Forum
Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - Printable Version

+- Forum (https://mesametaforas.gr/forum)
+-- Forum: Αστικές Συγκοινωνίες (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Forum: Αστικές Συγκοινωνίες Αθηνών (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Forum: Οδικές Συγκοινωνίες (Ο.ΣΥ.) (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=14)
+----- Forum: Ο.ΣΥ. - Τροχαίο Υλικό / Υποδομές (https://mesametaforas.gr/forum/forumdisplay.php?fid=27)
+----- Thread: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) (/showthread.php?tid=26)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - Konstantinos - 07-01-2014

Σε εκποίηση από τις 31/12, λογικό για την κάλυψη των εξόδων...


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - AlexNik - 07-01-2014

(05-01-2014, 11:41 AM)AlexNik Wrote: Σε δύο πολύ ωραίες λίστες, έβγαλαν εκτός περίπου 200 οχήματα...

http://mesametaforas.gr/forum/forum-221-%CE%9F%CE%A3%CE%A5-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%8D%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1

(07-01-2014, 11:40 AM)Konstantinos Wrote: Σε εκποίηση από τις 31/12, λογικό για την κάλυψη των εξόδων...

Εδώ που τα λέμε, έτσι κι αλλιώς αυτά που εκποίησαν ήταν διαλυμένα, ίσως και ασύμφορο να τα ξαναλειτουργήσουν.

Πολλές φορές εάν ένα λεωφορείο ακινητεί λόγω ανταλλακτικού, το διαλύουν για να μπορέσουν να φτιάξουν ένα άλλο και όσο περνά ο καιρός το λεωφορείο διαλύεται από τους ίδιους τους μηχανικούς. Μάλιστα στο αμαξοστάσιο της Π. Ράλλη υπάρχει οδηγία να μην διαλύουν άλλα λεωφορεία για να φτιάξουν άλλα, αφού είχαν φτάσει κάποια solaris να μην αναγνωρίζονται - σε κάποια μάλιστα έλειπαν από πλαστικά, φανάρια, πάνελ, μέχρι και τζάμια (τραγική κατάσταση), ενώ κάποιες Αθηνές δεν είχαν κινητήρες, σασμάν, τζάμια, ταμπλώ, πόρτες κλπ κλπ (λογικά είναι από αυτές που πήγαν προς εκποίηση).


RE: Ποιοί Τύποι Λεωφορείων Κυκλοφορούν - marios.ilioupoli - 07-01-2014

(07-01-2014, 10:18 AM)panos81 Wrote: Αποσύρουν κιόλας τόσα Irisbus Agora, που δεν έχουν κλείσει καν 10ετία; Είναι με τα καλά τους;

Δεν ήταν με τα καλα τους όταν τα αγόρασαν. Τώρα, καλά κάνουν. Ποιος ο λόγος να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας για οχήματα που έχουν αποσυρθεί από την κυκλοφορία;


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - ecoj - 07-01-2014

Γιατί δεν ήταν με τα καλά τους όταν τα αγόρασαν; Η ακινησία λογικά οφείλεται σε έλλειψη ανταλλακτικών! Αν υπήρχαν ανταλλακτικά λογικά δεν αποσύρονταν τώρα 19 οχήματα 8 ετών.


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - Nikolas A. - 07-01-2014

(07-01-2014, 07:30 PM)marios.ilioupoli Wrote: Δεν ήταν με τα καλα τους όταν τα αγόρασαν. Τώρα, καλά κάνουν. Ποιος ο λόγος να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας για οχήματα που έχουν αποσυρθεί από την κυκλοφορία;

Δε καταλαβαίνω το point σου..
Εννοείς ότι απέσυραν από την τα Agora και κυκλοφορούν ακόμα κατι N1 και Ν2;
Και κάνουν καλά που τα απέσυραν;
Εννοείται να μη πληρώνουν τέλη για όλα τα οχήματα αν έχουν κάνει προγραμματισμό και έχουν βρει πόσα τελικά οχήματα χρειάζονται. Αλλά τα Agora;;;


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - Konstantinos - 08-01-2014

(07-01-2014, 07:30 PM)marios.ilioupoli Wrote: Δεν ήταν με τα καλα τους όταν τα αγόρασαν. Τώρα, καλά κάνουν. Ποιος ο λόγος να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας για οχήματα που έχουν αποσυρθεί από την κυκλοφορία;

Προφανώς και ήταν με τα καλά τους, γιατί τα συγκεκριμένα λεωφορεία αγοράστηκαν στην φούρια από τα απόνερα των ολυμπιακών αγώνων του 2004 (Συμφέροντα;;; Βλ.τα εξοπλιστικά) χωρίς να έχει γίνει μια μελέτη για το πόσα πραγματικά χρειάζονται για την κάλυψη των γραμμών.

