Forum
Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Printable Version

+- Forum (https://mesametaforas.gr/forum)
+-- Forum: Αστικές Συγκοινωνίες (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Forum: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Forum: Συγκοινωνιακός σχεδιασμός (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=235)
+---- Thread: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα (/showthread.php?tid=84)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - ecoj - 29-06-2013

Κοίτα υπάρχουν κάποιοι (αντιπολίτευση γενικά, συνδικαλιστές κλπ) οι οποίοι ότι και να γίνει, ότι και να ανακοινωθεί ότι θα γίνει μα οτιδήποτε, θα αντιδράσουν και θα βρουν 1200 στραβά να πουν. Γιατί; Γιατί απλά μόνο αυτό ξέρουν να κάνουν. Να διαμαρτύρονται συνέχεια για τα πάντα. Δεν έχουν καμία πρόταση σοβαρή οπότε μην το ψάχνεις.

Τώρα για το μέτρο μένει να δούμε στην πράξη αν θα δουλέψει.

ΥΓ: Δεν είμαι εργαζόμενος στα ΜΜΜ


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Nikolas A. - 29-06-2013

(29-06-2013, 07:11 PM)ecoj Wrote: ΥΓ: Δεν είμαι εργαζόμενος στα ΜΜΜ

Άμα φτάσαμε με υστερόγραφα να αποδυκνείουμε ότι δεν ήμαστε ελέφαντες τότε κλάφτα..
Και το λέω γιάτι και να ήσουν θα ήταν πρόβλημα για εσένα μη σε φάνε με αυτή την άποψη! Tongue


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - ecoj - 29-06-2013

Βασικά το είπα επειδή ζήτησες άποψη εργαζόμενου και εγώ δεν είμαι.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Nikolas A. - 30-06-2013

Φυσικά και καλά έκανες, το είπα για να ακούσω άποψη εκ των έσω.
Απλά στο είπα για να τονίσω που φτάσαμε......


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Paul - 19-08-2013

(18-08-2013, 01:45 AM)Paul Wrote: Την οργή των συγκεντρωμένων «πλήρωσε» ένα λεωφορείο της ΕΘΕΛ το οποίο εκείνη την ώρα διέσχιζε την Παν. Τσαλδάρη και είχε σταματήσει σε κόκκινο φανάρι. Μερικοί από τους συγκεντρωμένους περικύκλωσαν το όχημα και άρχισαν να το χτυπάνε. Μάλιστα, κάποιοι πέταξαν πέτρες προς το λεωφορείο, με αποτέλεσμα να σπάσει το παρμπρίζ του, ενώ έγραψαν επάνω του με κόκκινο σπρέι και κεφαλαία γράμματα τη λέξη «δολοφόνοι».
[Image: newego_LARGE_t_1101_54236577_type12128.jpg]

Λοιπόν σήμερα το πρωι βρέθηκα στο Περιστέρι. Πιστεύω είναι η πρώτη μέρα μετά το τραγικό συμβάν που όλα λειτουργούν κανονικά. Δυστυχώς βρήκαν κάποιοι ευκαιρία να ξεσπάσουν στον στόλο με τραμπουκισμούς (βλέπε την #871 παραπανω) και να στερήσουν απο τους υπόλοιπους συμπολίτες τους την συγκοινωνία τις προηγούμενες μέρες μιας και τα τρόλλευ στην περιοχή δεν έβγαιναν για δρομολόγιο για να αποφευχθούν εντάσεις:

Αναλυτικότερα παρατήρησα:
- Οι σταθμοί Μετρό "Περιστέρι" και "Ανθούπολη" λειτουργούν κανονικά.
- Οι γραμμές τρόλλευ που διέρχονται απο την περιοχή (12, 24, 25) λειτουργούν κανονικά.
- Η κίνηση ειναι μέτρια αλλά μιας και μπήκαμε στην νέα εβδομάδα σαφως πιο πολυ απο τις προηγουμενες ημέρες οπου ολα πηγαινοερχονταν αδεια.

