This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 18 Vote(s) - 2.39 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κι αν εισαι και Παππας..

AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#1
 
...με την αραδα σου θα πας.

Υπαρχει και το αντιστοιχο με τους Administrators του mesametaforas.gr..

Ποιο?

Κι αν εισαι και Admin του mesametaforas.gr, με την πραξη βεβαιωσης και επιβολης προστιμου σου θα πας.. Big Grin

Τι μου κανετε? Σας ελειψα? Ειπα κι εγω να κανω λιγη απεργια οπως κανανε ολοι οι Δημοσιοι την περασμενη βδομαδα.. Τι? Δεν κανανε ολη τη βδομαδα? Σε σενα που το πιστευεις αυτο, ενα εχω να σου πω.. Νομιζεις...!

Εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι υπαρχει μια ομαδα εργαζομενων που ενω ειναι απωλυμενοι, πληρωνονται κανονικα, θα πληρωνονται για 6 μηνες ακομα και μετα απο αυτους τους 6 μηνες θα κανουν ενα... τιποτα παλι και θα πληρωνονται τα μισα απο αυτα που πληρωνονται κανονικα. Και μετα απο αυτο μπορουν να μπουν αν θελουν στο Δημοσιο ή ακομα καλυτερα να παρουν μια γερη αποζημιωση (Εφαπαξ) και μην τους ειδατε, για διακοπες στις Μπαχαμες.. Αυτοι, που λετε, εχουν ξεσηκωθει τωρα και διεκδηκουν τα δικαιωματα τους... Ποια δικαιωματα? Ξερω γω? Μπορει να θελουν και εξτρα κουπονια για διαμονη σε σουιτα του Μεγ Βρεττανια ή δωρεαν 7ημερες διακοπες στη Μυκονο..

Αρκετα ασχοληθηκα ομως με τους δουλευταραδες που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα.

Βεβαια και οι υπολοιποι που παλευουν δεν βλεπω να κανουν και πολλα. Ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα που ακομα κι αν δεν εφαρμοστουν ολα μαζι τα μέτρα θα εφαρμοστουν λιγα λιγα σε δοσεις και ουτε που θα το παρουμε χαμπαρι.. Απ την αλλη ειναι και οι εκλογες μακρυα, οποτε ειναι κι αυτο ενα plus... Tongue

Παμε στα δικα μας, τα κλασσικα, τα εικονογραφημενα, τα Αθηναικα τα ομορφα..

Καπου αναμεσα στην παλη για τα επαγγελματικα μου δικαιωματα [ναι, ακομα δεν εχουμε ιδεα ποιος ειναι ο τομεας μας ως ηλεκτρολογοι μηχανικοι] και σε ενα σοβαρο προβλημα υγειας επρεπε να βρισκομαι Αθηνα για καποιες ημερες.

Αλλα εγω το χω πει.. Αμα δε σε θελει, δε σε θελει που να χτυπας το ..κεφαλι σου κατω..

Δε μου φτανουν ολα τα αλλα, μου ρθε κι αυτο:
Ναι, κυριες και κυριοι εφαγα προστιμο σε λεωφορειο της ΕΘΕΛ (!)

Τοσες μερες στην Αθηνα εχω μαζεψει εναν κουβα εισιτηρια, σημερα που ΔΕΝ ειχα βρηκαν να με πιασουν. Αυτοι οι ανθρωποι οταν παρακαλας να τους πετυχεις δεν τους βρισκεις πουθενα, οταν δεν τους χρειαζεσαι τσουυυπ να τοι. Βεβαια δε φταινε αυτοι, ο Μερφυ φταιει που εκατσε και φιλοσοφησε ορισμενα πραγματα κι εβγαλε εκεινο το περιφημο κατεβατο που το ξερουν ακομα και οι πετρες. Ε μα...

Καλα, θα μου πειτε, τοσον καιρο φωναζεις για προστιμα και ελεγχους, σε πιασανε και μιλας?

Για αρχη, να σας πω πως δεν με πειραζει να παραδεχτω οταν εχω κανει λαθος και οντως φταιω. Με πειραζει ομως οταν φωναζω για ορισμενα πραγματα και εφαρμοζονται τα μισά.

Για την ακριβεια, 3 πραγματα ζητησα.

1) Εγκατασταση Εκδοτικων μηχανηματων εντος των οχηματων
2) Ελεγχους
3) Αυξηση των προστιμων

ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΙΡΑ.