Κοιτάξτε για να μην κοροϊδευόμαστε την 7ετία από το '98 έως το 2005 (Περίπου) υπήρχε συνεχής και ασύστολη αγορά νέων λεωφορείων χωρίς να έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι αναμονής στις στάσεις, γνωρίζοντας ό,τι το Μετρό στα επόμενα χρόνια θα είχε ανάπτυξη και γνωρίζοντας επίσης ό,τι τα οχήματα της γενιάς του '94 δεν είχαν συμπληρώσει την 10ετία με αποτέλεσμα να πληρώνουμε τα σπασμένα σήμερα.

Δεν είμαι παρανοϊκός ούτε τσιγκούνης έπρεπε στις αρχές της δεκαετίας του 2000 να υπήρχε μια ανανέωση του στόλου αλλά όχι σε τόση μεγάλη κλίμακα και όχι σε άστοχες αγορές όπως για παράδειγμα οι γκαζιέριες πρώτης και δεύτερης γενιάς που τότε και καλά κάποιοι με ''περιβαντολογικές ευαισθησίες'' αγόρασαν τα συγκεκριμένα οχήματα με αποτέλεσμα μετά από 14 και 10 χρόνια αντίστοιχα να έχουν αποδειχτεί αναξιόπιστα.


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - mercedes elbo - 08-01-2014

(07-01-2014, 10:11 PM)nikolas86 Wrote: Δε καταλαβαίνω το point σου..
Εννοείς ότι απέσυραν από την τα Agora και κυκλοφορούν ακόμα κατι N1 και Ν2;
Και κάνουν καλά που τα απέσυραν;
Εννοείται να μη πληρώνουν τέλη για όλα τα οχήματα αν έχουν κάνει προγραμματισμό και έχουν βρει πόσα τελικά οχήματα χρειάζονται. Αλλά τα Agora;;;

Τα συγκεκριμένα Agora που αποσύρθηκαν ήταν ήδη παροπλισμένα και είχαν γίνει δότες οργάνων. Έτσι όπως είχαν καταντήσει καλά έκαναν και τα απέσυραν καθώς έχουν πάγια έξοδα (τέλη, ασφάλεια). Το θέμα ήταν να μην είχαμε φτάσει σ' αυτό το σημείο να αποσύρουμε οχήματα 8ετιας. Μάλιστα, πρέπει να είναι πάνω από 19 οχήματα τα οποία δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν καθώς μόνο 88 στάλθηκαν για ΚΤΕΟ το 2013. Και από τα Iris του Ρέντη που επίσημα δεν είχαμε αποσύρσεις στάλθηκαν για ΚΤΕΟ τα 254 από τα 281.


(08-01-2014, 12:28 AM)Konstantinos Wrote: Προφανώς και ήταν με τα καλά τους, γιατί τα συγκεκριμένα λεωφορεία αγοράστηκαν στην φούρια από τα απόνερα των ολυμπιακών αγώνων του 2004 (Συμφέροντα;;; Βλ.τα εξοπλιστικά) χωρίς να έχει γίνει μια μελέτη για το πόσα πραγματικά χρειάζονται για την κάλυψη των γραμμών.

Κοιτάξτε για να μην κοροϊδευόμαστε την 7ετία από το '98 έως το 2005 (Περίπου) υπήρχε συνεχής και ασύστολη αγορά νέων λεωφορείων χωρίς να έχουν βελτιωθεί οι χρόνοι αναμονής στις στάσεις, γνωρίζοντας ό,τι το Μετρό στα επόμενα χρόνια θα είχε ανάπτυξη και γνωρίζοντας επίσης ό,τι τα οχήματα της γενιάς του '94 δεν είχαν συμπληρώσει την 10ετία με αποτέλεσμα να πληρώνουμε τα σπασμένα σήμερα.

Δεν είμαι παρανοϊκός ούτε τσιγκούνης έπρεπε στις αρχές της δεκαετίας του 2000 να υπήρχε μια ανανέωση του στόλου αλλά όχι σε τόση μεγάλη κλίμακα και όχι σε άστοχες αγορές όπως για παράδειγμα οι γκαζιέριες πρώτης και δεύτερης γενιάς που τότε και καλά κάποιοι με ''περιβαντολογικές ευαισθησίες'' αγόρασαν τα συγκεκριμένα οχήματα με αποτέλεσμα μετά από 14 και 10 χρόνια αντίστοιχα να έχουν αποδειχτεί αναξιόπιστα.

Το 2004 χρειαζόταν τα οχήματα. Αλλά πλέον είναι γεγόνος ότι ο στόλος είναι υπεράριθμος και μην ξεχνάμε ότι όπως είπες και εσύ έχουν αλλάξει οι συγκοινωνιακές ανάγκες λόγω της επέκτασης του μετρό με συνέπεια πολλές γραμμές να έχουν χάσει σημαντικό μέρος της επιβατικής τους κίνησης και να χρειάζονται λιγότερα οχήματα.


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - marios.ilioupoli - 08-01-2014

(07-01-2014, 10:11 PM)nikolas86 Wrote: Δε καταλαβαίνω το point σου..
Εννοείς ότι απέσυραν από την τα Agora και κυκλοφορούν ακόμα κατι N1 και Ν2;
Και κάνουν καλά που τα απέσυραν;
Εννοείται να μη πληρώνουν τέλη για όλα τα οχήματα αν έχουν κάνει προγραμματισμό και έχουν βρει πόσα τελικά οχήματα χρειάζονται. Αλλά τα Agora;;;

Νομίζω πως με κάλυψαν σε αυτά που θα απαντούσα οι Konstantinos και mercedes elbo.