Όσο για το συμβαν πιστευω δεν υπάρχουν πολλά να πει κανείς. Απαράδεκτο το να μην πληρώνεις εισητηριο, απαράδεκτο και το υφάκι διαφόρων επιβατών που γιουχαρουν τους ελεγκτές (και πριν το συμβαν) για την αυστηρότητα σε καποιους που δεν εχουν εισητηριο λεγοντας για την κριση κ λοιπες αρλουμπες ενω οι ίδιοι εχουν πληρώσει εισητήριο (και ακατανοητο γιατι θιγονται). Κακως εφτασε εκει το ολο θεμα, απο κει και περα η δικαιοσύνη θα κρίνει.

Δυστυχώς φοβάμαι όμως ότι θα κάνουμε καιρό να ξαναδούμε έλεγχο εισητηρίων και αυτό μόνο κακό είναι γιατι συστηματικά κάποιοι και συνειδητά φυσικά κυκλοφορούν τσαμπα σε βαρος των υπολοιπων που όχι μονο πληρωνουν αλλα επωμιζονται και τις αλλεπάληλες αυξήσεις.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - nikos1991 - 11-10-2013

Επειδή έχουμε βγει off topic απαντάω από εδώ:

(11-10-2013, 11:50 AM)nikolas86 Wrote: Νίκο, εκτός του πρώτου, συμφωνώ με τα υπόλοιπα λεγόμενά σου, δεν είναι κάτι λάθος για να το αντικρούσω.
Εκείνο που με προκαλεί κάποια εντύπωση είναι γιατί τέτοια πρεμούρα για την γραμμή Χ93; Αυτή η γραμμή ζημιώνει τον Ο.ΣΥ. δηλαδή;
Και σίγουρα αμα γίνει κατάλληλη επιλογή περισσότερων του ενός μέσων (όπως είπες Β9, γραμμή ένα γραμμή 2 και 3 του Μετρό), όλοι θα βολευτούμε ακόμα και με αύξηση του χρόνου ταξιδιού.
Αλλά γιατί όλα αυτά θα πρέπει να γίνουν για μια γραμμή που πάει καλά σε αντίθεση με εκατοντάδες άλλες π.χ.;;;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη γραμμή Χ93 σήμερα. Σήμερα το βγάζει τίμια το ψωμί της, καθώς έχει τον κόσμο της, πάει και λίγο πιο γρήγορα απ' ότι πρέπει (πού να έπαιρνε και Ν1 που δεν έχει κόφτη) και γενικότερα τη θεωρώ επιτυχημένη γραμμή (αντίθετα από το Χ92 που καταργήθηκε). Η όλη συζήτηση γίνεται για το μέλλον και την πιθανή τροποποίησή της, όταν θα κατέβουν τα ΚΤΕΛ στον Ελαιώνα. Δηλαδή όταν οι 2 μεγάλες πηγές εισροής επιβατών - πελατών μετακινηθούν πάνω στο μετρό και η 3η (Κηφισίας) είναι πάνω στη γραμμή του Προαστιακού. Τότε θα πρέπει να γίνει μια σωστή μελέτη για την τροποποίηση ή όχι της γραμμής.
Όταν εννοώ τροποποίηση θα μπορεί για παράδειγμα να κατέβαίνει μέχρι Πειραιά π.χ για να μαζεύει όλο τον κόσμο από τοκ Κηφισό.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Nikolas A. - 11-10-2013

Ναι το είχα πάρει κι εγώ είδηση αλλά δεν ήξερα που να το μεταφέρω..!
Λογικό μου φαίνεται όταν και αν μεταφερθουν τα ΚΤΕΛ στον Ελαιώνα να τροποποιηθεί και η Χ93. Δεν έχει άμεση σχέση με Κηφισό.
Επίσης, δε φτάνουν τα όσα έχουν τραβήξει τα καημένα τα Ν1 θες να περάσουν και το βασανιστήριο των 90 στην Αττική Οδό;;; Σε λίγο θα βγουν τα πιστόνια και θα χτυπάνε τους οδηγούς... Confused