Οταν με το καλο τελειωσουν με το 1, ας ασχοληθουν με τα αλλα.

Και να πως εγινε:
Ξεκινωντας απ το σπιτι μου με προορισμο το ΚΤΕΛ Κηφισου, ειπα να ακολουθησω μια εναλλακτικη διαδρομη απο το Συνηθισμενο Αττικη > Μεταξουργειο > 051 > Κηφισος. Ειπα να το κανω Καπνεργοστασιο > Ο,τι περασει > Μεταξουργειο > 051 > Κηφισος.

Περνωντας απ το πρωτο περιπτερο που συναντησα στο δρομο μου (το οποιο ειναι στα 5 μέτρα απο σταση του 057) πηγα να παρω εισιτηρια.. "Ντεν εκω" μου λεει ο αγαπητος αλλοδαπος κυριος. Καλως, λεω και συνεχιζω στον δρομο μου ευελπιστωντας οτι θα βρω εισιτηρια στο Μεταξουργειο (Η Λενορμαν στο σημειο δεν εχει περιπτερο, εκτος εαν οι αθεοφοβοι πουλανε εισιτηρια στο πρατηριο της Shell..).

Φτανω Λενορμαν, περναω το ενα μισο του δρομου και καθως περιμενω να περασω το αλλο μισο, βλεπω ενα 12 απ το βαθος να κατεβαινει σουμπιτο.. Ω ρε, λεω, αυτο μας ελειπε τωρα να χασουμε και το τρολει. Ευτυχως βρηκα ενα κενο στο δρομο και περασα.. Επειτα απο ενα καλο Sprint, εφτασα στο τρολει και επιβιβαστηκα... Παντα χωρις εισιτηριο, γιατι ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΩ.

Καλα μεχρι εδω.

Φτανω Μεταξουργειο, με το που κατεβαινω απο το Τρολει, ενα 051 στο φαναρι... Παλι Sprint ο Cmaniac, λες και κανω προπονηση για τους Ολυμπιακους ηταν η μερα.. Το προλαβαινω κι αυτο στο τσακ και μπαινω μεσα.. Παει το εισιτηριο, λεω, δε βαριεσαι..

Αμ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΑΡΙΕΣΑΙ.

2 στασεις αργοτερα την ψυλλιαζομαι τη δουλεια αλλα λιγο αργα. Βλεπα τα ακυρωτικα να κλεινουν και μεχρι να γυρισω το κεφαλι μου εχουν σηκωθει δυο κυριοι και αναγγελουν τον ελεγχο. Ερχεται η σειρα μου και μου κοβει το προστιμο. Οτι και να του πεις με τοσα που ακουει ολη μερα εμενα θα πιστεψει, που του λεω την αληθεια? Ειναι σαν την ιστοριουλα με τον βοσκο τα προβατα και τους λυκους.. Εκατσα λοιπον και το φαγα και δεν εκανα κιχ, ως οφειλα.

Το καταπληκτικο ηταν οτι με παροτρυνε να αποκτησω ΚΑΔ (Καρτα απεριοριστων, το παμε και την αλλη φορα τι σημαινει ΚΑΔ.. Δε προσεχεις καθολου..) ενω βεβαια κρατουσε το φοιτητικο πασο στο χερι του.. Συγνωμη του λεω, αλλα δειτε τι γραφει εδω (δειχνοντας του το πασο, εκει που γραφει που σπουδαζω) ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ?!?! Ε ναι, δε συμφερει.. ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ! Τεσπα, τι να πω.. Εχουν βγαλει και την Μετσοβου απο τα σημεια που μπορουν να πληρωθει το προστιμο και πρεπει να τρεχω στο Ρεντη τωρα..

Καθως εφευγε, του πεταξα οτι ειμαι απο τους ανθρωπους που επικροτουν τη δουλεια του, αλλα δε πιστευω να με πιστεψε, που να ξερει κι αυτος.. Αρχισε να λεει να παιρνεις εισιτηριο κλπ.. Δεν ειχα πραγματικα ορεξη να τον αρχισω στα καντηλια για την ανυπαρξια εκδοτικων μηχανηματων, την ελλειψη οργανωσης σε θεματα πωλησης εισιτηριων και τα αλλα συναφη. Πανω απ ολα δεν ειχα και δεν εχω ορεξη να πληρωσω 30 Ευρω στα καλα καθουμενα. Για να καταλαβετε, αμα πιασω και αδειασω τον καδο στο γραφειο μου, σιγουρα θα βγαλω 30 ευρω εισιτηρια. Αν δεν με πιστευετε, ο Citaro ειναι ενας απ τους μαρτυρες των ακυρωμενων εισιτηριων που κουβαλαγα μαζι μου την προηγουμενη εβδομαδα.