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - ecoj - 08-01-2014

Για τις γκαζιέρες πρώτης γενιάς έχει ειπωθεί αρκετές φορές πως το όριο ζωής τους ήταν στα δέκα χρόνια οπότε το να έχουν προβλήματα πλέον δεν είναι παράξενο ή παράλογο.


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - Nikolas A. - 08-01-2014

(08-01-2014, 01:22 AM)mercedes elbo Wrote: Τα συγκεκριμένα Agora που αποσύρθηκαν ήταν ήδη παροπλισμένα και είχαν γίνει δότες οργάνων. Έτσι όπως είχαν καταντήσει καλά έκαναν και τα απέσυραν καθώς έχουν πάγια έξοδα (τέλη, ασφάλεια). Το θέμα ήταν να μην είχαμε φτάσει σ' αυτό το σημείο να αποσύρουμε οχήματα 8ετιας. Μάλιστα, πρέπει να είναι πάνω από 19 οχήματα τα οποία δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν καθώς μόνο 88 στάλθηκαν για ΚΤΕΟ το 2013. Και από τα Iris του Ρέντη που επίσημα δεν είχαμε αποσύρσεις στάλθηκαν για ΚΤΕΟ τα 254 από τα 281.

Αν μιλάμε για τέτοια οχήματα τότε σύμφωνοι.
Έχω δει με τα μάτια μου πως έχουν καταντήσει κάποια Irisbus στου Ρέντη και το έχω αναφέρει.


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - aliance - 05-02-2014

Το Ν1 πρώην ΥΕΗ-7424 επαναταξινομήθηκε στο Μπραχάμι με αριθμό κυκλοφορίας ΥΝΝ-9974 με νέο αριθμό παρμπρίζ 974!!!Smile


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - AlexNik - 05-02-2014

(05-02-2014, 06:17 PM)aliance Wrote: Το Ν1 πρώην ΥΕΗ-7424 επαναταξινομήθηκε στο Μπραχάμι με αριθμό κυκλοφορίας ΥΝΝ-9974 με νέο αριθμό παρμπρίζ 974!!!Smile

Άρα μετά τον αποχαρακτηρισμό, επανήλθε στο στόλο;!;


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - aliance - 05-02-2014

Είναι και γενικά φρεσκοβαμμένο μήπως μπει σε καμία καινούρια πρότυπη?


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - AlexNik - 05-02-2014

Υπάρχει ένα έγγραφο το οποίο λέει για τη 224.

Έχουμε πληροφορίες σχετικά με το αν έχουν επανέλθει ή αν θα επανέλθουν κι άλλα λεωφορεία;


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - aliance - 05-02-2014

Για άλλα οχήματα δεν ξέρω!!!Ξέρω ότι η demo Βεργίνα 709 έχει σωθεί προς το παρόν και είναι στο Μπραχάμι.Τώρα κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι στο Μπραχάμι θα γίνουν πρότυπες άλλες 2 γραμμές αλλά τίποτα επίσημο!!!Αυτές που μπορούν να γίνουν άνετα είναι κατά τη γνώμη μου το 201 & 136/137.


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - nikos1991 - 05-02-2014

Ως μουσειακό θα παραμείνει και το Vanhool A507 #4. Το Ν1 για ποιο λόγο άλλαξε αριθμό κυκλοφορίας;


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - AlexNik - 05-02-2014

Αν αποχαρακτηριστεί ένα όχημα δεν είμαι σίγουρος εάν μπορεί να λάβει τον ίδιο αριθμό κυκλοφορίας..


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - ΧΡΗΣΤΟΣ - 20-11-2014

Στον υπαίθριο χωρο στάθμευσης της (πρωην) ΕΘΕΛ στο Ρέντη βρίσκονται αρκετά λεωφορεία σε εγκατάλειψη οπως τα Vanhool μινι, καποια Daf χωρις πινακιδες. Γνωρίζει κανεις ποιος ειναι ο σκοπός του εκει παροπλισμου τους ;


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - Nikolas A. - 20-11-2014

Να πουληθούν για παλιοσίδερα ή να πουληθούν απλά σε τρίτες χώρες ή εταιρείες (μετά κατάλληλων προυποθέσεων με το αλαλούμ της ελληνικής νομοθεσίας).

Νομίζω ότι κάποια DAF έχουν πουληθεί.

[Image: thumb_DENOUDSTEN_ALLIANCE_CITY_61.JPG]


RE: Στολος Λεωφορείων Ο.ΣΥ. (Πρώην ΕΘΕΛ) - panos81 - 20-11-2014

(20-11-2014, 02:49 PM)nikolas86 Wrote: Νομίζω ότι κάποια DAF έχουν πουληθεί.

Στην Σόφια νομίζω.