This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[News247.gr] Σαφάρι για λαθρεπιβάτες

AlexNik Offline
Administrator
*******



Posts: 2.097
Joined: 22-08-2009
#1
[News247.gr] Σαφάρι για λαθρεπιβάτες
Με την είσοδο ιδιωτικών ελεγκτών, σχεδιάζει να αντιμετωπίσει η κυβέρνηση την λαθρεπιβίβαση στις αστικές συγκοινωνίες. Κύκλωμα πλαστών εισιτηρίων έχουν στήσει επιτήδειοι

Αγκάθι για τις αστικές συγκοινωνίες είναι οι λαθρεπιβάτες με ποσοστό που αγγίζει το 40%, ενώ τα διαφύγοντα έξοδα αγγίζουν μέχρι και τα 70 εκατομμύρια ευρώ.

Έτσι, η κυβέρνηση εξετάζει τη χρήση ιδιωτών ελεγκτών κυρίως σε λεωφορεία και τρόλεϊ με σκοπό να να προχωρήσει το ηλεκτρονικό σύστημα της αυτόματης συλλογής κομίστρου, με τους ελεγκτές να παίρνουν μπόνους από τους επίδοξους λαθρεπιβάτες.

Τη στιγμή που από τον ερχόμενο Ιανουάριο το ενιαίο εισιτήριο αναμένεται να αγγίξει τα 1,20 ευρώ έως 1,50 ευρώ ήδη 400 εθελοντές έχουν πιάσει δουλειά με σκοπό να βρουν τους επίδοξους λαθρεπιβάτες που τους κοστίζουν ακριβά.

Παράλληλα σαν αλλοτινοί τιμωροί ψάχνουν να ξεσκεπάσουν τους επιτήδειους που έχουν στήσει οργανωμένο κύκλωμα έκδοσης πλαστών εισιτηρίων που οργιάζει με τα πλαστά εισιτήρια να πωλούνται μέχρι και σε κιόσκια του ΟΑΣΑ!

Χαρακτηριστικό της κατάστασης είναι ότι ενώ η επιβατική κίνηση αυξάνεται σημειώνεται μείωση των επικυρωμένων εισιτήριων με ταυτόχρονη μείωση και των εσόδων.

Tον Σεπτέμβριο του 2010 χρησιμοποιήθηκαν 18,5 εκατομμύρια εισιτήρια, έναντι 19,5 τον αντίστοιχο μήνα του 2009, ενώ η ίδια εικόνα καταγράφεται και στις κάρτες απεριορίστων διαδρομών όπου τον τελευταίο Σεπτέμβριο είχαν διατεθεί 306.661 κάρτες, έναντι 322.491 τον αντίστοιχο περσινό μήνα.

Υπολογίζεται δε ότι η μείωση των λαθρεπιβατών στα λεωφορεία κατά το ήμισυ, θα μπορούσε να οδηγήσει σε μείωση του ετήσιου ελλείμματος κατά 36 εκατομμύρια ευρώ.

Σημειώνεται ότι υψηλά ποσοστά λαθρεπιβίβασης έχει ο ΗΛΠΑΠ (17,5%), ενώ ακολουθεί ο ΗΣΑΠ με 10%, το Μετρό με 7% και το τραμ με ποσοστό που κυμαίνεται μεταξύ 6% και 7%.
28-11-2010, 05:12 PM
Website Find Reply
Konstantinos Offline
The public transport from Greece&World.
****



Posts: 2.484
Joined: 12-09-2010
#2
RE: [News247.gr] Σαφάρι για λαθρεπιβάτες
Καλα η εισοδος ιδιωτικων ελεγκτων επρεπε να ειχε γινει εδω και χρονια, επρεπε να ειχε φτασει ο κομπος στο χτενι για να οργανωσουν τον ελενχο των εισιτηριων? απορω τι κρατικοδιαιτα μυαλα διοικουν αυτους τους φορεις, ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Image: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
28-11-2010, 10:00 PM
Website Find Reply
meganium Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 1.703
Joined: 18-11-2009
#3
RE: [News247.gr] Σαφάρι για λαθρεπιβάτες
Και φυσικα οι ελεγχοι να γινονται ολες τις ημερες και ολες τις ωρες και οχι Δ-Π 9:00-17:00 και μετα αντε γεια....

