Forum
Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Printable Version

+- Forum (https://mesametaforas.gr/forum)
+-- Forum: Αστικές Συγκοινωνίες (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Forum: Οργανισμος Αστικών Συγκοινωνιών Θεσσαλονικης (ΟΑΣΘ) (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Forum: Ο.Α.Σ.Θ. - Τροχαίο Υλικό (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+---- Thread: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου (/showthread.php?tid=180)

Pages: 1 2 3 4 5


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Konstantinos - 23-03-2011

EVOBUS special. Wink


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Konstantinos - 23-03-2011

Πιστευω οτι τα irisbus ειναι υπεραρκετα για την Θεσ/νικη οπως και στην Αθηνα, επρεπε στο παιχνιδι να ειχε μπει και η Solaris.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Konstantinos - 30-03-2011

Ημαρτον! αυτο μου ελειπε να δω και στην Ελλαδα irisbus σε εκδοση αρθρωτου.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - kostas01 - 01-04-2011

Δε το περίμενα (για τα Mercedes) βασικά, πιο πιθανά θεωρούσα τα Solaris. Φυσικά ακόμα καλύτερα έτσι.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Konstantinos - 03-04-2011

Δεν διαφωνώ ότι τα Irisbus είναι καλά (αλλά δεν είναι και τα καλύτερα λεωφορεία) επειδή όμως στην Αθήνα έχουμε γεμίσει απο αυτά και όταν αποσυρθούν τα Ν2 και τα άλλα λεωφορεία της ίδιας γενιάς το μόνο σίγουρο είναι ότι ΕΘΕΛ πάλι Irisbus θα πάρει τα έχω λίγο στο μάτι και όπως γράφεις σε σχέση με τα Citaro δεν είναι τίποτα και συμφωνώ.
Τώρα όσο αναφορά για τα νεά λεωφορεία του ΟΑΣΘ οι συγκοινωνιακές εταιρείες όταν κάνουν ένα διαγωνισμό συνήθως παίρνουν τα νέα μοντέλα λεωφορείων που βγάζει μια κατασκευάστρια εταιρεία (Ανάλογα με τα οικονομικά του κάθε φορεά συγκοινωνιών) άρα νομίζω σχετικά με τα Irisbus ο ΟΑΣΘ θα προτιμήσει τα Cityclass, τώρα για τα Mercedes τα Capa city θεωρώ πως είναι υπερβολικά μεγάλα και πιστέυω πως θα προσανατολιστεί στα Conecto, αυτή είναι η άποψη μου για τα νέα οχήματα του ΟΑΣΘ.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - miltos xania - 03-04-2011

Τα capacity αποκλειονται εκ των προτερων διοτι 1)δεν ειναι 18μετρα αλλα 19+κατι και 2)για να κυκλοφορησουν χρειαζονται ειδικη αδεια που στην Ελλαδα δεν δινεται.Οποτε αυτα αποκλειονται.Για λογους ομοιομορφιας πιστευω οτι θα ειναι και παλι citaro ii..Ελπιζω μονο οι Γερμανοι να μην βγαλουν πανω τους ολο το αχτι που μας εχουν τελευταια!χαχα!


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - O530lover - 03-04-2011

Τι Conecto και αηδίες, δώστε Citaro στο λαό ρε! Πάντως βασικά κι εγώ πιστεύω ότι θα τα χαρεί το 72. Όσο για τους ιταλικούς κουβάδες, να προσευχόμαστε να μη διαλυθούν...


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - kostas01 - 04-04-2011

Δεν νομίζω να πάνε στο 72, αλλά (πιθανόν) να βάλουν B7L ή B9L στη θέση του 72 και τα Mercedes να πάνε από εκεί που πήραν τα Volvo.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Konstantinos - 05-04-2011

(03-04-2011, 08:04 PM)O530lover Wrote: Τι Conecto και αηδίες, δώστε Citaro στο λαό ρε! Πάντως βασικά κι εγώ πιστεύω ότι θα τα χαρεί το 72. Όσο για τους ιταλικούς κουβάδες, να προσευχόμαστε να μη διαλυθούν...

Δεν νομίζω ότι τα Conecto είναι αηδίες, είναι αξιοπρεπή λεωφορεία και αυτά.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - kostas01 - 05-04-2011

Θυμάμαι τα τελευταία πορτοκαλί αρθρωτά ήταν στο 12 πάντως, πρίν αντικατασταθούν από τους Αλέκους.


RE: Κατακύρωση αποτελεσμάτων του κατά την 21η Ιανουαρίου 2011 διενεργηθέντος Δημόσιου ανοικτού διαγωνισμού για την προμήθεια - AlexNik - 10-04-2011

(10-04-2011, 11:52 AM)GiannisB Wrote: Πως ξέρεις ότι τα μονά θα είναι citelis και δεν θα είναι τα καινούργια cityclass και πως ξέρεις ότι θα είναι τα 15 αρθρωτά citaro και δεν θα είναι τίποτα άλλο

Δεν υπαρχει καινουργιο cityclass.

