This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.



Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 2.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Μακεδονία] Λείπουν τα ταξί... χορεύουν τα λεωφορεία

N1Ellinikou Offline
Mercedes-Benz O405N
*



Posts: 98
Joined: 10-10-2009
#6
RE: [Μακεδονία] Λείπουν τα ταξί... χορεύουν τα λεωφορεία
Κανονικα, τα ταξι πρεπει να παρακαλουν τον πελατη (με την καλη εννοια, χωρις υφος μιζεριας βεβαια) και φυσικα να του παρεχουν σωστες υπηρεσιες.

Στη Λατινικη Αμερικη τα ταξι ειναι αρκετα φτηνα. Οταν επιβιβαζεσαι, ο οδηγος κανει οτι ακριβως του πεις, λεγοντας σου ''si señor'' (=μαλιστα κυριε). Παει απ΄οπου του πεις εσυ και σε αφηνει ακριβως οπου του πεις (οχι οπως εδω που μου ειπε ενας ''ααα! απο στενα δε μπαινω!''). Το οχημα ειναι κοσμιο, καθαρο και στο ταμπλο ειναι κρεμασμενη και η ''ταυτοτητα'' του οδηγου οπου αναγραφεται το ονοματεπωνυμο του, ο αριθμος ταυτοτητας του η πινακιδα του οχηματος και αλλα (καποιοι οδηγοι φορανε ακομα και στολη!). Μαλιστα εκει τα ταξι ειναι και με χρωματα (στη Λιμα τα αεροδρομιακα ταξι ειναι πρασινα με ενα αεροπλανακι στη πορτα και επιτρεπεται να κανουν μονο τη διαδρομη απο το αεροδρομιο προς καποιο προαστιο. Μετα ειναι τα λευκα που ειναι ταξι των ιδιωτων -τα αλλαζουν ομως τωρα σιγα σιγα σε μαυρα με κιτρινα τετραγωνακια στο πλαι-, τα κιτρινα που ειναι του Δημου της Λιμα και τελος υπαρχουν και ταξι σε διαφορους συνδιασμους χρωματων και ανηκουν σε εταιριες ραδιο-ταξι).

Σε αυτη τη χωρα γινεται το αναποδο: ο επιβατης παρακαλαει το ταξι. Οι υπηρεσιες που προσφερουν ειναι χαμηλου επιπεδου. Στη πλειοψηφια τους οι οδηγοι ειναι μεσηλικες, κοιλαραδες, με μια νιχαρα στο τελευταιο δαχτυλο και ακουνε φουλ dirty fm και ΕΡΑ σπορ (μη πω και για το ντουμανι απο καπνο απ' το τσιγαρο...). Κι αν τους πεις τιποτα μπορει και να σε βρισουν απο πανω...
Φυσικα θα μου πειτε πως αλλο πραγμα Ελλαδα και αλλο πραγμα Λατινικη Αμερικη. Ομως στη λατινικη αμερικη τηρουνται τα αυτονοητα, απ΄οσο τουλαχιστον εχω ζησει. Επισης η περιγραφη που εκανα παραπανω στα ελληνικα ταξι δεν αφορα ΟΛΟ το κλαδο αλλα ενα μεγαλο τμημα του, το υπογραμμιζω αυτο.

Τωρα οσον αφορα το κυκλοφοριακο ενα εχω να πω: σε καθημερινη βαση κανω περιπου 50-60 λεπτα να φτασω στη σχολη μου (Ελληνικο-Κεντρο Αθηνας). Τις ημερες που τα ταξι ειχαν απεργια εφτανα μολις σε 40 λεπτα!

Ευχαριστω για τη προσοχη!
10-03-2010, 03:10 AM
Find Reply



Messages In This Thread
RE: [Μακεδονία] Λείπουν τα ταξί... χορεύουν τα λεωφορεία - by N1Ellinikou - 10-03-2010, 03:10 AM

Forum Jump:



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Disclaimer
Όλες οι φωτογραφίες αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία. Απαγορεύεται η αναπαραγωγη τους αλλα και ολοκληρου του site χωρις την έγγραφη άδεια της Δ.Ο.
Πλοήγηση
Άλλες επιλογές
Mobile Version
RSS Syndication | Cookie Consent Settings
Όροι Χρήσης
Contact Us


Powered By MyBB 1.8.26, © 2002-2024 MyBB Group.
Designed and developed by AlexNik. © 2012-2024