Σημερα μου ειπε καποιος γνωστος μου χρησιμοποιησε το 421 απο Νεα Φιλαδελφεια - Αγια Παρασκευη οτι κανεις δεν χτυπησε εισητηριο απο οσους πηραν το λεωφορειο...

Και εγω να δεχτω οτι ενας ειχε καρτα, αντε 2, αντε 10 αλλα ολοι? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ...
29-11-2010, 12:47 AM
Find Reply
Konstantinos Offline
The public transport from Greece&World.
****



Posts: 2.484
Joined: 12-09-2010
#4
RE: [News247.gr] Σαφάρι για λαθρεπιβάτες
(29-11-2010, 01:22 AM)kostas260 Wrote: οι πιο πολλοί που μπαίνουν δεν έχουν εισητήριο. Γνωστό το όλο θέμα. Όταν μπαίνει ελεγκτής μία φορά στους 10 αιώνες, πιάνει το μισό λεωφορείο χωρίς εισητήριο. Πολλές φορές όμως το κακό είναι ότι χαρίζεται σε κάποιους και την γλιτώνουν, το έχω δει πολλές φορές να γίνεται

Οι ελεγκτες παιρνουν ενα μπονους ανα παραβαση αν δεν κανω λαθος και τους συμφερει να την χαριζουν στους επιβατες που δεν εχουν εισιτηριο?
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Image: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
29-11-2010, 01:35 AM
Website Find Reply
Konstantinos Offline
The public transport from Greece&World.
****



Posts: 2.484
Joined: 12-09-2010
#5
RE: [News247.gr] Σαφάρι για λαθρεπιβάτες
(29-11-2010, 06:08 AM)kostas260 Wrote: Το ξέρω αλλά μου έχει τύχει και αυτό αρκετές φορές. Βέβαια δεν μου έχουν τύχει πρόσφατα ελεγκτές (έχω να συναντήσω δεν ξέρω και εγώ από πότε), αλλά έχει τύχει. Αν κλαφτεί λίγο κάποια γυναικούλα, αν τους πούνε 800 δικαιολογίες, καμιά φορά την χαρίζουν... έχει τύχει να το δω γι' αυτό το λέω. Μπόνους παίρνουν μόνο αν τα δώσουν μετρητά οι επιβάτες τα πρόστιμα

Εχεις δικιο υπαρχει και αυτη η περιπτωση με την κλαψα και τις δικαιολογιες εφοσον μου γραφεις οτι τα μπονους τα παιρνουν οι ελεγκτες μονο οταν δωσουν μετρητα οι επιβατες.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Image: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
29-11-2010, 12:19 PM
Website Find Reply
meganium Offline
Εγγεγραμμένος
*



Posts: 1.703
Joined: 18-11-2009
#6
RE: [News247.gr] Σαφάρι για λαθρεπιβάτες
Εμενα οταν πηγαινα λυκειο πριν 8-9 χρονια με ειχαν πιασει ελεγκτες στο 315 νομιζω...

Το θεμα ειναι οτι στην γειτονια μου υπαρχει μονο ενα μινιμαρκετ που εφερνε εισητηρια οταν το θυμοταν και δεν υπηρχε τιποτα αλλο τριγυρω για να αγορασω εισητηριο...

Οποτε λεω θα μπω στο λεωφορειο (απο Παλληνη Λεονταριου - Τσακο) και θα ρωτησω τον οδηγο και τους επιβατες αν εχουν...