Αυτο που εβαλες ειναι hispano.


RE: Κατακύρωση αποτελεσμάτων του κατά την 21η Ιανουαρίου 2011 διενεργηθέντος Δημόσιου ανοικτού διαγωνισμού για την προμήθεια καιν - miltos xania - 11-04-2011

(09-04-2011, 01:23 PM)dimitris84 Wrote: Ταξινομουνται ανετα τα Capacity.

Σε πιανω αδιαβαστο...το capacity ειναι 19.50 μετρα μηκος και ο νομος του ΥΜΕ δεν εχει αναθεωρηθει ως προς το ανωτατο επιτρεπομενο μηκος για την χορηγηση αδειας κυκλοφοριας αστικου λεωφορειου που ειναι τα 18 μετρα...Αυτο βεβαια δεν ισχυει μονο στην Ελλαδα καθως στις περισσοτερες χωρες,ακομα και σε κρατιδια της Γερμανιας,ακομα δεν εχει ξεκαθαρισει πληρως το τοπιο.Γι αυτο το λογο και το συγκεκριμενο μοντελο εχει πουλησει λιγες μοναδες και αυτες ειναι κυριως σε Τουρκια(Κων/πολη)και πολυ λιγα σε Γερμανια-Γαλλια...

Αλλα για να μην ξεφευγουμε τοσο πολυ απ το θεμα μας(ΟΑΣΘ)η ιδια η προκυρηξη ηταν σαφεστατη και μιλουσε για 18μετρα λεωφορεια συνεπως ουδεις λογος να το σκαλιζουμε περαιτερω..


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - miltos xania - 06-06-2011

Ο ΟΑΣΘ εχει ηδη προβει στην παραγγελια των citaro g εδω και 2 μηνες(μπορει και παραπανω)πριν παρουσιαστει το νεο μοντελο και δεδομενου οτι σε 6 περιπου μηνες θα αρχισουν να καταφθανουν στην Ελλαδα το θεωρω απιθανο να ειναι τριτης γενιας.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - AlexNik - 06-06-2011

(06-06-2011, 05:22 PM)GiannisB Wrote: 3ης γενιάς θα είναι σίγουρα γιατί θα έχουν εξαντληθεί τα αποθέματα των citaro της 2ης γενιάς μέχρι τότε και λίγο πιο πριν

Φιλε μας δουλευεις, ετσι;


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - AlexNik - 06-06-2011

Καταλαβαινεις πως λαμβανει χωρα μια παραγωγικη διαδικασια σε ενα εργοστασιο; Ξερεις ποτε θα αρχισει η παραγωγη του Citaro III; Ξερεις τι συνεπαγεται η αλλαγη του προιοντος το οποιο παραγγελθηκε απο δημοσιο διαγωνισμο για την αναδοχο εταιρια; Εχεις μυαλο να κατσεις να τα σκεφτεις ολα αυτα; Μηπως θελεις να σου απαντησω εγω;


RE: Mercedes Benz Citaro - Giannis B10M - 02-09-2011

την δευτερα 29/8 που μπηκα μεσα στο αμαξοστασιο δεν ειδα καινουριες παραλαβες.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Giannis B10M - 11-11-2011

δεν εχουν ερθει ακομα


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Giannis B10M - 11-11-2011

οχι δεν ακουσα αλλα θα μαθω


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - Giannis B10M - 11-11-2011

ναι,μαλλον εως τελος της χρονιας θα ερθουν.


RE: Νεες Παραλαβές Τροχαιου Υλικου - kostas01 - 29-11-2011

Quote:Θεσσαλονίκη: Ερχονται "φρέσκα" λεωφορεία για τον ΟΑΣΘ

Αρχίζουν να έρχονται, σταδιακά μέσα στο Δεκέμβριο, 18 νέα λεωφορεία, τα οποία θα καλύψουν τις ανάγκες της εξπρές γραμμής κορμού του ΟΑΣΘ από το σταθμό μετεπιβίβασης του Λαγκαδά μέχρι τα πανεπιστήμια. Στη συνέχεια αναμένεται η παραλαβή μίας ακόμα παρτίδας λεωφορείων, 15 στον αριθμό, ενώ έπεται διαγωνισμός για την αντικατάσταση ακόμα 90 αστικών. Ετσι σταδιακά ο οργανισμός θα προμηθευτεί 123 νέα λεωφορεία, αντικαθιστώντας αντίστοιχο αριθμό παλαιών, με το μέσο όρο ζωής του στόλου του να πέφτει στα πέντε χρόνια (από 6,5 με επτά που είναι σήμερα).

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=120607

Οπότε τα citelis στο Λαγκαδά.