This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 15 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ταξι.. Ελευθερος? Μεσολογγι παω..

AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#3
 
Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια. Ηθελα πραγματικα να γραψω κατι απο μεσα μου, την εμπειρια μου, το βιωμα μου.

Το κακο ειναι πως οσο κι αν θελεις να στηριξεις ορισμενα πραγματα που στο εξωτερικο ειναι αυτονοητα, στην Ελλαδιτσα ειναι ουτοπια.

Αιτιες ηταν πολλες για την αναρτηση αυτη, οι αφορμες ομως ηταν πιο ισχυρες. Μια απο αυτες και ο σημερινος διασυρμος απο τον ADAC που δημοσιευσα στις ειδησεις...

Θελω να διευκρινισω οτι, ουτε η κοπελα φταιει σε κατι, ουτε οι γυναικες γενικα. Δεν ειναι δηλαδη μονο οι γυναικες που σκεπτονται ετσι.. Στη θεση της κοπελας μπορει να ειναι ο οποιοσδηποτε..

Σταθηκα ομως στο σχολιο του track..
(02-03-2010, 11:35 PM)Track Wrote: Το διάβασα ολόκληρο - ναι .. ΟΛΟΚΛΗΡΟ.
.. και μου άρεσε. Μου θύμισε όμως ότι τα
χρόνια περνάνε και ακόμα αυτή η πόλη
παλεύει για τα αυτονόητα - συγκοινωνιακά
και μη.

Και μελαγχόλησα που να πάρει .... Sad
Θυμηθηκα την θεληση μου να βγαλω την διαδρομη και να παιδευομαι για μενα και για τον ανθρωπο μου [και για να στηριξω τα πιστευω μου, ποσο πιο καλες προθεσεις να εχω] αλλα τιποτα δεν εβγαινε σωστο και ενω δεν εκανα τιποτα λαθος ολα πηγαιναν στραβα...

Γιατι? Γιατι καποιος ανευθυνος υπολογισε κυκλοφοριακες συνθηκες Κυριακης την καθημερινη σε ωρα αιχμης. Και να βλεπεις 2-2 και 3-3 τα λεωφορεια μαζεμενα να περνανε και να τρελαινεσαι. Επισης γιατι καποιος αλλος εβαλε την βαρδια χωρις να υπολογισει αν θα υπαρχει επαρκες τροχαιο υλικο και αν θα υπαρχει προσωπικο να την επανδρωσει.

Ενα χρονο τωρα σταματησα να ασχολουμαι με τις αστικες συγκοινωνιες.
Οχι γιατι δεν θελω να λειτουργουν. Γιατι με εχουν απογοητευσει. Γιατι ακομα και οι ανθρωποι που θελουν να δουν ορισμενους τομεις να προκοβουν (οπως εμεις στον τομεα μας) σιχαινονται αυτα που συμβαινουν γυρω τους, σιχαινονται να περιμενουν να κανουν οι διοικησεις τις σωστες κινησεις και στο τελος απαξιουν. Ανθρωποι με θεληση για αλλαγες μετατρεπονται σε παθητικους χρηστες εξ αιτιας 5 αχρηστων κεφαλων που καταφερνουν να παρουν μια εταιρια που βουλιαζει και την φτανουν στον πατο με ολες τις λαθος κινησιες που μπορει να κανει καποιος. Και να πω οτι δεν εχουν σπουδασει οικονομικα?

Η ΕΘΕΛ ειναι ενας νεος ΟΣΕ.

Σε συναντηση που ειχα με τον Citaro (τον θεωρω απο τα πλεον λαμπρα μελη του mesametaforas.gr και η μακροχρονη πορεια του αλλα και το ιστορικο του δειχνουν ορθα σκεπτομενο ανθρωπο), του ειχα αναφερει πως δεν ειμαι ανθρωπος του σχεδιασμου. Ομως μπορω να αντιληφθω το σφαλμα, οταν δηλαδη βαλω το χερι μου και πειραξω κατι καταλαβαινω αν το εφτιαξα η αν το χαλασα.

Οι κυριοι που σχεδιαζουν ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ. ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.

Αν ασχολουνταν, θα υπηρχε forum του ΟΑΣΑ.
Αν ασχολουνταν, θα υπηρχε καποιος να μου στειλει ΕΝΑ (1) MAIL να μου πει, ελα εδω, εχουμε διαβασει οτι εχει γραφτει στο mesametaforas.gr κατα καιρους και ξερεις τι τα απορριπτουμε ολα ή τα επικροτουμε και περνανε ολα στο σχεδιασμο. ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ. Οχι να γραφτει και να πει δημοσια τη γνωμη του. Δεν το ζηταω αυτο, δεν εχω τετοια απιτηση.

Προπερσι, ειδα μια εγγραφη στην ιστοσελιδα που με χαροποιησε ιδιαιτερα. Ειδα το email του κ. Τσαμπουλα, προεδρου του ΟΑΣΑ μεχρι την εποχη της αλλαγης της κυβερνησης. Ομως μονο το email του ειδα. Καμμια αλλη δραστηριοτητα. Αυτος ηταν ο τελευταιος ταυτοποιημενος ανθρωπος που ειχε καποια σχεση με τον ΟΑΣΑ ή την ΕΘΕΛ, οσον αφορα τον διοικητικο τομεα απο το 2008 μεχρι σημερα.

Επομενη μου κινηση ειναι να επικοινωνησω ο ιδιος με τον ΟΑΣΑ και να προτεινω να εκπροσωπησω την ιστοσελιδα μαζι με καποιον(ους) καλο γνωστη σε συναντηση με εναν ανθρωπο που εχει αναλογες αρμοδιοτητες. Θα ηθελα μια επισημη εξηγηση γι αυτο το χαλι, την ξεφτυλα μας.

Μαζι τους νιωθω οτι ξεφτυλιζομαι κι εγω που προσπαθω να δωσω το βημα που οι ιδιοι απαξιουν να δωσουν στο λαο, στους εργαζομενους, σε λογικα σκεπτομενο κοσμο που θελει να δωσει λυσεις και προσπαθει.

Θελω να προσφερω για να βγουν απο το λακκο. Πολυ φοβαμαι, ομως, οτι εχουν μπει πολυ βαθια - μονοι τους - και δεν τους σωζει τιποτα..

Αυτη η πολη παλευει για να γινει ανθρωπινη, ομως ολα δειχνουν οτι παλευει με τα λαθος οπλα... Γι αυτο παντα χανει τις μαχες. Οπως την σημερινη.

[spoiler]Ισως ο Βασιλης Παπακωνσταντινου να ειναι ο πιο καταλληλος για την περισταση..
http://www.youtube.com/watch?v=xHAxBTuGHfI[/spoiler]
(This post was last modified: 03-03-2010, 03:33 AM by AlexNik.)
03-03-2010, 02:44 AM
Website Find Reply



Messages In This Thread
[No subject] - by AlexNik - 02-03-2010, 10:49 PM

Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024