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - nikos1991 - 11-10-2013

(11-10-2013, 05:38 PM)nikolas86 Wrote: Επίσης, δε φτάνουν τα όσα έχουν τραβήξει τα καημένα τα Ν1 θες να περάσουν και το βασανιστήριο των 90 στην Αττική Οδό;;; Σε λίγο θα βγουν τα πιστόνια και θα χτυπάνε τους οδηγούς... Confused

Ξέρεις ποιο είναι το καλύτερο με τα Ν1; Ότι δεν θα πηγαίνουν με 90 στην Αττική Οδό καθώς εχουν τελική στα 110 και δεν έχουν κόφτη!! ROFLROFLROFLROFL Βλέπω τον κινητήρα να κατεβαίνει σε απεργία!!


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - mercedes elbo - 12-10-2013

(11-10-2013, 06:07 PM)nikos1991 Wrote: Ξέρεις ποιο είναι το καλύτερο με τα Ν1; Ότι δεν θα πηγαίνουν με 90 στην Αττική Οδό καθώς εχουν τελική στα 110 και δεν έχουν κόφτη!! ROFLROFLROFLROFL Βλέπω τον κινητήρα να κατεβαίνει σε απεργία!!

Και τα Ν2 που δεν έχουν κόφτη πρέπει να πηγαίνουν κάπου 110. Θυμάμαι παλιότερα που ήμουν σε Χ97 με δίπορτο Ν2 (νομίζω το #741) στο κομμάτι της Αττικής Οδού για ένα διάστημα ξεπερνούσαμε το μετρό που πήγαινε παράλληλα και γενικά ένιωθα ότι πηγαίναμε πολύ γρήγορα.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - marios.ilioupoli - 12-10-2013

(12-10-2013, 12:50 AM)mercedes elbo Wrote: Και τα Ν2 που δεν έχουν κόφτη πρέπει να πηγαίνουν κάπου 110. Θυμάμαι παλιότερα που ήμουν σε Χ97 με δίπορτο Ν2 (νομίζω το #741) στο κομμάτι της Αττικής Οδού για ένα διάστημα ξεπερνούσαμε το μετρό που πήγαινε παράλληλα και γενικά ένιωθα ότι πηγαίναμε πολύ γρήγορα.

Το Μετρό πιάνει το ανώτατο έως 80 χλμ/ώρα, ταχύτητα την οποία δεν ξέρω καν αν φτάνει στο επίγειο τμήμα, οπότε δεν είναι τόσο αφύσικο ακόμη και για ένα λεωφορείο να το ξεπεράσει.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - nikos1991 - 12-10-2013

(12-10-2013, 01:10 AM)marios.ilioupoli Wrote: Το Μετρό πιάνει το ανώτατο έως 80 χλμ/ώρα, ταχύτητα την οποία δεν ξέρω καν αν φτάνει στο επίγειο τμήμα, οπότε δεν είναι τόσο αφύσικο ακόμη και για ένα λεωφορείο να το ξεπεράσει.

Το μετρό έχει τελική 120km/h μόνο για το επίγειο τμήμα, στη γαλαρία το όριο είναι 80Km/h. Η σύμβαση με τον ΟΣΕ αρχικά έδινε όριο τα 100km/h, ωστόσο αναθεωρήθηκε και επιτρέπεται μέχρι και 120km/h. O Proastiakos αντίστοιχα έχει όριο στα 160km/h, άλλα φτάνει και τα 170 στην κατηφόρα από Κάντζα για Κορωπί.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Nikolas A. - 28-10-2013

θα μπορούσε να ήταν μια αφελής ερώτηση... Μπορεί όμως να έχει και κάποιο νόημα!
Υπάρχει καποιος λόγος που οι πόρτες των λεωφορείων παραμένουν ανοιχτές μέσα στο αμαξοστάσιο;;;Idea


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - marios.ilioupoli - 28-10-2013

