσα σε ενα τιγκαρισμενο βαγονι περιμενοντας να περασει η ωρα - δε βιαζομουν, να ξερετε οτι ο ΗΣΑΠ αμα δεν βιαζεσαι τετοιον καιρο ειναι πολυ ωραιος για ενδιαφερουσες γνωριμιες, γιατι μενεις για παρατεταμενο χρονικο διαστημα πολυ κοντα στο προσωπο που σε ενδιαφερει και ε οσο να ναι το τραβαει η κατασταση να πεταξεις μια ατακα της στιγμης για να σπασει ο παγος. Αμα τσιμπησει, αντε και καλα στεφανα. Τιγκαρισμενος που λετε ανοιγουν οι πορτες για γινει αυτο το αλισβερισι, το μπες βγες ρε παιδι μου.. Υπ οψιν εγω δεν ειμαι μονος μου, εχω αλλο ενα συγγενικο προσωπο μαζι μου. Ε, καπου εκει μπαινει στο τρενο ενας τυπος, γυρω στο 1.85, ξανθος πρασινα ματια, γενια και μουσια (κατι σαν τον giorgos 303 zaharo Big Grin ) κατα πασα πιθανοτητα Πολωνος - Ρουμανος. Ανατολικο μπλοκ σταντε. και ερχεται και μπαστακωνεται αναμεσα σε μενα και τον ανθρωπο που ειμαι μαζι. Ε ρε φουστη λεω που μπλεξαμε. Δε μιλαω πολυ, αλλα οταν αρχισε να σπρωχνει ψιλοπηρα αναποδες.

"Φιλαρακι, κανεις λιγο απο δω για να ειμαι κοντα στον ανθρωπο που ειμαι μαζι?", του λεω. Κουνιεται λιγο, ε λεω θα ερθει ας κανω κινηση να μεταφερθω. Ε με γειωσε πληρως. Του λεω "φιλε ενοχλεις".. Γυριζει και μου κλωσταει το ποδι. "Εισαι σοβαρος?", του λεω, "καταλαβαινεις τιποτα?". Στο μεταξυ εχουν δει ολοι τι εχει γινει και περιμενουν αντιδραση του. Ωραιο πραγμα να σε αγριοκοιτανε καμμια 150ρια ατομα που ηδη εχουν παρει αναποδες με την ολη κατασταση που επικρατει. Γυριζει και απανταει, "οχι δεν ειμαι". Εκει αρχιζουν και του την λενε ολοι. Ε μαζεψου και διαφορα τετοια. Εν κινηση ολα αυτα. Περνανε 3 λεπτα μου ζηταει συγνωμη. Ναι λεω, καλα τωρα κατι ειπες.. Ε λεω ψυχολογικα θα χει ο τυπος, αστον. Ετσι κι αλλιως θα τις ετρωγε ασχημα απο ολο το βαγονι αμα συνεχιζε ετσι. Γυριζει και απανταει "Τι ειπες?".. "τιποτα", του λεω.. Το αγριοκοιταγμα συνεχιζεται απο τους υπολοιπους που λιγο θελουν να τον κανουν μαυρο στο ξυλο.

Μ αυτα και μ αυτα φτανουμε στον επομενο σταθμο. Εκει αρχιζει να σπρωχνει κοσμο μαζι μ εναν αλλον, κοντο, κοντο μαλλι και αρκετα γεματο, ετσι ξανθος κι ο αλλος, λιγοτερο ομως. Τι κανει, λεω, το γκα γκα? Ε το γκα γκα ηξερε πολυ καλα τι εκανε.. 80 Ευρω λιγοτερα απο το ταμειο. Οχι το δικο μου, ευτυχως.

Μεχρι να γινει αντιληπτο οτι εγινε ληστεια ακολουθησαν διαφορα του στυλ "ηρθαν στην χωρα μας να τους δωσουμε ψωμι και εχουν και ρεστα" και διαφορα αλλα. Τα διαφορα αλλα, δεν τα συμμεριστηκα ποτε μου. Ομως οφειλουν να σεβαστουν το οτι ειναι σε μια ξενη χωρα που τους δινει να φανε. Τελεια και παυλα ( .- ).

Τεσπα, Passengers are kindly requested to mind their personal belongings..

Με τις υγειες σας..
(This post was last modified: 04-03-2010, 08:32 PM by AlexNik.)
03-03-2010, 06:50 PM
Website Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#2
 
Ειναι που ειχα καιρο να χρησιμοποιησω ΗΣΑΠ και αυτες τις μερες το κανω καθε μερα.. Ειπε να μου χαρισει ολες τις συγκινησεις μαζεμενες... Tongue
(This post was last modified: 03-03-2010, 08:16 PM by AlexNik.)
03-03-2010, 08:16 PM
Website Find Reply
ELBO O405GN Offline
Made in Greece
**



Posts: 355
Joined: 20-11-2009
#3
RE: Παρακαλουνται οι επιβατες να προσεχουν τα προσωπικα τους αντικειμενα
(04-03-2010, 03:42 AM)kostas260 Wrote: Η αλήθεια είναι ότι στον ΗΣΑΠ δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κρούσμα ληστείας και είναι και ένας λόγος που δεν τον πολυχρησιμοποιώ. Γενικά παιδιά προσοχή στα πορτοφόλια σας. Γι' αυτό και γω όταν παίρνω ηλεκτρικό πάω πάντα σε βαγόνι που δεν έχει πολύ κόσμο, για να ξέρω τι μου γίνεται. Κρίμα στον άνθρωπο για τα 80 ευρώ πάντως, γιατί όπως και να το κάνεις είναι μεγάλο ποσό και είναι κρίμα.

Σε όλες τις συγκοινωνίες γίνονται πια κλοπές, απλά ο ΗΣΑΠ υπερέχει στο θέμα! Προ 2 ετών, στο 054 (επί NEOPLAN!), μπήκε μια καθωσπρέπει κυρία στο Ρεξ, τάχα μονολογούσε έντονα ότι είναι γεμάτο το όχημα και επιτόπου κατέβηκε "εισπράττοντας" ένα πορτοφόλι, σε κλάσμα δευτερολέπτων χωρίς να φανεί τίποτα! Το θύμα, αντελήφθη τι συνέβη μετά την πλατεία Λαυρίου... Από ότι είπε στον οδηγό, είχε μόνο λίγα ευρώ στο πορτοφόλι, όχι ταυτότητες και έγγραφα.
ΕΛΒΟ-Δημιουργώντας Ελληνικά
Να χτυπηθεί ριζικά η παράνομη στάθμευση
Επαναφορά εδώ και τώρα κομμένων δρομολογίων του ΟΣΕ (ιδίως στην Πελοπόννησο).
30 Ιανουαρίου εορτάζουμε τον άγιο Ρέππα, προστάτη των ΚΤΕΛ και των αυτοκινητοδρόμων στην Πελοπόννησο.
14-03-2010, 12:47 AM
Find Reply



Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024