Μπηκα μεσα ζητησα δεν ειχε κανεις, οποτε και συνεχισα αναγκαστικα αφου επρεπε να παω σχολειο. Τοτε για καλη μου τυχη μπηκαν ελεγκτες μετα τον Σταυρο καπου.

Με ρωταγανε γιατι δεν ειχα εισητηριο κλπ τους εξηγησα, τους ειπαν και οι αλλοι οι επιβατες οτι ζητησα και δεν ειχε κανεις και νομιζω τους ειχε πει και ο οδηγος δεν θυμαμαι σιγουρα αν τους ειπε οτι του ζητησα εισητηριο.

Με κατεβασανε στην ΕΡΤ που ειχε περιπτερο και μου ειπαν να τους δωσω λεφτα για το προστιμο. Τους εδειξα το πορτοφολι μου που ηταν αδειο γιατι δεν ειχα χρηματα μαζι μου εκεινη την ημερα, και μου ειπαν ενταξει οτι δεν θα κοψουν προστιμο αλλα οτι θα μπουν στο λεωφορειο στο επομενο και στο μεθεπομενο και αν εμπαινα χωρις εισητηριο παλι θα μου εκοβαν διπλο προστιμο.

Το κακο ηταν οτι δεν ειχα λεφτα καθολου τοτε μαζι μου (οικονομικη κριση απο τοτε Tongue) και μου εδωσε ενας ελεγκτης 20 λεπτα (νομιζω τοσο ειχε τοτε το μειωμενο) για να αγορασω.

Με το παραπανω θελω να θιξω οτι τουλαχιστον για περιοχες των Μεσογειων δεν ειναι παντα φταιχτες οι επιβατες, αλλα και το γεγονος οτι υπαρχουν και καποιοι καλοι ανθρωποι και συμπονετικοι στην κοινωνια μας...

Πιστευω οτι πρεπει να γινει ενα συστημα μεσα στα λεωφορεια που θα μπαινεις και θα πρεπει να κοψεις εκει εισητηριο οπως στην Θεσσαλονικη. Ετσι ΙΣΩΣ να ελλατωθουν λιγο οι λαθρεπιβατες.
29-11-2010, 12:20 PM
Find Reply
Konstantinos Offline
The public transport from Greece&World.
****



Posts: 2.484
Joined: 12-09-2010
#7
RE: [News247.gr] Σαφάρι για λαθρεπιβάτες
(29-11-2010, 12:20 PM)meganium Wrote: Πιστευω οτι πρεπει να γινει ενα συστημα μεσα στα λεωφορεια που θα μπαινεις και θα πρεπει να κοψεις εκει εισητηριο οπως στην Θεσσαλονικη. Ετσι ΙΣΩΣ να ελλατωθουν λιγο οι λαθρεπιβατες.

Το ιδιο πιστευω και εγω φιλε οτι πρεπει να υπαρχουν μηχανηματα εκδοσης εισιτηριου στα λεωφορεια γιατι σε μερικες περιοχες αρκετα μπορω να πω περιπτερα και καταστηματα ψιλικων δεν διαθετουν εισιτηρια γιατι ειναι χαμηλο το ποσοστο κερδους που εχουν αυτοι που τα εμπορευονται, ισως καποτε ο ΟΑΣΑ βαλει εκδοτηρια στην ΕΘΕΛ και ΗΛΠΑΠ.
''Νομίζω ότι οι ιοί των κομπιούτερ θα πρέπει να θεωρηθούν ζωή. Αποκαλύπτει πολλά για την ανθρώπινη φύση το γεγονός ότι η μόνη μορφή ζωής που φτιάξαμε μέχρι σήμερα είναι καθαρά καταστροφική. Φτιάξαμε ζωή κατ’εικόνα και ομοίωσίν μας.''

Stephen Hawking.

[Image: 111acb66226bcdeaaebaa87be280636b_amg_log...z_logo.jpg]
29-11-2010, 09:18 PM
Website Find Reply



Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024