Μηπως τελικα οσοι δεν πληρωνουν καθολου και περιμενουν να τους πιασουν μια φορα το χρονο βγαινουν οντως οι κερδισμενοι?

Τεσπα, ηθικο διδαγμα: Παρτε Μετρό.. Τουλαχιστον θα βρειτε εισιτηριο. Dodgy
(This post was last modified: 10-09-2010, 11:21 AM by AlexNik.)
12-03-2010, 09:48 PM
Website Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#2
RE: Κι αν εισαι και Παππας..
Ξερεις, πολυ παλια λεγαμε για το ποσο ομορφες σταμπες αφηνει το σημα της Mercedes που εχει στη μουρη του το Ο302 αμα πεσει σε κανενος το κεφαλι... Μηπως να το δοκιμασω πανω σου? Big Grin
12-03-2010, 10:11 PM
Website Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#3
 
(12-03-2010, 10:19 PM)Solaris_Urbino_18 Wrote: Την σταμπα της Mercedes την εχω βαθια μεσα μου οποτε δεν χρειαζεται Big Grin

Δεν πηγαινε για σενα Big Grin

(12-03-2010, 10:10 PM)Solaris_Urbino_18 Wrote: Εμ παιρνεις τα πρωτια της γκαντεμιας! Εισιτηριο απο κανεναν επιβατη κατι?

Ζητησα κ ολοι κανανε την κοροιδα, ο ελεγκτης να δεις που με το που του το πα εκανε λες και του φαγα το μισθο.. Τοση λυσσα μιλαμε να αρχισει να συμπληρωνει το φυλλαδιο.. Τι κοσμος υπαρχει ρε φουστη..
(This post was last modified: 12-03-2010, 11:53 PM by AlexNik.)
12-03-2010, 11:37 PM
Website Find Reply
Paul Offline
Administrator
*******



Posts: 1.178
Joined: 12-11-2009
#4
RE: Κι αν εισαι και Παππας..
Μια λύση που θα βοηθούσε είναι να γίνει οτι σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας, όπως υπάρχει και σε μερικά αστικά ΚΤΕΛ... Δηλαδή να μπαίνουν όλοι απο την μπροστινή πόρτα οπου θα υπάρχει το ακυρωτικό και θα χτυπάνε μπροστά στον οδηγό ή θα δείχνουν την Καρτα Απεριορίστων.... Και μετά πολύ απλά βγαίνουν απο πίσω. Ετσι αποφεύγονται όλοι αυτοί που κυκλοφορούν τακτικά χωρίς εισητήριο, ιδιαίτερα οι μετανάστες που το έχουν ξεφτυλίσει, και επίσης διάφοροι που μπαίνουν στα λεωφορεία με καρότσια λαικής, σακκούλες , κιβώτια κλπ που εμποδίζουν. Βέβαια εντω στο Ελλάντα έχουμε ενα θεματάκι με αυτό το σύστημα συγκριτικά με τους Γερμανούς απ' όσα έχω δει στα αστικά ΚΤΕΛ. Για την ακρίβεια μπαίνουν όλοι μια χαρά και πάνε και κάθονται στα πρώτα 3 μετρα του λεωφορείου δημιουργώντας έναν χαμό σε αυτούς που μπαίνουν μετά, και φυσικά ανομοιομορφο φόρτωμα του λεωφορείου αφού πίσω είναι ειτε άδειο είτε αρκετά άνετο...
13-03-2010, 08:02 PM
Find Reply
AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#5
 
(13-03-2010, 09:02 AM)kostas260 Wrote: [..]
Όσο για εκδοτικά μηχανήματα στο όχημα είναι φύση αδύνατον, θα υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση και έχει δοκιμαστεί ξανά στο παρελθόν όπως έχω πει σε άλλο τόπικ με ανεπιτυχή αποτελέσματα...
[..]
Μιλαμε για μια συμπληρωματικη των παραδοσιακων μεθοδων εκδοσης εισιτηριων..