Προφανώς θα παραμένουν ανοιχτές για να καθαριστούν και μετά θα κλείνουν. Διαφορετικά, φανταστείτε με βροχή ή χιόνι να ήταν έτσι. Θα χρειάζονταν αντλίες και φτυάρια.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Nikolas A. - 28-10-2013

(28-10-2013, 01:30 PM)marios.ilioupoli Wrote: Προφανώς θα παραμένουν ανοιχτές για να καθαριστούν και μετά θα κλείνουν. Διαφορετικά, φανταστείτε με βροχή ή χιόνι να ήταν έτσι. Θα χρειάζονταν αντλίες και φτυάρια.

Όχι, τίποτα δεν είναι προφανές δυστυχώς. Και δεν παραμένουν ανοιχτές για να καθαριστούν. Και μετά απο 1, 2, 3 ώρες που περνάς απο το Α/Σ, άμα είναι εκεί το λεωφορείο, πάλι ανοιχτή θα είναι η πόρτα.
Και σε όλα τα οχήματα, όχι μόνο στα 2 Solaris που φαίνονται εδώ.. Και προσπαθώ απλά να βρω έναν λόγο...
Δε ξέρω τι κάνουν με βροχή και χιόνι.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - ecoj - 28-10-2013

Χρήσιμο είναι για να αερίζονται. Τόσος κόσμος μπαίνει καθημερινά σε ένα λεωφορείο.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Nikolas A. - 28-10-2013

(28-10-2013, 08:19 PM)ecoj Wrote: Χρήσιμο είναι για να αερίζονται. Τόσος κόσμος μπαίνει καθημερινά σε ένα λεωφορείο.

Και αν πιάσει βροχή; Και τόσο χώμα και βρώμα που μπαίνει μεσα τόοοσες ώρες ανοιχτά;
Στο μόνο που είναι χρήσιμο είναι για τα καημένα τα αδέσποτα που μπαίνουν μέσα το χειμώνα και δε κρυώνουν τόσο!


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - nikos1991 - 29-10-2013

(28-10-2013, 05:55 PM)nikolas86 Wrote: Όχι, τίποτα δεν είναι προφανές δυστυχώς. Και δεν παραμένουν ανοιχτές για να καθαριστούν. Και μετά απο 1, 2, 3 ώρες που περνάς απο το Α/Σ, άμα είναι εκεί το λεωφορείο, πάλι ανοιχτή θα είναι η πόρτα.
Και σε όλα τα οχήματα, όχι μόνο στα 2 Solaris που φαίνονται εδώ.. Και προσπαθώ απλά να βρω έναν λόγο...
Δε ξέρω τι κάνουν με βροχή και χιόνι.

Αν πιάσει βροχή και έχουμε κάποιον ορεξάτο, θα πάει να τα κλείσει Wink


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Nikolas A. - 29-10-2013

Πολιτισμικό σοκ πρέπει να ένιωσαν όσοι χρησιμοποίησαν πάνω από μια φορά λεωφορείο της γραμμής Ε14 σήμερα!
Άντε να πετύχεις τη μία C.97 (σειρά #500) και την επόμενη Agora S CNG (#900)...
Ημέρα με τη νύχτα!!


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - marios.ilioupoli - 29-10-2013

Καθημερινά είναι αυτό. Έχει πάντα κάποια N2 από Βοτανικό και μερικές γκαζιέρες Ανθούσας.

Και κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το Β5. Που μπορεί να πετύχεις ή κανένα άθλιο Volvo ή κανένα νταλικο-Solaris ή καμία γκαζιέρα Ανθούσας.


RE: Ποιότητα Παρεχόμενων Υπηρεσιών Της Ο.ΣΥ - Συχνότητες, δρομολόγια, σχόλια και παράπονα - Nikolas A. - 29-10-2013

Solaris με Agora μικρή η διαφορά..
Solaris με Volvo μεγαλούτσικη η διαφορά..
N2 με Αgora μεγάααλη η διαφορά!
Σε ποιότητα πάντα... Exclamation