Μην ξεχνιομαστε, εχει εφαρμοστει στη Θεσσαλονικη εδω και πολλα χρονια..

Για να καταλαβετε ποσο πισω ειματε, ενας φιλος απο Θεσσαλονικη που μικρη επαφη εχει με την Αθηνα, οταν διαβασε το αρθρο μου επαθε την πλακα του και προσπαθουσε να καταλαβει γιατι δεν εχουν μηχανηματα εκδοσης τα οχηματα.. Τοσο φυσικο το θεωρουν "επανω".

Για τηλεματκη, δεν το συζηταω, εκει ειναι οντως πολλα τα λεφτα και παμε σε αλλα κατατοπια..

Ακουσα κατι ιδιαιτερα ενδιαφερον, ομως, συζητωντας με μελος της σελιδας προ ημερων..

Στο Βελγιο*, απ οτι μου ειπε, εχουν εναν αριθμο ο οποιος στελνοντας απλα ενα SMS απο το κινητο σου, σου δινει την δυνατοτητα να εκδοσεις εισιτηριο απλα και ευκολα! Για να λεμε και του στραβου το δικιο, μιας και βρισκομαστε στην Ελλαδα, αυτο ειναι το ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΟ, το πιο οικονομικο (ΔΕΝ χρειαζεται εγκατασταση μηχανηματων, απλα μια συμβαση με μια εταιρια παροχης υπηρεσιων που ειναι σιγουρα πιο φθηνη, ακομα και επειτα απο ενα "ρουσφετακι") και στην τελικη, δειχνει μια τεχνολογικη εξελιξη.

Δεν ειναι τιποτα να στελεις τη λεξη ΑΠΛΟ σε εναν 5ψηφιο αριθμο και να αποκτησεις ομορφα κι ωραια την ωρα που θες εσυ ενα ωραιοτατο εισιτηριο ηλεκτρονικης μορφης στο κινητο σου, η τη λεξη ΜΕΙΩΜΕΝΟ και να εχεις ενα ωραιοτατο μειωμενο εισιτηριο της ιδιας μορφης..

Not bad..

Αλλωστε, ψαχνοντας λιγο παραπανω, βρηκα οτι εχει εξαγγελθει κατι τετοιο πριν περιπου 2 χρονια (!), αλλα φυσικα, ακομα το περιμενουμε...

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=84357&ct=1
(13-03-2010, 08:02 PM)Paul:) Wrote: Μια λύση που θα βοηθούσε είναι να γίνει οτι σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας, όπως υπάρχει και σε μερικά αστικά ΚΤΕΛ...

Δυστυχως ή ευτυχως οπως ειπαν και απο πανω, εδω ψαχνουμε να τρυπησουμε τα λεωφορεια απο παντου μπας και κανουμε πιο γρηγορες τις διαδικασιες επιβιβασης / αποβιβασης..

Ακομα κι αν εφαρμοστει, ο Ελλην δεν θα βαλει μυαλο ποτέ...

(13-03-2010, 09:27 PM)Solaris_Urbino_18 Wrote: Παντως σημερα στο Α2 μπηκαν 3 φορες ελεγκτες σημερα! Μου το ειπε ο lanciahf που εκτελουσε το δρομολογιο.

Με εντυπωσιαζουν Big Grin

*υπ οψιν, το Βελγιο ειναι μια χωρα η οποια γενικα θυμιζει την κατασταση της Ελλαδας, οχι μονο στις συγκοινωνιες, αλλα και δοικητικα και απο πολλες αλλες αποψεις.. Αρα, γιατι αυτοι κι οχι εμεις?
(This post was last modified: 14-03-2010, 11:25 PM by AlexNik.)
13-03-2010, 11:04 PM
Website Find Reply
N1Ellinikou Offline
Mercedes-Benz O405N
*



Posts: 98
Joined: 10-10-2009
#6
RE: Κι αν εισαι και Παππας..
(13-03-2010, 08:02 PM)Paul:) Wrote: Μια λύση που θα βοηθούσε είναι να γίνει οτι σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας, όπως υπάρχει και σε μερικά αστικά ΚΤΕΛ... Δηλαδή να μπαίνουν όλοι απο την μπροστινή πόρτα οπου θα υπάρχει το ακυρωτικό και θα χτυπάνε μπροστά στον οδηγό ή θα δείχνουν την Καρτα Απεριορίστων.... Και μετά πολύ απλά βγαίνουν απο πίσω.

Αν γινει εδω αυτο, τοτε στο σταθμο του Αγιου Δημητριου π.χ. ενα λεωφορειο θα χρειαστει μιση ωρα μεχρι να ανεβουν οοοολοι οι επιβατες! Undecided Οχι οτι διαφωνω με την αποψη σου, τουναντιον συμφωνω. Smile Απλα ειναι δυσκολο να εφαρμοστει εδω! (αλλωστε ως λαος δεν ειμαστε υπομονετικοι να κανουμε ουρα για να μπουμε καπου! Tongue )
(13-03-2010, 09:27 PM)Solaris_Urbino_18 Wrote: Παντως σημερα στο Α2 μπηκαν 3 φορες ελεγκτες σημερα! Μου το ειπε ο lanciahf που εκτελουσε το δρομολογιο.

Φαινεται πως χθες (Σαββατο 13-3) εκαναν σαφαρι! Χθες μπηκαν ελεγκτες και στο 155, αλλα και στο 051 οπου ημουν! Το εκπληκτικο ηταν πως δεν επιασαν κανεναν, ολοι προφανως ειχαν εισητηρια ή καρτες! (προοδος?) Tongue
(This post was last modified: 29-03-2010, 04:13 PM by N1Ellinikou.)
14-03-2010, 09:34 PM
Find Reply
Asterix Offline
Premium User
**



Posts: 26
Joined: 17-11-2009
#7
RE: Κι αν εισαι και Παππας..
Λοιπόν εδω στην Ρόδο υπάρχει διαφορετικό σύστημα.Ολοι μπαίνουν απο την μπροστινή είσοδο χωρίς να έχουν εισητήριο στα χέρια.Δια μαγείας πληρώνουν το αντίτιμο στον οδηγό ο οποίος χτυπά σε μια ταμειακή μηχανή που βρίσκεται σε ειδική θέση δίπλα του και δίνει στον επιβάτη την αποδειξούλα.ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
Καλό το Ο302,άλλωστε με αυτό μεγαλώσαμε.
Αλλά σαν τον γλυκό γουργούρισμα του αερόψυκτου Magirus Deutz δεν υπάρχει...
22-03-2010, 08:48 PM
Find Reply
N1Ellinikou Offline
Mercedes-Benz O405N
*



Posts: 98
Joined: 10-10-2009
#8
 
(22-03-2010, 08:48 PM)Asterix Wrote: Λοιπόν εδω στην Ρόδο υπάρχει διαφορετικό σύστημα.Ολοι μπαίνουν απο την μπροστινή είσοδο χωρίς να έχουν εισητήριο στα χέρια.Δια μαγείας πληρώνουν το αντίτιμο στον οδηγό ο οποίος χτυπά σε μια ταμειακή μηχανή που βρίσκεται σε ειδική θέση δίπλα του και δίνει στον επιβάτη την αποδειξούλα.ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Αυτο το συστημα (σορρυ που θα το πω...) μου θυμιζει Λατινικη Αμερικη δεκαετιας 1980... Ο κλασικος κερματοδεκτης διπλα στον οδηγο, πολλοι επιβατες εριχναν ακομα και κουμπια αντι κερματων και πανω απ' ολα υπαρχει ο κινδυνος ληστειας... Φυσικα και αυτο το συστημα δεν ειναι η καλυτερη λυση και εχει καταργηθει πλεον απο τις συγχρονες πολεις. Μαλλον ειναι η χειροτερη...
(This post was last modified: 23-03-2010, 02:05 AM by N1Ellinikou.)
22-03-2010, 11:16 PM
Find Reply
Asterix Offline
Premium User
**



Posts: 26
Joined: 17-11-2009
#9
RE: Κι αν εισαι και Παππας..
Δεν υπαρχει κερματοδεκτης.Τα χρηματα τα δινουν στον Οδηγο ο οποιος τσεκαρει τι παιρνει.Απο οτι εχω μαθει προγραμματιζουν να βαλουν ακυρωτικα μηχανηματα
Καλό το Ο302,άλλωστε με αυτό μεγαλώσαμε.
Αλλά σαν τον γλυκό γουργούρισμα του αερόψυκτου Magirus Deutz δεν υπάρχει...
23-03-2010, 11:19 AM
Find Reply



Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024